Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

rolnictwo ekologiczne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "rolnictwo ekologiczne"— Zapis prezentacji:

1 rolnictwo ekologiczne
Pion B rolnictwo ekologiczne Koordynacja: Ewa Ligęza-Sieniarska

2 Działania przeprowadzone w tym pionie umożliwiły zainteresowanym rolnikom i doradcom uczestniczenie w różnych przedsięwzięciach mających na celu przybliżenie wiedzy o rolnictwie ekologicznym, tak od strony teoretycznej jak i praktycznej. Były to zarówno wydarzenia duże – konferencje, warsztaty, seminaria, kilkudniowe wyjazdy, jak i zwykły kontakt telefoniczny, udzielanie na bieżąco różnych wskazówek i porad.

3 6 warsztatów, szkoleń i seminariów
Tematy: co to jest rolnictwo ekologiczne, w jaki sposób krok po kroku przestawiać się na ekologię jak należy chronić i pielęgnować glebę w takim gospodarstwie jak nawozić, co i jak uprawiać, co i jak hodować co to są rodzime rasy zwierząt i lokalne odmiany roślin co to są plany rolno-środowiskowe. o żywieniu i dobrostanie zwierząt o wprowadzaniu efektywnych rozwiązań ekologicznych - oczyszczalnie, mała retencja, odnawialne źródła energii wraz z poradami praktycznymi (ocena warunków i potrzeb, informacje o firmach, dotacjach, przepisach). budowania networków, prowadzenie edukacji ekologicznej w gospodarstwie,

4 Na warsztacie terenowym „Sady ekologiczne dawnych odmian” uczestnicy zapoznali się:
z ekosystemem sadu wysokopiennego jego znaczeniem dla ochrony środowiska zaletami dawnych odmian drzew owocowych pozyskiwaniem zrazów przygotowaniem gleby sadzeniem i pielęgnowaniem młodych drzew pielęgnowaniem drzew w starym sadzie

5 Wiedzę zdobytą na warsztatach i szkoleniach można było utrwalić dzięki wyjazdom.
Odbył się wyjazd szkoleniowy do demonstracyjnych gospodarstw ekologicznych w Polsce: Jolanty i Leszka Kwietniaków w Kruszewie Małgorzaty i Piotra Hillarów w Tuczkach k. Rybna Ali i Mieczysława Babalskich w Pokrzydowie Zofii i Andrzeja Michałkiewiczów w Zgniłobłotach Krystiana Kujawskiego w Kurzętniku Hurtownia ekologiczna BIOHURT

6 Wyjazd studyjno-szkoleniowy do szkoły rolnictwa ekologicznego Norwegian National School for Organic Farming and Gardening (SJH) Sogn Jord-og Hagebruksskule (Aurland), maj 2008 r. Cel - zapoznanie się ze strukturą, metodami i sposobami nauczania rolnictwa ekologicznego na poziomie średnim, metodami chowu ekologicznego zwierząt, upraw ekologicznych i ekologicznego utrzymywania sadu.

7 Publikacja Poradnika „Ochrona bioróżnorodności poprzez rolnictwo ekologiczne”,
Tematy: istota agrobioróżnorodności w Polsce i na świecie korzyści dla rolnika i konsumenta z rodzimych ras metody hodowli i specyficzny surowiec i produkt lokalne odmiany roślin uprawnych i ozdobnych dotacje, warunki, możliwości, znaczenie dla zachowania zrównoważonego środowiska.

8 Doradcy rolno-środowiskowi sporządzili 40 planów przestawienia gospodarstwa rolnego na ekologiczne dla uczestników warsztatów, co pozwoliło rolnikom ocenić gospodarstwo, możliwości dotacji i osiągnięcia wyższych plonów z upraw i chowu ekologicznego. Wśród 40 beneficjentów pionu wytypowano trzy gospodarstwa do stania się modelowymi przedsięwzięciami poprzez wprowadzenie wyższych standardów ekologicznych.

9 Wytypowanym, przyszłym gospodarstwom modelowym przekazano w ramach działań ochrony i pomnażania agrobioróżnorodności zwierzęta gospodarskie ras rodzimych - zwierzęta będą następnie pomnażane i przekazywane dalej do kolejnych gospodarstw ekologicznych, zgodnie z umową podpisaną ze SIĘ. Te gospodarstwa odwiedzili eksperci z Norwegii, którzy mieli za zadanie doradzić indywidualnie każdemu rolnikowi zgodnie z jego oczekiwaniami.

10 W tych gospodarstwach zostały też posadzone sady ekologiczne dawnych odmian.
Te sady są początkiem wprowadzenia dawnych odmian w terenie, zrazy pozyskane z drzew przekazane będą kolejnym rolnikom.


Pobierz ppt "rolnictwo ekologiczne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google