Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Moja ziółkowa uprawa Marta Lisiowska Klasa IV B.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Moja ziółkowa uprawa Marta Lisiowska Klasa IV B."— Zapis prezentacji:

1 Moja ziółkowa uprawa Marta Lisiowska Klasa IV B

2 12 marca 2013r. Potrzebujemy: Nasiona ziół (ja wybrałam: bazylię, pietruszkę, oregano, kolendrę i tymianek); Doniczki; Odpowiednia ziemia (mieszanka torfu i piasku; Kamyczki na drenaż; Woda do podlania;

3 Wszystko przygotowane – zaczynam !

4 Na dno doniczki wsypuję warstwę drenażu

5 Następnie wsypuję ziemię i wysiewam nasionka

6 Delikatnie podlewam zasadzone roślinki

7 Żeby szybciej wyrosły ….

8 24 marca 2013r. Widać już efekty mojej pracy

9 Pamiętam o: Systematycznym podlewaniu; Odpowiednim nasłonecznieniu;

10 Do dalszej prezentacji wybrałam 3 moim zdaniem najładniejsze rośliny
Bazylię; Oregano czyli lebiodkę Tymianek

11 28 marca 2013r. bazylia 

12 r. tymianek

13 r. oregano

14 r. bazylia

15 r. tymianek

16 r. oregano

17 A oto końcowe efekty 7 maja 2013r. 7 maja 2013r.

18 Bazylia

19 Bazylia Bazylia, czyli Ocimum basilicum, określana jest mianem „ziele królewskie”. Istnieje wiele odmian bazylii – o czerwonych liściach, zielonych czy też z nakrapianymi białymi plamkami. Kwiaty kształtem przypominają kłosy i w zależności od odmiany mogą być czerwone, białe lub fioletowe. Bazylia to roślina jednoroczna o jadalnych kwiatach i liściach. Jest półkrzewem dorastającym do wysokości ok. 50 cm. Bazylia znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Świeża bazylia, o wyjątkowym aromacie, idealnie komponuje się z różnego rodzaju sałatami, zupami, sosami, daniami z warzyw, ryb oraz mięs. Któż z nas nie zna smaku pomidorów z mozarellą i świeżą bazylią?

20 Tymianek

21 Tymianek Ziele (łodygi i liście) tymianku zawiera olejek eteryczny o działaniu antyseptycznym, wykrztuśnym i rozkurczowym. Dzięki niemu cała roślina przyjemnie pachnie. W kuchni wykorzystuje się świeże jak i suszone zioło. Jest to przyprawa charakterystyczna dla kuchni francuskiej. Tymianek dodaje się do odwarów mięsnych, sosów, ciężkich zup (grochowa, fasolowa), pieczonej kaczki, dziczyzny, królika, cielęciny, wołowiny oraz ryb. Usuwa przykry zapach ryb i dobrze łączy się czosnkiem, cebulą lub pietruszką. Olejek tymiankowy jest stosowany do produkcji win i likierów. Przyprawia się nim wędliny, bigos, mielone mięsa, pasztety, sery, sałaty, potrawy z roślin strączkowych, warzyw oraz pizzę.

22 Oregano czyli Lebiodka

23 Oregano W Polsce jest jedną z bardziej znanych przypraw. Pełni także ważne funkcje w ziołolecznictwie: głównie w przypadkach zatruć, a także bólów głowy i zębów. Wspomaga także leczenie układu oddechowego.  Oregano charakteryzuje się przyjemnym zapachem oraz korzennym smakiem. Zioło to jest stosowane w potrawach z pomidorami, w pizzach, omletach. W potrawach z makaronów ( np. spaghetti ), we włoskich sosach, sałatkach, do przyprawiania potraw z owoców morza, do tartych serów, warzyw, zawiesistych zup, pieczonych mięs z wieprzowiny, wołowiny, baraniny, cielęciny. Zalicza się je do podstawowych przypraw kuchni włoskiej, hiszpańskiej i meksykańskiej.

24 Dziękuję za uwagę ! Marta  2013r.


Pobierz ppt "Moja ziółkowa uprawa Marta Lisiowska Klasa IV B."

Podobne prezentacje


Reklamy Google