Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Starożytne igrzyska olimpijskie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Starożytne igrzyska olimpijskie"— Zapis prezentacji:

1 Starożytne igrzyska olimpijskie

2 CZAS I ORGANIZACJA IGRZYSK OLIMPIJSKICH

3 Nie są znane dokładne początki igrzysk olimpijskich
Nie są znane dokładne początki igrzysk olimpijskich. Dane historyczne przytaczają imię pierwszego zwycięzcy, Koroibosa z Elidy, i datę pierwszych igrzysk w Olimpii – 776 rok p.n.e. Nagrodami dla zwycięzców w początkowym okresie były wieńce z gałązek oliwnych, a później również pieniądze, co stanowiło pokusę do nieuczciwej walki i korupcji.

4 Przewodnictwo nad igrzyskami w Olimpii sprawowało jedno z miast – Pisa lub Elida. Rywalizacja między nimi doprowadziła w końcu do starć zbrojnych, w wyniku których Pisa została zniszczona (572 p.n.e.), a przewodnictwo objęła Elida. Na okres igrzysk do Olimpii przybywało wielu gości, widzów i pielgrzymów. Zawodnicy przybywali z miesięcznym wyprzedzeniem, by trenować pod okiem sędziów. W pierwszym dniu igrzysk składano ofiary i przysięgi.

5

6 Obiekty, które znajdowały się w Olimpii to m. in
Obiekty, które znajdowały się w Olimpii to m.in. stadion z bieżnią, gimnazjon, buleuterion, pracownie rzeźbiarzy, łaźnie pozostałości po buleuterion

7 Udział w igrzyskach W igrzyskach mogli uczestniczyć jedynie mężczyźni. Występowali oni nago (z wyjątkiem wyścigów rydwanów i wyścigów w pełnym uzbrojeniu). W zawodach nie mogły uczestniczyć kobiety, zaś mężatki opuszczały Olimpię na czas zawodów.

8

9 Ile trwały igrzyska ? Igrzyska trwały początkowo tylko 1 dzień. Potem – w miarę dodawania konkurencji – przedłużono je do 5. Wyznaczeni sędziowie doglądali przebiegu konkurencji, a były to: biegi, zapasy, wyścigi konne, pentatlon, boks, pankration, wyścigi rydwanów, czy też wyścigi hoplitów.

10

11 Przebieg igrzysk

12 Dzień pierwszy Wszyscy zawodnicy uczestniczyli w obrzędach ku czci Zeusa i przysięgali wraz z ojcem i swymi braćmi i siostrami, że będą walczyć uczciwie. Każdy składał przysięgę, że nie dopuści się żadnego oszustwa na zawodach, co potwierdzali drugą przysięgą, w której mówili, że ściśle przykładali się do ćwiczeń przez poprzednie 9 miesięcy. Zaprzysięgani byli również sędziowie.

13 Zeus

14 Zeus W mitologii greckiej najwyższy z bogów. Syn Kronosa i Rei.
Władca błyskawic. Jego atrybutami były złote pioruny, orzeł i tarcza zwana egidą.

15 Dzień drugi Rano rozgrywane były wyścigi rydwanów na hipodromie, natomiast po południu rozgrywany był pentatlon czyli pięciobój składający się z następujących konkurencji: bieg, skok w dal, rzut dyskiem i oszczepem oraz zapasy

16

17 Dzień trzeci O poranku ponownie składano ofiary Zeusowi, ze 150 wołów, natomiast po południu odbywały się biegi chłopców.

18 Dzień czwarty W tym dniu rozgrywane były zawody, w których celem było wykazanie się odwagą i wytrwałością – zapasy, boks, pankration, wyścigi w pełnym uzbrojeniu.

19 Dzień piąty W dniu piątym odbywała się dekoracja uczestników, którzy zajęli pierwsze miejsce.

20 Święto wszystkich Greków

21 Pomiędzy tymi wielkimi imprezami rozgrywano też inne igrzyska sportowe, lecz nie na taką skalę. Igrzyskami w Olimpii zainteresowane były wszystkie polis greckie. W okres igrzysk i miesiąc przed zawodami przestrzegano ogólnogreckiego rozejmu – ekechejrii (pokój boży). Zawieszano wykonywanie kary śmierci i tok procesów sądowych. Do miast i kolonii greckich wysyłano posłów, którzy ogłaszali termin igrzysk.

22 OLIMPIJSKIE CIEKAWOSTKI

23 sportowcy w trakcie zawodów występowali nago
za pierwszego zwycięzcę igrzysk uznaje się Koroibusa z Elis, który był kucharzem biegi nie odbywały się dookoła stadionu, ale na prostym torze

24 oszustwo było karane - np
oszustwo było karane - np. oszust musiał zapłacić za budowę posągu Zeusa kobiety nie mogły oglądać przebiegu igrzysk, więc lekkoatleta Pizydorus postanowił przebrać swoją matkę za trenera, by mogła ona wejść na stadion w pierwszych latach w trakcie igrzysk przeprowadzano nie tylko konkurencje sportowe, ale także teatralne, muzyczne i krasomówcze

25 ARENA  w starożytnym teatrze greckim i rzymskim oraz w cyrku rzymskim, usytuowany w centrum takiego obiektu i wysypany piaskiem, plac w kształcie koła, elipsy. Miejsce walk, turniejów, popisów, igrzysk i widowisk

26 W średniowieczu arena była placem gonitw i turniejów rycerskich
W średniowieczu arena była placem gonitw i turniejów rycerskich. W wieku XVIII areny bywały jednym z elementów barokowych kompozycji ogrodowych. Współcześnie termin używany jest w odniesieniu do cyrków, a także w licznych nazwach własnych, np. stadionów oraz w znaczeniu przenośnym.

27

28

29 ŹRÓDŁA: Wikipedia. Google grafika Bryk.pl

30 Wykonanie: Krystian Kois Mikołaj Michalak Krzysztof Działoszyński
Opiekun: Piotr Suhak


Pobierz ppt "Starożytne igrzyska olimpijskie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google