Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak wyglądał świat według mitologii greckiej?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak wyglądał świat według mitologii greckiej?"— Zapis prezentacji:

1 Jak wyglądał świat według mitologii greckiej?
-Julia Witwicka -Sebastian Łakomy

2 Jak wyglądał świat według mitologii greckiej?
Ziemia była utrzymywana w kosmosie, na barkach jednego z tytanów – Atlasa (nie został on zepchnięty do Tartaru, ponieważ spowodowałoby to zniszczenie ziemi).

3 Pory roku według mitologii greckiej
Na początku, na świecie, nie było pór roku, lecz mit o Persefonie (pół roku spędza na ziemi z matką, a drugie pół w Hadesie) opowiada o tym, że Demeter, gdy jej córka odchodziła do swego męża Hadesa, stawała się smutna i przywoływała na świat jesień, a następnie zimę, a gdy Persefona powracała bogini urodzaju była tak szczęśliwa, że aż na świecie gościły: wiosna i lato.

4 Tak to wyglądało…

5 A tak to wszystko się zaczęło…

6 GAJA + URANOS Tytani Sturęcy Cyklopi Giganci
Kronos + Reja -Zeus -Posejdon -Hades -Hera -Demeter -Hestia

7 CHAOS pierwotny stan egzystencji rozdziela świat (Ziemię i Niebo)
nie ma w nim ustalonych kierunków jest bezdenną przepaścią złożony z ziemi, wody, ognia i powietrza

8 GAJA Ziemia-Matka wyłoniła się z Chaosu
Bóstwo płodności i macierzyństwa sama zrodziła Uranosa (Niebo) i Ourosi (góry), a ze związku jej i Eteru (boga jasnego światła) urodził się Pontos (morze) najpierw związała się z Pontosem, później stała się małżonką innego swego syna, Uranosa. Z tego związku narodzili się: najpierw hekatonchejrowie , czyli sturęcy, następnie cyklopi, a na końcu tytani.

9 URANOS uosobienie nieba
poczęła go i urodziła Gaja, która została jego małżonką strąca do Tartaru sturękich i cyklopów Gaja, nie chcąc dopuścić do tego, by tytani również zostali tam zesłani, pomaga Kronosowi zorganizować spisek przeciwko Uranosowi z krwi Uranosa, którą wchłonęła do siebie Gaja, zrodziły się Erynie, Giganci i Meliady

10 TYTANI Bogowie z pokolenia olbrzymów, istniejący przed bogami olimpijskimi. Dzieci Uranosa i Gai. Przerażony nimi Uranos zamierzał wtrącić ich do Tartaru. Kronos podczas spisku odciął Uranosowi jądra. Okaleczony bóg przepowiedział swemu synowi, że mu również zostanie odebrana władza przez jego własnego syna. Kronos zasiadł na opuszczonym tronie, poślubiając Reję. Obawiając się spełnienia przepowiedni Uranosa, połykał kolejno swoje potomstwo, jednakże, gdy narodził się Zeus, Reja podała mężowi do połknięcia kamień owinięty w pieluszki . Gdy Zeus, dorósł, podstępem podał swemu ojcu środek wymiotny i sprawił, że Kronos wyrzucił z siebie potomstwo.

11 ZEUS Najwyższy z bogów. Syn Kronosa i Reji.
Brat: Hestii, Demeter, Hery (także jej mąż), Hadesa i Posejdona. Władca bogów, ludzi i błyskawic. Atrybuty: pioruny, orzeł, tarcza zwana egidą. Wychowały go nimfy górskie i koza Amaltea.

12 POSEJDON Bóg mórz, trzęsień ziemi, żeglarzy, rybaków. Mąż Amfitryty.
Jeden z 12 bogów olimpijskich. Przedstawiony trójzębem, (jego atrybut) na rydwanie ciągniętym przez hippokampy, w towarzystwie trytonów i ichtiocentaurów. Poświęcone mu zwierzęta to delfin i byk, a jego świętym drzewem była sosna.

13 HADES Bóg podziemnego świata zmarłych.
Jest zaliczany do grona bogów olimpijskich, mimo że nie uczestniczył w biesiadach. Był to bóg surowy i budzący strach, ale przy tym bardzo sprawiedliwy. Uprowadził Persefonę (córka Demeter), która później została jego małżonką. Jego atrybutami były berło i klucze (symbol władzy nad światem umarłych), ale jest też pokazywany z rogiem obfitości. Przy boku zawsze miał Cerbera – trójgłowego psa.

14 HERA Córka Kronosa i Rei, żona Zeusa.
Królowa Olimpu, bogini niebios, patronka macierzyństwa, oraz opiekunka małżeństwa i rodziny. Jako miejsce narodzin Hery mity podają Argos lub wyspę Samos. Najważniejsze ośrodki kultu Hery znajdowały się właśnie na tych wyspach, a także na Peloponezie i w Olimpii, gdzie co pięć lat odbywały się na cześć Hery igrzyska dziewcząt.

15 DEMETER Bogini płodności ziemi, urodzaju, ziemi uprawnej, zbóż, rolnictwa. Jej córką była Kora. Demeter była drugim dzieckiem Kronosa i Rei . Po urodzeniu została połknięta przez swego ojca. Ze związku Demeter i Zeusa urodziła się białoramienna Persefona.

16 HESTIA Opiekunka ogniska domowego, podróżnych, nowożeńców i sierot.
Była ona najłagodniejszym z bogów i nigdy nie brała udziału w ich sporach. Nigdy nie schodziła także na Ziemię. Oddała swoje miejsce na Olimpie Dionizosowi, ponieważ chciała opiekować się świętym ogniem na Ziemi.

17 Dziękujemy


Pobierz ppt "Jak wyglądał świat według mitologii greckiej?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google