Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Uzależnienia XXI wieku - dopalacze przygotowała Jolanta Marciniak

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Uzależnienia XXI wieku - dopalacze przygotowała Jolanta Marciniak"— Zapis prezentacji:

1 Uzależnienia XXI wieku - dopalacze przygotowała Jolanta Marciniak

2 Dopalacze to związki o działaniu psychostymulującym, działające podobnie jak narkotyki.
Skutki uboczne zażywania dopalaczy mogą spowodować utratę zdrowia lub życia.

3 Co to są dopalacze? Dopalacze to różnego rodzaju produkty zawierające substancje psychoaktywne, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Spożycie ich ma na celu wywołanie w organizmie jak najwierniejszego efektu narkotycznego. W Polsce dopalaczami są nazywane produkty zawierające związki stanowiące pochodne zakazanych substancji psychoaktywnych (np. amfetaminy) lub preparaty ziołowe zawierające związki halucynogenne.

4 Co zawierają dopalacze?
Wśród substancji zawartych w niektórych dopalaczach sprzedawanych w Polsce do 2009 roku były preparaty zawierające m.in. benzylopiperazynę (BZP), której efekty działania są zbliżone do amfetaminy.

5 Najczęściej spotykane nazwy dopalaczy:
SPICE SENSE DEVILS SHERRY SMOKE TAJFUN MEFEDRON KLONIDYNA- KROPLE DO NOSA ACODIN- TABLETKI

6 Dlaczego dopalacze, pomimo wysokiej szkodliwości, były powszechnie dostępne?
Dopalacze wprowadzono do obrotu jako "produkty kolekcjonerskie, nie nadające się do spożycia", w związku z czym z czysto formalnego punktu widzenia nie podlegały one kontroli Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej. Ze względu na to, że substancje w nich zawarte nie znajdowały się na liście środków zakazanych ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, mogły być sprzedawane w legalnie działających sklepach.

7 Dlaczego ludzie biorą dopalacze?
Ciekawość Moda Eksperymentowanie Ryzyko Duże zapotrzebowanie na stymulację Zasada szybkiej przyjemności Możliwość kontaktów, wymiany informacji, doświadczeń np. w Internecie Nie potrafią radzić sobie z przeżywanymi emocjami ( inwalida emocjonalny) Brakuje im ciepła emocjonalnego ze strony rodziców Czują się nieszczęśliwi Dla pokonania smutków Brakuje im wiary we własne siły Nie umieją radzić sobie ze stresem

8 Kim jest „Inwalida emocjonalny”?
Nie umie radzić sobie z przeżywanymi emocjami, Introwertyk – zamknięty w sobie, Nie odporny na stres, Nadwrażliwy, Bezrefleksyjny.

9 Objawy zażywania dopalaczy
Bełkotliwa mowa i splątanie to jeden z objawów spożycia tych niebezpiecznych środków. Silne pobudzenie i agresywne zachowanie to też typowe objawy po spożyciu niektórych dopalaczy. Gwałtowny wzrost temperatury ciała jest częstym skutkiem zażycia dopalaczy i bezpośrednią przyczyną śmierci młodych ludzi zażywających dopalacze. Nadmierna wesołość, ale też przygnębienie i przerażające uczucie pustki mogą towarzyszyć osobie zażywającej dopalacze.

10 Objawy zażywania dopalaczy
Wymioty i nudności spowodowane mogą być podrażnieniem śluzówki oraz wpływem substancji zawartych w dopalaczach na ośrodkowy układ nerwowy. Pobudzenie psychoruchowe powoduje brak potrzeby snu które może utrzymywać się przez wiele godzin. Kolorowe wizje, ale też przerażające halucynacje i zawroty głowy mogą być efektem działania dopalaczy.

11 Objawy zażywania dopalaczy
Po zażyciu dopalaczy zwieracze mogą nie wytrzymać, czego efektem jest nietrzymanie moczu i brak kontroli nad innymi czynnościami fizjologicznymi. Dopalacze działają na układ nerwowy prowadząc do przyspieszenia akcji serca i wzrostu ciśnienia tętniczego krwi. Bóle wieńcowe i udar mózgu mogą być konsekwencją działania dopalaczy.

12 Szczególnie niebezpieczne jest mieszanie dopalaczy z lekami, alkoholem i narkotykami!

13 Nowelizacja Ustawy ws. dopalaczy
Zgodnie z nowelizacją Ustawy na terenie Polski zakazane jest wytwarzanie, handel oraz wprowadzanie do obrotu wszelkiego rodzaju substancji i produktów, których można użyć jak substancji psychotropowych lub środków odurzających. Złamanie zakazu grozi koniecznością zapłacenia kary w wysokości od 20 tys. zł do miliona zł.

14 Pomoc specjalistyczna dla osób zażywających dopalacze
Zajęcia informacyjno- edukacyjne Terapia grupowa Terapia indywidualna Poradnictwo

15 Więcej informacji nt. dopalaczy
Antynarkotykowy tel. zaufania


Pobierz ppt "Uzależnienia XXI wieku - dopalacze przygotowała Jolanta Marciniak"

Podobne prezentacje


Reklamy Google