Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Krynica Morska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Krynica Morska."— Zapis prezentacji:

1 Krynica Morska

2 Położenie

3 Historia Historia Krynicy Morskiej sięga wczesnej epoki kamiennej. Od niepamiętnych czasów wzdłuż mierzei biegła droga handlowa z Gdańska do Sambii. W wieku XIII okolice te zamieszkiwane były przez słowiańskich Pomorzan oraz Prusów.    Szlak komunikacyjny z Gdańska do Królewca skłonił Komtura elbląskiego do obsadzenia w Kahlbergu - karczmarza Mikołaja Waldenberga z którego gościnności korzystali kupcy, rycerze waganci i inni wędrowcy podążający tym traktem. Po wojnie trzynastoletniej i likwidacji panowania krzyżackiego na tym terenie Król Kazimierz Jagiellończyk nadał całą mierzeję miastu Gdańsk.    Rozwój Kahlbergu jako kurortu morskiego rozpoczął się dopiero w 1840 roku kiedy to pięciu zamożnych kupców elbląskich założyło konsorcjum do spraw żeglugi po zalewie wiślanym, a szczególnie do obsługi linii Królewiec -Elbląg. Rok później parowiec o wdzięcznej nazwie "Jaskółka" przywiózł pierwszych gości letników do Kahlbergu. Konsorcjum zachęcone powodzeniem wycieczek, wybudowało pierwszą willę. Powoli następował rozwój kąpieliska, przybywało nowych domów ,wybudowano duże molo, na plaży zbudowano łazienki oraz uruchomiono zakład serwujący kąpiele w grzanej wodzie morskiej. 

4 Krynica w przeszłości

5 Współczesna Krynica Morska

6 Zabytki

7 Latarnia Morska Nad północno-wschodnią częścią miejscowość na wysokiej wydmie góruje Latarnia morska, która 1 maja 1895 roku została oddana do użytku. W 1945 roku latarnię zniszczono ładunkiem wybuchowym, a nowa powstała dopiero trzy lata później - była to prowizoryczna konstrukcja na dachu domu wczasowego. W roku 1951 ukończona została budowa nowej latarni morskiej, wzniesionej obok ruin starej budowli. Aktualnie latarnia jest udostępniona do zwiedzania. Wysokość wieży: 27,00 m Wysokość światła: 53,00 m n.p.m. Zasięg światła: 18 Mm (33,336 km)  

8

9 Muzeum Zalewu Kąty Rybackie uchodzą za kolebkę szkutnictwa Mierzei Wiślanej. To właśnie tutaj znajdował się warsztat szkutniczy. Trzy lata temu w porcie nad zalewem zorganizowano Muzeum Zalewu Wiślanego. Do stałej ekspozycji należy oryginalny warsztat szkutniczy. Wystawa pochodzi sprzed II wojny światowej. Dodatkowo w tym roku udostępniono wystawę dotyczącą rybołówstwa na Zalewie Wiślanym oraz zbiór muszli z mórz pozaeuropejskich.

10

11 Muzeum Bursztynnictwa w Jantarze
Turystom odpoczywającym na Mierzei Wiślanej pracownicy Szkoły Podstawowej w Jantarze proponują historyczną atrakcję. Przy placówce działa Muzeum Bursztynnictwa. Można w nim obejrzeć unikatowe wyroby z bursztynu, ryciny, oryginalne mapy oraz stare fotografie. W czterech pomieszczeniach ulokowano materiały związane z historią miejscowości, wystawę fotograficzną pt. „Ludzie morza - wczoraj i dziś” oraz dokumenty i stare zdjęcia o szkole w Jantarze. Znajduje się tu także sala bursztynnictwa i wspomnienia po poławianiu bursztynu. Zwiedzanie po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym

12

13 Wydma Wielbłądzi Garb (48,5 m. n.p.m.)
Wielbłądzi Garb (48,5 m n. p. m) to najwyższe wzniesienie na Mierzei Wiślanej, z którego roztacza się wspaniały widok na wody Bałtyku, Zalew Wiślany oraz Wysoczyznę Elbląską. Dodatkowo jest to najwyższa stała wydma w Europie. Wielbłądzi Garb znajduje się na północno - wschodnim krańcu Krynicy Morskiej, tuż przy żółtym szlaku. Udając się z Krynicy w kierunku Piasków ulicą Gdańską, skręcamy w prawo wraz ze szlakiami, w stronę Zalewu Wiślanego, którego brzegiem przemierzamy kilkaset metrów. Następnie wspinamy się w górę, a czarny szlak rowerowy wskazuje drogę na szczyt.

14

15 Kościół w Stegnie Kościół z prezbiterium ceglanym i nawą konstrukcji szachulcowej, zbudowany w latach , restaurowany w latach ; salowy, z wieżą frontową. W kościele znajdują się unikalne na skalę światową podwieszone do stropu malowidła na płótnie oraz zabytkowe organy. Na nich, w sezonie wakacyjnym, koncertują artyści z całego świata podczas Festiwalu Organowego.

16

17 K O N I E C …


Pobierz ppt "Krynica Morska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google