Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Profilaktyka i promocja zdrowia w roku szkolnym 2012/2013

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Profilaktyka i promocja zdrowia w roku szkolnym 2012/2013"— Zapis prezentacji:

1 Profilaktyka i promocja zdrowia w roku szkolnym 2012/2013
Zespół Szkół w Studzianie oddziały przedszkolne

2 Europejski Kodeks Walki z Rakiem
Nie pal; jeśli palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących. Wystrzegaj się otyłości. Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne. Spożywaj więcej warzyw i owoców: jedz co najmniej 5 porcji dziennie. Ogranicz spożycie produktów zawierających tłuszcze zwierzęce.

3 „Czyste powietrze wokół nas”
Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi. Stanowi on pierwsze ogniwo w cyklu programów antytytoniowych. Efekty : Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów. Zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego. Zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów. Zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym. Wielu rodziców nie pali przy dziecku (z rozmów z dziećmi) Rodzice otrzymali ulotki o szkodliwości palenia Rodzice zaproszeni byli na wystawę prac plastycznych dzieci dotyczących realizacji programu Dzieci spotkały się wysłuchały pogadanki przedstawicielki Sanepidu n/t szkodliwości palenia przy nich papierosów Dzieci nauczyły się piosenki o Dinku – smoku co nie lubi dymu

4

5

6 Mamo, tato – wolę wodę "Mamo, tato wolę wodę" - to długofalowy program edukacyjny (organizator „Żywiec-Zdrój”), który realizujemy w naszym przedszkolu. Współpracujemy ze starszymi klasami wśród których przedszkolaki promują picie czystej wody i zdrowy styl życia. Maskotką kampanii jest Zdrojek, który zaprasza wszystkich do aktywnego i zdrowego stylu życia oraz do przyzwyczajania dzieci do picia źródlanej lub nisko-zmineralizowanej wody oraz do aktywnych zabaw ruchowych W sali mamy piękny Wodny Kącik zapraszający każdego spragnionego przedszkolaka. Dziękujemy rodzicom za ogromne zaangażowanie w realizację programu m.in. poprzez udział w rodzinnym konkursie na postać Zdrojka z butelki przynoszenie przez dzieci wody do picia, owoców, itd. O programie i o naszych działaniach można poczytać na stronie w zakładce "Dla przedszkoli". Na tej stronie jest też "Akademia Zdrojka" pełna bajek, przygód i gier edukacyjnych, do której zachęcamy dzieci i rodziców.

7

8

9

10

11

12

13

14

15 EFEKTY: Nabywanie przez dzieci przedszkolne nawyków prozdrowotnych w zakresie: Sprawności fizycznej poprzez codzienne zabawy ruchowe, ćwiczenia gimnastyczne i tańce oraz zabawy na świeżym powietrzu (opracowanie cyklicznego programu opierającego się na aktywności fizycznej) Przyzwyczajanie do picia czystej wody (stworzenie wodnego kącika, zapraszanie do realizacji programu rodziców - rodzice dbają by każde dziecko miało wodę do picia; odbyły się rozmowy z przewodniczącą Rady Rodziców o zakupie dystrybutora filtrującego) Wprowadzenie mody na sałatki owocowe i na zdrowe przekąski (dzieci codziennie przynoszą owoce i zdrowe śniadania) Dzieci poznały Piramidę Zdrowia – samodzielne wykonywały Talerz Zdrowia W rodzinnym konkursie na butelkowego Zdrojka (maskotkę programu) prawie wszystkie dzieci brały udział wraz z całymi rodzinami

16 Zaplanowano inne działania:
spotkanie z dietetykiem (rodzice – pedagogizacja, dzieci mini- warsztaty) wykonanie przez dzieci plakatów promujących zdrowy styl życia (druk w drukarni) wydanie książki promującej zdrowy styl życia zawierającej bajki wymyślone przez dzieci (sponsorzy – Fundacja Amicis) przedstawienia dla rodziców i społeczności szkolnej bajki „Jak woda sprawiła, że smutne minki w uśmiechnięte zmieniła” – wymyślonej przez nauczyciela promocja zdrowego stylu życia poprzez informacje na stronie przedszkola promocja zdrowego stylu życia poprzez współpracę z Jarosławskim Stowarzyszeniem Oświaty i Promocji Zdrowia w zakresie realizacji innych zadań.

17 Opracowanie Selwana Szołek
Dziękuję za uwagę Opracowanie Selwana Szołek


Pobierz ppt "Profilaktyka i promocja zdrowia w roku szkolnym 2012/2013"

Podobne prezentacje


Reklamy Google