Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Choroby układu krążenia

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Choroby układu krążenia"— Zapis prezentacji:

1 Choroby układu krążenia
Wykonały: Weronika Daniluk Joanna Żmijewska

2 Co to jest? Choroby układu krążenia - schorzenia dotyczące narządów i tkanek wchodzących w skład układu krążenia, a w szczególności serca, tętnic i żył, dlatego często są też nazywane chorobami układu sercowo-naczyniowego. Wraz z rozwojem cywilizacji doszło do zwiększonej zachorowalności na choroby układu krążenia, tak, że wiele z nich nazywanych jest chorobami cywilizacyjnymi. W Polsce są odpowiedzialne za 50% liczby zgonów, z tego najczęstszymi przyczynami zgonu jest zawał serca i udar mózgu.

3 Miażdżyca Miażdżyca tętnic – przewlekła choroba, polegająca na zmianach zwyrodnieniowo-wytwórczych w błonie wewnętrznej i środkowej tętnic, głównie w aorcie, tętnicach wieńcowych i mózgowych, rzadziej w tętnicach kończyn. Polega na wysepkowatym gromadzeniu się w błonie wewnętrznej tętnic cholesterolu oraz innych lipidów. Miażdżyca pojawia się prawie wyłącznie w tętnicach dużego układu krążenia, zwłaszcza w tych miejscach, gdzie istnieje wysokie ciśnienie krwi (aorta i tętnice bezpośrednio od niej odchodzące) oraz przepływ krwi nie jest laminarny (zwłaszcza w miejscach rozgałęzień tętnic). Miażdżyca tętnic mózgu powoduje niedokrwienie mózgu i zmiany psychiczne, ułatwia pęknięcia naczyń i udary (zwłaszcza przy współistniejącym nadciśnieniu). Miażdżyca tętnic wieńcowych jest jedną z przyczyn choroby wieńcowej, miażdżyca aorty może prowadzić do powstania tętniaka. W leczeniu miażdżycy duże znaczenie ma odpowiednia dieta, aktywny tryb życia, racjonalny wypoczynek.

4 Choroba niedokrwienna serca
Choroba niedokrwienna serca – zespół objawów chorobowych będących następstwem przewlekłego stanu niedostatecznego zaopatrzenia komórek mięśnia sercowego w tlen i substancje odżywcze. W konsekwencji często doprowadza do dusznicy bolesnej, a także zawału mięśnia sercowego. Choroba niedokrwienna serca ze wszystkimi jej podtypami jest najczęstszą przyczyną śmierci w większości państw zachodnich. Najczęstszą przyczyną choroby niedokrwiennej jest miażdżyca tętnic wieńcowych.

5 Zawał serca Zawał mięśnia sercowego – martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem. Do zawału najczęściej dochodzi w godzinach porannych i przedpołudniowych; bezpośrednią przyczyną wyzwalającą może być gwałtowny wysiłek fizyczny lub stres, który poprzez różnorodne mechanizmy prowadzi do utraty stabilności blaszki miażdżycowej w tętnicy wieńcowej. Zawał serca stanowi stan zagrożenia życia, szczególnie z powodu powikłań, tj. zaburzeń rytmu, ostrej niewydolność serca czy pęknięcia mięśnia sercowego % chorych umiera przed dotarciem do szpitala; natomiast częstość zgonów w trakcie leczenia szpitalnego wynosi 6-8%; stąd tak ważne jest wczesne rozpoznanie objawów i wezwanie pogotowia ratunkowego. Częstość zawału serca jest duża – każdego roku w Polsce hospitalizowanych jest z tego powodu około chorych.

6 Objawy: ból w klatce piersiowej, osłabienie, zawroty głowy, omdlenie,
bladość, poty, nudności, wymioty, kołatanie serca, duszność, kaszel z odkrztuszaniem krwistej wydzieliny, w skrajnych przypadkach objawy obrzęku płuc, stan podgorączkowy, silny lęk przed śmiercią. Niewielki odsetek chorych może nie prezentować objawów bólowych (tzw. niemy zawał); dotyczy to zwłaszcza osób starszych i chorujących na cukrzycę.

7 wrodzone wady serca Najczęściej należy spodziewać się wrodzonych wad serca u dzieci, których rodzice cierpią na choroby układu krążenia lub wręcz mają wady serca. Wady dotyczą albo zastawek serca, albo nieprawidłowej budowy przegród pomiędzy komorami czy przedsionkami. Najczęściej objawia się to ubytkami w przegrodach powodujących nieprawidłowy przepływ krwi między lewą a prawą komorą, między lewym a prawym przedsionkiem. Wszystkie wady serca leczy się operacyjnie, ale nie wszystkie należy operować od razu. Część wad serca można przez dłuższy czas obserwować i odwlec operację do późniejszego okresu rozwojowego dziecka, dzięki czemu skuteczność operacji jest znacznie większa.

8 Nabyte wady serca Wady w funkcjonowaniu zastawek można podzielić na dwie grupy: niedomykalność zastawek, kiedy płatki zastawek nie do końca hamują wsteczny przepływ krwi oraz zwężenie zastawek, czyli stenozę, kiedy przepływ krwi przez zastawki staje się utrudniony z powodu ich niepełnego otwierania się. Objawy: zmęczenie, osłabienie; bóle dusznicowe (wieńcowe); zawroty głowy, omdlenia; duszność pojawiająca się podczas wysiłku, czasem nasilająca się przy leżeniu; zaburzenia rytmu serca; duże wahania ciśnienia krwi, zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie krwi; szmery w czasie osłuchiwania serca stetoskopem przez lekarza.

9 Zapobieganie: odpowiednie leczenie infekcji bakteryjnych mogących doprowadzić do wystąpienia gorączki reumatycznej, zapalenia wsierdzia lub zapalenie mięśnia serca; odpowiednie leczenie chorób wymienionych powyżej, mogących doprowadzić do wystąpienia wad zastawkowych; stosowanie do iniekcji dożylnych wyłącznie sterylnych, jednorazowych igieł i strzykawek oraz odpowiednie odkażanie skóry w miejscu wkłucia.

10 Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze, choroba nadciśnieniowa – choroba układu krążenia, która charakteryzuje się stale lub okresowo podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi. Zdecydowana większość (ponad 90%) przypadków nadciśnienia ma charakter pierwotny, tzn. bez znanej przyczyny, którą dałoby się usunąć interwencją medyczną.

11 Nadciśnienie, aż do chwili wystąpienia powikłań, zwykle przebiega skrycie. Podwyższone wartości ciśnienia tętniczego wykrywane są w wyniku rutynowego badania lekarskiego bądź incydentalnym pomiarem. Przez wiele lat istniejącemu nadciśnieniu mogą nie towarzyszyć żadne objawy. Jeśli już wystąpią, są one mało charakterystyczne: bóle głowy, nadmierna pobudliwość, bezsenność, łatwe męczenie, czasem uczucie kołatania serca, zaczerwienienie twarzy, szyi, klatki piersiowej (zwłaszcza przy dużym wzroście ciśnienia). W przypadku nadciśnienia wtórnego mogą być obecne objawy choroby podstawowej. U niektórych chorych nadciśnienie może mieć charakter chwiejny i nie powodować powikłań narządowych przez długi czas, natomiast u innych od chwili rozpoznania ma charakter utrwalony i wcześnie prowadzi do owych powikłań.

12 Czynniki sprzyjające chorobom układu krążenia
zbyt mało ruchu; zła dieta; nadwaga; długotrwały stres; nadmiar alkoholu; palenie tytoniu. Możemy uniknąć ryzyka chorób układu krążenia, odpowiednio się odżywiając i zwiększając aktywność ruchową oraz unikając wymienionych wyżej czynników zakłócających pracę układu krwionośnego.

13 Dziękujemy za uwagę 


Pobierz ppt "Choroby układu krążenia"

Podobne prezentacje


Reklamy Google