Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rolnictwo ekologiczne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rolnictwo ekologiczne"— Zapis prezentacji:

1 Rolnictwo ekologiczne
Wywiad z Panem Tomaszem Nowakowskim . Rolnikiem ekologicznym uprawiającym różnego rodzaju warzywa , posiadającym hodowlę owiec , oraz kur .

2 Co to jest gospodarstwo ekologiczne ?
Rolnictwo ekologiczne to system gospodarowania , który aktywizując przyrodnicze mechanizmy poprzez stosowanie środków naturalnych , nieprzetworzonych technologicznie , zapewnia trwałą żyzność gleby , zdrowotność zwierząt , nie zatruwa środowiska a przy tym pozwala produkować wysokiej jakości , zdrowe produkty rolnicze zwane żywnością ekologiczną .

3 Dlaczego zdecydował się pan na prowadzenie gospodarstwa ekologicznego , uwzględniając wymagania ekologii ?  To jak ważne są technologie stosowane w rolnictwie uświadomiły wszystkim powszechnie stosowane środki ochrony roślin i nawozy sztuczne .W wyniku badań okazało się, że po ich stosowaniu produkty spożywcze zawierają nadmierne ilości trucizn i związków w organizmie często przetwarzanych na substancje rakotwórcze i trujące . W pierwszej kolejności zwrócono uwagę na odżywianie dzieci , ale wkrótce , w wielu krajach , zapanowała moda na zdrową żywność uzyskiwana w gospodarstwach ekologicznych .Postanowiłem spróbować , aby nie narażać mojego zdrowia i moich najbliższych , oraz innych ludzi i uprawiać zdrowe , oraz naturalne produkty .

4 Czy trudno jest być rolnikiem ekologicznym ?
Początki były trudne. Musiałem zrezygnować z nawozów sztucznych , zmienić dobór roślin i płodozmian , aby gleby doszły do wymaganej struktury i zasobności w składniki pokarmowe .Nie ukrywam , bałem się że ten projekt po prostu nie wypali , ale jak widać udało się.

5 Co uprawia Pan na swoim gospodarstwie ?
Jedną z głównych upraw są ekologiczne pomidory , z których słynie moje gospodarstwo . Oprócz pomidorów uprawiam również innego typu warzywa tj. marchew , pietruszkę , ziemniaki , oraz owoce . Od niedawna zajmuję się także hodowlą kur .

6 Jakie są zasady stosowane w ekorolnictwie ?
Po pierwsze nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin (pestycydów , fungicydów , herbicydów itp.), w celu zwalczania szkodników i chwastów .Nie stosuje się również wielo hektarowych monokultur za to prowadzi się uprawy w systemie mozaikowym .W terenie uprawnym pozostawia się zbiorniki i cieki wodne a nawet buduje nowe zamiast stosowanej dotychczas totalnej melioracji . Monokultury wyczerpujące jednostronnie gleby są stosowane w wydłużonych cyklach płodozmianowych ( nawet kilkunastoletnich ) . Powszechnie stosuje się nawozy zielone , szczególnie z roślin motylkowych co z połączeniem z kompostem , obornikiem i przy udziale wapnowania pozwala utrzymać strukturę i żyzność gleby na prawidłowym poziomie . Używa się maszyn i narzędzi chroniących glebę , poprawiających jej strukturę , oszczędzających energię ;elementarna zasada ekologicznej uprawy roślin brzmi : płytko orać a głęboko spulchniać, chodzi o to ,aby nie odwracać gleby , ponieważ niszczy to naturalną stratyfikację mikroorganizmów glebowych . Przygotowuje się siano i kiszonki zgodnie z prawidłowościami biologicznymi . W odżywianiu zwierząt hodowlanych nie stosuje się substancji czynnych takich jak antybiotyki , hormony a stosowana pasza pochodzi z własnego gospodarstwa . Zwierzęta hoduje się w tak zwanym systemie ściółkowym w efekcie powstaje obornik , a nie gnojowica .

7 Jakie są ogólne korzyści ekologicznego rolnictwa ?
Ekorolnictwo w pewnym stopniu zmniejsza zjawisko bezrobocia na wsi .Mniejsza mechanizacje zastępuje się dodatkową pracą ludzi . Gospodarstwo naturalne może być podstawą bazy noclegowo- żywieniowej dla rodzinnego przedsiębiorstwa turystycznego .Nie mniej ważne jest przetwórstwo żywności . Zastosowanie tradycyjnych technik konserwacji często pozwala na produkcję lokalnych wyrobów . Jeżeli uruchomiona zostanie sieć dystrybucji , możliwe jest sprzedawanie własnych przetworów jako luksusowych produktów ekologicznych . Tak pomyślnie kompleksowe usługi , zwłaszcza w okolicach atrakcyjnych turystycznie , dla wielu rodzin stanowią intratne źródło utrzymania i gwarantują wyższe zarobki .

8 Prezentacje przygotowały : Edyta Majer i Zuzanna Oleksiak

9 Nasze zdjęcia Zuzia Edyta

10 Do zobaczenia !


Pobierz ppt "Rolnictwo ekologiczne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google