Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ANARUK,, CHŁOPIEC Z GRENLANDII

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ANARUK,, CHŁOPIEC Z GRENLANDII"— Zapis prezentacji:

1 ANARUK,, CHŁOPIEC Z GRENLANDII
CZESŁAW CENTKIEWICZ ANARUK,, CHŁOPIEC Z GRENLANDII Pierwsze wydanie – rok 1937

2 Czesław Centkiewicz, uczestnik wypraw polarnych i autor książek poświęconych Arktyce i Antarktydzie, miał szczęście żyć w czasach, kiedy odkrywanie tajemnic okrutnych, zimnych biegunów było dużo łatwiejsze niż kilkaset lat wcześniej. Polarnicy mogli tam dotrzeć samolotem i zamieszkać w stacji badawczej.

3 PODRÓŻ DO KRAJU ANARUKA

4 Grenlandia położona jest 700 km od bieguna północnego
Grenlandia położona jest 700 km od bieguna północnego. Jej powierzchnia jest 6 razy większa od powierzchni Polski.Pokrywa ją lód, który pośrodku wyspy wznosi się do wysokości 3 tysięcy metrów.

5 MAPA SATELITARNA GRENLANDII

6 Grenlandia to jedna z najstarszych i największych wysp świata
Grenlandia to jedna z najstarszych i największych wysp świata. Należy do Danii. Stolicą Grenlandii jest Nuuk.

7 Tak obecnie wygląda Nuuk.

8 Godło Godło Grenlandii przedstawia niedźwiedzia polarnego w pozycji wyprostowanej na niebieskim tle. Niedźwiedź podnosi lewą łapę - niedźwiedzie polarne są w rzeczywistości leworęczne.

9 Zachodnie wybrzeże Grenlandii

10 Lodowa czapa Grenlandii
Tu zostaję!

11 Lód pokrywający wyspę wznosi się na dużą wysokość.

12 LODOWIEC

13 Czoło lodowca

14 Z Grenlandii pochodzą olbrzymie góry lodowe – ajsbergi, ważące kilkadziesiąt ton, które często były przyczyną wielkich katastrof morskich.

15 Na Grenlandii śniegi topnieją tylko na południowo – zachodnich brzegach i tam wyrastają trawy i mchy.

16 Kwiaty też się zdarzają – małe, ale bardzo kolorowe.

17 Poznaj mieszkańców Grenlandii

18 Anaruk i inni mieszkańcy Grenlandii to Eskimosi
Anaruk i inni mieszkańcy Grenlandii to Eskimosi. Na całej wyspie jest ich niewielu – około 55 tysięcy. Potrafią żyć w bardzo trudnych warunkach. Są to dobrzy, sprawiedliwi i ufni ludzie. Łatwo ich skrzywdzić, gdyż nigdy nikogo nie podejrzewają o złe zamiary.Umieją cieszyć się z najprostszych rzeczy.

19

20 Oprócz dobrych cech charakteru Eskimosi posiadają też szereg umiejętności. Świetnie polują nawet na największe zwierzęta.Mają talent do rysunków. Chętnie śpiewają i opowiadają bajki.

21 Anaruk nie wiedział, co to jest szkoła.
U Eskimosów wiedza i umiejętności przekazywane były z ojca na syna.

22 Polowanie na zwierzęta morskie jest rzeczą trudną i niebezpieczną
Polowanie na zwierzęta morskie jest rzeczą trudną i niebezpieczną. Rodacy Anaruka wypływali na morze w kajakach zbudowanych z żeber zwierzęcych powiązanych rzemieniem i obciągniętych skórami.

23 Na wyprawę Eskimos ubiera się w specjalny skórzany kaftan związany wokół kostek na rękach, pod brodą i dookoła otworu kajaka. Otwór, w którym siedzi myśliwy jest ściśle dopasowany do jego wymiarów. Myśliwy wraz z kajakiem tworzą jedną wodoszczelną całość.

24 Dziś życie małych Eskimosów zbliżone jest do naszego.

25 Kościół Eskimosi to chrześcijanie wyznania luterańskiego. Mimo to Anaruk i wszyscy mieszkańcy wyspy byli bardzo przesądni.

26 Cmentarz

27 Pies – przyjaciel Eskimosa

28 Prowadzenie psich zaprzęgów to wielka umiejętność
Prowadzenie psich zaprzęgów to wielka umiejętność.Należy popędzać psy smagając biczem nad ich głowami nie raniąc ich.Eskimos wie, jak regulować rzemienie uprzęży i szarpać nimi, by zwierzęta nie wpadły w przepaść,jak opatrywać psom rany na łapach i wyciągać z nich lodowe igły.

29 Psi zaprzęg na lodowcu

30 Psi zaprzęg w miejscowości Kulusuk

31 Zimowe mieszkanie Anaruka to igloo
Zimowe mieszkanie Anaruka to igloo. Można je wybudować w ciągu niecałej godziny. Budowa igloo, to dla Eskimosa ważny, uroczysty obrządek. Nie każdy śnieg nadaje się na budowę takiego domku.

32 Do budowy igloo potrzebne są wielkie bloki stwardniałego śniegu, które mężczyźni wycinają za pomocą noży zrobionych z kości wieloryba.Eskimos bez obliczeń wie, ile śnieżnych bloków ma wyciąć i pod jakim kątem je ustawić.

33 Do środka igloo wpełza się na czworakach
Do środka igloo wpełza się na czworakach. Ten śnieżny domek jest trochę większy od człowieka, ciemny i bardzo szczelny. Otwór zasuwa się dużym blokiem śniegu, aby ustrzec się przed”nieproszonymi” gośćmi.

34 Dziś domy Eskimosów nie różnią się od naszych
Dziś domy Eskimosów nie różnią się od naszych. Tak wyglądają zabudowania w Nuuk.

35 Zorza polarna

36 Ogon wieloryba

37 Sprawdź, czy dokładnie przeczytałeś książkę.
Anaruk miał lat 15 b)12 c)13 2. Ojciec Anaruka miał na imię Odarpi b) Wojciech c) Tugto 3. Letnie mieszkanie Anaruka to namiot zrobiony ze skór b) szałas c) drewniany domek 4. Ulubiony przysmak eskimoskich dzieci to tłuszcz foki b) jaja ptasie c) cukierki 5. Sprzęt do polowania na foki to strzelba b) nóż c) harpun 6. Podczas sprzeczki Eskimosi stają naprzeciwko siebie i układają jeden na drugiego złośliwe piosenki a) tak b) nie

38 7. Materiał, który u nas występuje w dużej ilości, a na Grenlandii jest prawdziwym skarbem
lód b) futro c) drewno 8. W języku grenlandzkim nie istnieje słowo zabawa b) kraść c) pożyczyć 9. Chłopiec, z którym Anaruk wybrał się na polowanie Nukun b) Omialik c) Tugto 10. Czwarty palec jednej nogi to liczba cztery b) dziewiętnaście c) czternaście 11. Na białe niedźwiedzie poluje się harpunem b) ciężkim oszczepem c) nożem

39 12. Dzień polarny trwa a) 12 godz. b) 24 godz. Zwierzę, które widnieje w herbie Grenlandii to a) foka b) renifer c) niedźwiedź


Pobierz ppt "ANARUK,, CHŁOPIEC Z GRENLANDII"

Podobne prezentacje


Reklamy Google