Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czy możemy im na to pozwolić??

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czy możemy im na to pozwolić??"— Zapis prezentacji:

1 Czy możemy im na to pozwolić??
Kawa i cukier Czy możemy im na to pozwolić??

2 Wpływ kofeiny na zmysły pająka

3

4

5 negatywny wpływ na pamięć długotrwałą. Zwiększa też uczucie niepokoju.
Działanie kofeiny jest wielokierunkowe i nadal nie do końca poznane. Kofeina jest zaliczana do środków stymulujących, ponieważ działając pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy usuwa zmęczenie, polepsza nastrój i koncentrację, ale z drugiej strony ma negatywny wpływ na pamięć długotrwałą. Zwiększa też uczucie niepokoju.

6 Kofeina powoduje uzależnienie fizyczne – niewielkie i średnio szkodliwe ale jednak czy dla nieletnich  Zespół abstynencyjny przejawia się zmęczeniem, pogorszeniem nastroju i koncentracji uwagi, często także bólem głowy. Przyjmowanie większych dawek nie powoduje przyjemniejszych doznań, a wręcz przeciwnie, zwiększa subiektywne odczucia negatywne, m.in. lęk, niepokój, zdenerwowanie i ogólne pogorszenie nastroju.

7 Przedawkowanie kofeiny
niesie za sobą poważne konsekwencje: przy przedawkowaniu powyżej 0,5 g powoduje silne pobudzenie psychoruchowe, przyspieszenie i niemiarowość serca, bardzo silne zwiększenie diurezy, nudności, wymioty i osłabienie. W skrajnych przypadkach (w silnym zatruciu) występują drgawki i porażenie ośrodka oddechowego. Dawka śmiertelna kofeiny przy podaniu doustnym dla człowieka to około 150 mg na kilogram masy ciała.

8 Produkt Wielkość Zawartość w porcji (mg) Tabletka kofeiny (regular)1 tabletka Tabletka kofeiny (extra)1 tabletka Środek przeciwbólowy 1 tabletka - 65 Czekolada gorzka 1 listek (43 g) - 31 Czekolada mleczna 1 listek (43 g) - 10 Kawa parzona 207 ml - 80/135 Kawa bezkofeinowa 207 ml - 5/15 Espresso 44–60 ml Herbata czarna 177 ml Coca-Cola Classic 355 ml Red Bull 250 ml - 80

9 C U K I E R

10 W Polsce nadwagę ma 18% dzieci i młodzieży w wieku szkolnym
W Polsce nadwagę ma 18% dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Jest to poważne zagrożenie dla zdrowia polskiego społeczeństwa, gdyż wyniki badań wskazują, że u 80% dzieci z otyłością utrzymuje się ona w dalszych latach życia. Dlatego szkoły powinny wspierać i kształtować dobre nawyki żywieniowe.

11 GDZIE JEST Ten używany na co dzień to węglowodany i jest źródłem energii. Cukry naturalne w żywności stanowią połowę spożywanych węglowodanów. Pozostałe to dodane podczas produkcji lub przygotowania jedzenia.

12 Uwaga! 1 kostka cukru dziennie
PRAWDA Nadmierne spożycie cukru jest przyczyną próchnicy i prowadzi do otyłości. Uwaga! 1 kostka cukru dziennie ( kcal) ponad normę, powoduje przyrost masy ciała o 1 kg w ciągu roku.

13 Dzienna dawka cukru Światowa Organizacja Zdrowia wydała nowe zalecenia dotyczące ilości cukru jaką dziennie mogą spożywać dzieci. - 1-3 lat: 3 łyżeczki, - 4-6 lat: 6 łyżeczek, lat: 9 łyżeczek.

14 ANANAS

15 JABŁKO

16 WINOGRON

17 BANAN

18 TRUSKAWKI

19

20 PRZYKŁADOWY NAPÓJ ENERGETYZUJĄCY

21 NAPÓJ CODZIENNY ???

22 Słodkie napoje gazowane, a zwłaszcza cola, wprowadzają w naszym organizmie prawdziwy zamęt. Taka chemiczna burza trwa zaledwie godzinę, ale sieje niemałe spustoszenie. Głównym winowajcą całego zamieszenia jest cukier.  Pierwsze 10 minut - organizm otrzymuje dzienną dawkę cukru - to tak jakbyś zjadł 10 łyżeczek cukru. Odruch wymiotny hamuje kwas fosforowy dodawany do napojów, by zamaskować intensywny i słodki smak cukru. 20 minut - poziom cukru we krwi gwałtownie wzrasta co prowadzi do podniesienia poziomu insuliny. Wówczas do działania wkracza wątroba, która próbuje jak najwięcej zgromadzonego cukru przekształcić w tłuszcz. 40 minut - organizm wchłonął już zawartą w coli kofeinę. Powiększają się źrenice, wzrasta ciśnienie krwi. Stajesz się wyraźnie pobudzony.  45 minut - organizm intensywnie produkuje dopaminę, która wpływa na odczuwanie przyjemności. 60 minut - moczopędne właściwości kofeiny dają się odczuć.  Niestety, razem z wodą wydalaną  z organizmu, pozbywamy się również pierwiastków istotnych do prawidłowego i sprawnego funkcjonowania naszego organizmu. Wraz ze spadkiem cukru mija pierwotna euforia i przypływ sił. Stajemy się ospali i poirytowani. Taką rewolucję fundujemy naszemu organizmowi po wypiciu zaledwie jednej puszki słodkiego, gazowanego napoju z kofeiną. Aż trudno sobie wyobrazić co dzieje się, gdy pijemy kilka lub kilkanaście razy więcej.

23 Dziękuję za uwagę. Michał Smoleń


Pobierz ppt "Czy możemy im na to pozwolić??"

Podobne prezentacje


Reklamy Google