Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wisława szymborska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wisława szymborska."— Zapis prezentacji:

1 Wisława szymborska

2 życie poetki Wisława Szymborska ur.2 lipca 1923r na Prowencie (obecnie dzielnica Kórnika). Polska poetka , eseistka i krytyk literacki . Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności. Laureatka literackiej Nagrody Nobla którą otrzymała w 1996r „za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”

3 Twórczość literacka Pierwsze wiersze opublikowała w krakowskim "Dzienniku Polskim", następnie w "Walce" i "Pokoleniu". W latach r była sekretarzem dwutygodnika oświatowego "Świetlica Krakowska" i – między innymi – zajmowała się ilustracjami do książek . Jej pierwszy tomik wierszy został wydany w roku W latach była członkiem redakcji "Życia Literackiego .w roku 1996 otrzymała literacką nagrodę nobla.

4 Odznaczenia i nagrody Order Orła Białego (2011)
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski(1974) Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis Nagroda Kościelskich (1990) Nagroda Goethego (1991) Nagroda Herdera (1995) Nagroda Nobla w dziedzinie literatury (1996). Komitet Noblowski w uzasadnieniu przyznania poetce nagrody napisał: "za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości". Tytuł Człowiek Roku tygodnika Wprost (1996) Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Dziecięca Nagroda SERCA za pomoc dla świdnickich dzieci. Za pośrednictwem Jacka Kuronia i jego Fundacji "Pomoc Społeczna SOS" przekazała część Nagrody Nobla na zakup okien do budowanego w Świdnicy Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej.

5 Jeden z wierszy poetki Wszelki wypadek Zdarzyć się mogło. Zdarzyć się musiało. Zdarzyło się wcześniej. Później. Bliżej. Dalej. Zdarzyło się nie tobie. Ocalałeś, bo byłeś pierwszy. Ocalałeś, bo byłeś ostatni. Bo sam. Bo ludzie. Bo w lewo. Bo w prawo. Bo padał deszcz. Bo padał cień. Bo panowała słoneczna pogoda. Na szczęście był tam las. Na szczęście nie było drzew. Na szczęście szyna, hak, belka, hamulec, Framuga, zakręt, milimetr, sekunda. Na szczęście brzytw pływała po wodzie. Wskutek, ponieważ, a jednak, pomimo. Co było to było gdyby ręka, noga, O krok, o włos Od zbiegu okoliczności. Więc jesteś? Prosto z uchylonej jeszcze chwili? Sieć jednooka, a ty przez to oko? Nie umiem się nadziwić, namilczeć się temu. Posłuchaj Jak mi prędko bije twoje serce.

6 Koniec Laureatka literackiej Nagrody Nobla z 1996 roku, przeszła przed dwoma tygodniami operację w jednym z krakowskich szpitali. - W tej chwili powraca do zdrowia.


Pobierz ppt "Wisława szymborska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google