Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gen. Władysław Eugeniusz Sikorski

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gen. Władysław Eugeniusz Sikorski"— Zapis prezentacji:

1 Gen. Władysław Eugeniusz Sikorski
„Bóg patrzy w moje serce. Widzi i zna moje intencje oraz zamiary, które są czyste i rzetelne. Jedynym moim celem jest wolna, sprawiedliwa i wielka Polska.”

2 Wczesne lata życia Władysław Sikorski urodził się 20 maja 1881 roku w Tuszowie Narodowym. Od 1898 do 1902 roku uczęszczał do seminarium nauczycielskiego w Rzeszowie. We Lwowie ukończył ostatnią klasę gimnazjum i zdał maturę.

3 Rodzina generała Ojciec generała –Tomasz - był organistą,
a także pracował w szkole jako niewykwalifikowany nauczyciel w Hyżnem koło Rzeszowa. Matką Władysława była Emilia Albertowicz. Władysław Sikorski miał starszego brata Stanisława i dwie siostry: Eugenię i Helenę.

4 Studia i po studiach W 1902 roku rozpoczął studia na Wydziale Inżynierii Dróg i Mostów Politechniki Lwowskiej, gdzie włączył się w działalność patriotyczną i społeczną. W 1906 roku zgłosił się na ochotnika do rocznej służby wojskowej w armii austro- węgierskiej. Wkrótce potem w austriackiej szkole wojskowej uzyskał dyplom oficerski i został podporucznikiem rezerwy.

5 Ślub Władysława Sikorskiego
W 1909 roku ożenił się z Heleną Zubczewską.

6 I wojna światowa W 1916 roku jako wysłannik Legionów Polskich w Krakowie był odpowiedzialny za rekrutację ochotników do tej formacji zbrojnej.

7 Wojna polsko-bolszewicka (1919–1921)
Od listopada 1918 roku służył w Wojsku Polskim. W wojnie polsko-bolszewickiej pełnił służbę na różnych stanowiskach dowódczych: m.in. był dowódcą 9 Dywizji Piechoty i Grupy Poleskiej podczas ofensywy kijowskiej, dowódcą 5 Armii podczas bitwy warszawskiej oraz 3 Armii podczas walk w rejonie Zamościa.

8 Awans W 1920 roku został mianowany generałem podporucznikiem, a w kwietniu przez Józefa Piłsudskiego – generałem porucznikiem.

9 Prezes Rady Ministrów(1922–1923)
16 grudnia 1922 roku marszałek Sejmu powołał na stanowisko Prezesa Rady Ministrów generała Władysława Sikorskiego. Pełnił on równocześnie obowiązki ministra spraw wewnętrznych.

10 Miejsce pracy generała

11 Prezes Rady Ministrów i Wódz Naczelny (1939–1943) na uchodźctwie we Francji
30 września 1939 roku mianowany został przez prezydenta Raczkiewicza premierem rządu Rzeczypospolitej. Został też Naczelnym Wodzem i Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych.

12 Generał wizytujący jednostki polskie

13 Układ Sikorski - Majski
30 lipca 1941 roku podpisał układ z ambasadorem Iwanem Majskim w sprawie tworzenia polskiej armii na wschodzie. Władze sowieckie ogłosiły amnestię dla Polaków osadzonych w obozach, deportowanych w głąb ZSRR. Wznowiono stosunki dyplomatyczne z ZSRR.

14 Sprawa katyńska 13 kwietnia 1943r. Niemcy obwieścili o odkryciu ciał tys. polskich oficerów zamordowanych przez NKWD i pochowanych w zbiorowych mogiłach w katyńskim lesie niedaleko Smoleńska. Związek Radziecki odpowiedzialnością za tę zbrodnię obarczył Niemcy. Władysław Sikorski odmówił uznania powyższej oficjalnej sowieckiej interpretacji zbrodni katyńskiej i zażądał śledztwa Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w tej sprawie. Został oskarżony przez ZSRR o współpracę z III Rzeszą. Związek Radziecki zerwał stosunki dyplomatyczne z rządem polskim na uchodźctwie.

15 Jedno z ostatnich zdjęć generała Sikorskiego.
Gibraltar 4 lipca 1943 roku Jedno z ostatnich zdjęć generała Sikorskiego.

16 Śmierć w Gibraltarze Sikorski zginął w Gibraltarze 4 lipca 1943 roku podczas powrotu z inspekcji sił Armii Polskiej na Wschodzie. Razem z nim w katastrofie samolotu, który spadł do morza o godzinie 23:07, 16 sekund po wystartowaniu, zginęła jego córka i szef sztabu Naczelnego Wodza - Tadeusz Klimecki - oraz siedem innych osób. Ciała córki i trzech innych osób mających znajdować się na pokładzie nigdy nie odnaleziono.

17 Na pokładzie tego samolotu zginął generał i jego załoga.
Liberator II AL523 Na pokładzie tego samolotu zginął generał i jego załoga.

18 I pogrzeb generała Zwłoki generała zostały przetransportowane lipca 1943 roku do Plymouth w Anglii na pokładzie niszczyciela ORP "Orkan", a po uroczystościach pogrzebowych w Londynie Sikorski został pochowany na cmentarzu lotników polskich w Newark koło Nottingham.

19 Władysław Sikorski patronem naszej szkoły
Od dnia 22 maja 1982 r. nasza szkoła nosi imię wielkiego Polaka, patrioty, żołnierza i polityka gen. Władysława Sikorskiego.

20 II pogrzeb generała Po ekshumacji w 1993r. szczątki generała przewieziono do Warszawy, a następnie września roku złożono je w krypcie na Wawelu.

21 Śledztwo w sprawie śmierci
W ramach rozpoczętego w 2008 roku śledztwa w listopadzie 2008 roku dokonano ekshumacji, a następnie badań i oględzin zwłok Sikorskiego. Zwłoki generała owinięte dotąd jedynie w żołnierski koc okryto generalskim mundurem uszytym specjalnie na tę okazję w Poznaniu.

22 Wyniki śledztwa Pod koniec stycznia 2009 roku ogłoszony został raport z przeprowadzonej sekcji szczątków generała. Wykluczono w nim hipotezy o wcześniejszym zastrzeleniu, uduszeniu lub otruciu generała i stwierdzono, że śmierć Władysława Sikorskiego nastąpiła wskutek obrażeń wielonarządowych, typowych dla ofiar wypadków komunikacyjnych lub upadku z wysokości, a zatem najwcześniej w chwili uderzenia samolotu w wodę.

23 III pogrzeb generała Ponowny pochówek Sikorskiego odbył się listopada 2008 roku w katedrze wawelskiej. Wzięli w nim udział m.in. ks. kard. Stanisław Dziwisz, Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich oraz liczne grono weteranów PSZ na Zachodzie.

24 Odznaczenia Order Orła Białego (pośmiertnie w 1943r.)
Krzyż Komandorski Orderu Wojennego Virtuti Militari Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari (1921) Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Order Krzyża Grunwaldu I klasy – 2 lipca 1946r., pośmiertnie przez KRN Krzyż Walecznych (czterokrotnie)

25 Kolejne odznaczenia Złoty Krzyż Zasługi
Krzyż Zasługi Wojsk Litwy Środkowej Krzyż Wielkiego Oficera Orderu Leopolda (Belgia) Wielki Krzyż Orderu Białego Lwa (Czechosłowacja) Krzyż Wolności I i II klasy (Estonia) Krzyż Wielki Legii Honorowej (Francja) Krzyż Wojenny – sierpień 1943, pośmiertnie (Norwegia)

26 Wykonawcy: Olga Wykrętek Aneta Ćmiel


Pobierz ppt "Gen. Władysław Eugeniusz Sikorski"

Podobne prezentacje


Reklamy Google