Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak powstaje i jak ją wykorzystujemy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak powstaje i jak ją wykorzystujemy"— Zapis prezentacji:

1 Jak powstaje i jak ją wykorzystujemy
ENERGIA SŁONECZNA Jak powstaje i jak ją wykorzystujemy

2 Słońce jest największym źródłem nieograniczonej, darmowej i czystej energii. Jest źródłem energii o mocy 27* MW. Występuje powszechnie i bez granic, wysyłając w ciągu 14 dni do powierzchni Ziemi tyle energii ile wynosi całoroczne zapotrzebowanie energetyczne naszej planety. Energia promieniowania słonecznego jest energią o wysokim potencjale, a jej zasób jest praktycznie niewyczerpalny - wystarczy na ok 5 mld lat.

3 Słońce było centralnym punktem wielu
Ludzie od zawsze wykorzystywali energię Słońca, na początku do suszenia produktów żywnościowych oraz do rozniecania ognia. Słońce było centralnym punktem wielu prehistorycznych i starożytnych religii Słońce i jego ziemski przedstawiciel ogień były wówczas jedynymi źródłami światła i ciepła, a więc życia

4 JAK POWSTAJE ENERGIA SŁONECZNA?
Energia słoneczna to wytwarzana przez Słońce energia, której głównym źródłem są zachodzące w jądrze Słońca reakcje termojądrowe, polegające na przemianie jądra wodoru (H) w jądro helu (He).

5 SPOSOBY WYKORZYSTANIA ENERGII SŁONECZNEJ
Wytwarzania prądu elektrycznego wykorzystując specjalne baterie słoneczne Ogrzewanie płynu a następnie wykorzystanie go w specjalnych wymiennikach ciepła do podgrzewania wody użytkowej oraz wspomagania ogrzewania

6 Pierwszy na świecie talerz solarny
Pasadena, California 1901

7 Kolektory słoneczne ogniwa fotowoltaiczne
Gdy promienie słoneczne padają na ogniwo, elektrony z dolnej warstwy przemieszczają się do warstwy górnej, generując napięcie elektryczne. Kolektor słoneczny służy do zamieniania energii słonecznej na energię cieplną.

8 Zasada działania Promieniowanie słoneczne Moduł fotowoltaiczny
Regulator systemu Baterie Falownik (inverter)

9 Dane praktyczne: Powierzchnia kolektora odpowiadająca zapotrzebowaniu na c.w.u. jednej osoby to 1-1,5 m² 1 m² kolektora jest w stanie ogrzać około litrów wody. Pojemność zbiornika na c.w.u., odpowiadająca zapotrzebowaniu na c.w.u. jednej osoby to litrów. Kolektory powinny być zamontowane pod kątem 30-60° w kierunku na południe lub południowy zachód.

10 WPŁYW WARUNKÓW POGODOWYCH
Maksymalne wartości docierającej energii słonecznej rzędu W/m2 przypadają na miesiące od wiosny do jesieni. W okresie zimowym takie wartości nasłonecznienia nie pojawiają się w ogóle lub bardzo rzadko. Wartości pośrednie W/m2 przypadają z kolei na okres od wiosny do jesieni. Przy czym w okresie zimowym wartości te uzyskujemy często w dni słoneczne. Minimalne wartości 50 W/m2 przypadają w dni mocno pochmurne i deszczowe. Przy czym w okresie zimowym wartości te odnoszą się generalnie do wszystkich dni pochmurnych.

11 ROZMIESZCZENIE

12

13

14

15 FARMY SOLARNE

16 PowerTower, Mojave Desert, USA

17 Scott Solar Inc Nevada, USA Portugalia Niemcy Ontario – prowincja Kanady

18 Największe farmy fotowoltaiczne na świecie
60 MW Hiszpania, Olmedilla 54 MW Niemcy, Straßkirchen 53 MW Niemcy, Turnow-Preilack 50 MW Hiszpania, Puertollano 46 MW Portugalia, Moura

19 NASA Największy potencjał energii solarnej NASA

20

21 PODSUMOWANIE Budowa ogniwa fotowoltaicznego jest prosta. Składa się ono z płytki z półprzewodnika (najczęściej krzemu)! US National Renewable Energy Laboratory CIGS Miedź, Ind, Gal, Selen Efektywność 19,9% Cieniutka płytka solarna Gwałtowny rozwój technologiczny sprawił, że instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne i znajdują coraz to nowsze zastosowanie.

22

23 Dziękuję za uwagę Sebastian Kesner www.sunergy.pl www.kolektory.com.pl
Dziękuję za uwagę Sebastian Kesner


Pobierz ppt "Jak powstaje i jak ją wykorzystujemy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google