Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Greckie Mity i Bohaterowie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Greckie Mity i Bohaterowie"— Zapis prezentacji:

1 Greckie Mity i Bohaterowie

2 Mitologia GrecKA Mitologia grecka – zbiór mitów przekazywanych przez starożytną tradycję grecką opowieści o bogach i herosach, wyjaśniających miejsce człowieka w świecie, oraz samo funkcjonowanie świata, jego stworzenie i historię. Z mitologii czerpano wiedzę na temat świata i rozwijano na tej podstawie normy etyczne wyznaczające miejsce człowieka w ustalonym porządku świata. Wiedza płynąca z mitów nie stanowiła jednak nigdy "prawdy objawionej" i otwarta była na dyskurs, polemikę i krytykę. Sama zaś starożytna religia grecka, chociaż nie sposób o niej mówić w oderwaniu od mitologii będącej jej elementarną częścią składową, opierała się w znacznym stopniu na ortopraksji (jedności praktyk religijnych), nie zaś ortodoksji (jedności poglądów).

3 Pierwsi Bogowie Mity odnoszące się do tego okresu opisują historię narodzin i konfliktów pierwszych bogów: Chaosu, Nyks (Nocy), Uranosa (Nieba), Gai (Ziemi), tytanów – bogów o imionach: Okeanos, Hyperion, Kojos, Krios, Japet (Japetos), Kronos, tytanid – bogiń o imionach: Teja, Rea, Temida, Mnemosyne, Fojbe (Febe), Tetyda (Tetys) oraz zwycięstwo Zeusa i bogów olimpijskich. Mity te stały się tematem Teogonii Hezjoda oraz wielu innych, obecnie zaginionych, poematów (również tych, których autorstwo przypisuje się Orfeuszowi, Musajosowi, Epimenidesowi, Abarisowi i innym legendarnym poetom) używanych podczas rytuałów oczyszczeń czy religijnych misteriów. Wiele z tych mitów dotrwało do naszych czasów dzięki cytatom w dziełach filozofów neoplatońskich oraz dzięki fragmentom zapisanym na zwojach papirusu.

4 Nowi bogowie Inna grupa mitów przedstawia historię narodzin, wyczynów, kłótni i zatargów oraz panowania na Olimpie młodszej generacji bogów, do której zalicza się Apollina, Hermesa, Atenę, Afrodytę, Artemidę, Hefajstosa, Aresa. Żoną Zeusa była Hera, braćmi Posejdon oraz Hades, siostrami były Demeter i Hestia . Reszta bogów była dziećmi Zeusa. Najstarszym źródłem tych mitów są Hymny homeryckie, często nawiązujące w swej treści do ośrodków kultu danego boga np.: Hymn do Apollo nawiązuje do mitu o narodzinach boga w Delos oraz innego mitu o założeniu wyroczni w Delfach. Z kolei Hymn do Demeter z opisem uprowadzenia Persefony przez Hadesa, opisuje wydarzenia, które stały się motywem przewodnim misteriów eleuzyjskich.

5 Homer Homer – niewidomy aojda, autor eposów Iliada i Odyseja

6 Prometeusz Prometeusz, dobroczyńca ludzkości, został skazany przez bogów na wieczne męczarnie – Rubens

7 Bogowie olimpijscy Bogowie olimpijscy – Hermes, Zeus i Atena

8 Na Koniec fragment Filmu „bogowie i herosi”

9 Dziękuje za oglądanie prezętacji.! ;-)
Koniec Autor: Marchlewska Paulina Dziękuje za oglądanie prezętacji.! ;-)


Pobierz ppt "Greckie Mity i Bohaterowie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google