Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ALKOHOLIZM.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ALKOHOLIZM."— Zapis prezentacji:

1 ALKOHOLIZM

2 Co to jest? Alkoholizm jest inaczej nazywany nałogiem alkoholowym. Jest to jedno z najbardziej rozpowszechnionych na świecie uzależnień, w którym substancją uzależniającą jest alkohol etylowy zawarty w napojach takich jak np. piwo.

3 Alkoholizm dzielimy na:
1. Epizodyczne picie nadmierne Nawykowe picie nadmierne Nałóg alkoholowy Alkoholizm inny i nieokreślony.

4 W Polsce ok. 4,5 mln osób nadużywa alkoholu, w tym ok tys. jest uzależnionych i wymaga leczenia.

5 W odróżnieniu od innych rodzajów toksykomanii , w alkoholizmie występuje głównie uzależnienie psychiczne, natomiast somatyczne objawy abstynencyjne są dość nikłe. Tylko w alkoholizmie w miarę rozwoju nałogu spada tolerancja.

6 Dlaczego ludzie piją? Motywem sięgania po alkohol jest działanie euforyzujące, rozluźniające oraz rozhamowujące (upojenie alkoholowe)

7 Jakie są objawy choroby?

8 Objawami popadnięcia w alkoholizm są:
-utrata kontroli nad piciem, -głód alkoholowy, -osoba uzależniona pije stale lub z niedługimi przerwami, tworzy przy tym zwykle cały system mechanizmów psychologicznych zaprzeczających istnieniu choroby (np. bagatelizowanie)

9 Jakie są skutki nadmiernego picia?

10 Nadużywanie alkoholu prowadzi do zatrucia organizmu.
1. Nadużywanie alkoholu prowadzi do zatrucia organizmu.

11 2. Przewlekłe zatrucia powodują występowanie licznych zaburzeń somatycznych, między innymi uszkodzenie wątroby, trzustki, serca, mózgu, przewodu pokarmowego oraz prowadzą do powstawania psychoz alkoholowych oraz zwiększają ryzyko szkodliwych skutków dla potomstwa.

12 3. Alkoholizm prowadzi do zmian fizycznych (uszkodzenia narządów miąższowych, przewodu pokarmowego, serca)

13 4. Alkoholizm prowadzi także do zmian psychicznych (zaburzeń zachowania, utraty krytycyzmu, obniżenia uczuciowości wyższej, występowania stanów depresyjnych, prób samobójczych, agresji), w końcowym stanie - do zespołu otępiennego.

14 Bardzo poważne są następstwa społeczne.

15 Alkoholizm powoduje zazwyczaj rozbicie rodziny, rozluźnienie więzów społecznych i zawodowych, zmniejszenie dyscypliny pracy, obniżenie jakości. Jest jednym z głównych czynników w rozwoju przestępczości. Znaczna część wypadków komunikacyjnych i zawodowych związana jest z używaniem alkoholu.

16 Ponieważ uzależnienie od alkoholu jest chorobą "demokratyczną", może zapaść na nią każdy, bez względu na płeć, wiek, poziom intelektualny, wykształcenie i uprawiany zawód.

17 Każdemu też konieczna jest pomoc w powrocie do zdrowia. Podstawową formą leczenia jest psychoterapia uzależnienia, a sam proces terapeutyczny to ciężka i żmudna praca zawierająca w sobie wiele różnorodnych działań, których efektem powinny być głębokie i możliwie trwałe zmiany.

18 Jak wygląda leczenie?

19 Rozróżnia się leczenie ambulatoryjne i zamknięte. Każdy rodzaj leczenia wymaga przede wszystkim detoksykacji

20 Leczenie wymaga długotrwałego uczestnictwa w programach reorientujących i przygotowujących do alternatywnego sposobu życia oraz wspomagających wysiłek utrzymania abstynencji.

21 Gdzie zwrócić się po pomoc w razie zapadnięcia w chorobę?
Należy zwrócić się do jakiegokolwiek stowarzyszenia grupującego samych uzależnionych (mogą to być np. Anonimowi Alkoholicy)

22 Kim są Anonimowi Alkoholicy?
Anonimowi Alkoholicy są wspólnotą mężczyzn i kobiet, którzy dzielą się nawzajem doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązać swój wspólny problem i pomagać innym w  wyzdrowieniu z alkoholizmu.

23 Jedynym warunkiem uczestnictwa we wspólnocie jest chęć zaprzestania picia. Nie ma w klubie AA żadnych składek ani opłat, klub jest samowystarczaly poprzez własne dobrowolne datki.

24 Podstawowym celem AA jest trwać w trzeźwości i pomagać innym alkoholikom w jej osiągnięciu.


Pobierz ppt "ALKOHOLIZM."

Podobne prezentacje


Reklamy Google