Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

EKO OGRÓDEK czyli zielono nam…

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "EKO OGRÓDEK czyli zielono nam…"— Zapis prezentacji:

1 EKO OGRÓDEK czyli zielono nam…

2 Zioła czy przyprawy? Definicje mówiące o tym, jak sklasyfikowane są zioła, a jak przyprawy, troszkę się różnią, niemniej jednak to rozgraniczenie nie jest tak istotne, a wielokrotnie te nazwy stosowane są wymiennie. Zioła to przeważnie liście niskich krzewów i roślin. Można je suszyć i uprawiać niemalże wszędzie, często rosną dziko. Zaliczamy do nich np.: majeranek, bazylię czy tymianek.

3 Świeże zioła uprawiane w naszych przydomowych ogródkach czy domach są wspaniałym rozwiązaniem. Posiadając taki zielnik - możemy przenieść się w najdalsze zakątki świata – do Francji pachnącej lawendą, czy Włoch z aromatyczną bazylią. Świeże zioła nadają zupełnie innego smaku potrawom niż te suszone Są łagodniejsze i bardziej aromatyczne, dlatego dobrze jest posiąść sztukę uprawiania ich we własnym domu. Można je uprawiać cały rok i nie są bardzo wymagające.

4 WIĘC ZABRALIŚMY SIĘ DO PRACY
SKORO TO TAKIE ŁATWE WIĘC ZABRALIŚMY SIĘ DO PRACY

5 Jestem Lidka, Pomysłowa Lidka!
Mam spryskiwacz i nie zawaham się go użyć  Przygotowałem podłoże i teraz będę siał rukolę

6 Które rośliny wybrać?

7 PIERWSZY ETAP ZAKOŃCZONY – ROŚLINY POSIANE

8 PRZYKŁADY ROŚLIN, KTÓRE WYBRALIŚMY DO UPRAWY

9 BAZYLIA Bazylia wywodzi się z obszarów afrykańskich i azjatyckich. Skutecznie rozwija się w domowych warunkach. Zarówno bazylia świeża jak i suszona nadaje się do potraw. Doniczki z bazylią stojące na balkonie mają moc odpędzania niechcianych owadów. Kojarzy się z daniami włoskimi (ogólnie całą kuchnią śródziemnomorską), przede wszystkim ze spaghetti. Mała ilość wystarczy do nadania balsamicznego aromatu. Smak typowo korzenny, momentami bardzo słodka.

10 TYMIANEK Jest krzewinką osiągającą 40 cm wysokości. Drobniutkie kwiatki mają odcienie fioletu. Kwitnie od czerwca do lipca. Roślina odznacza się swoistym, przyjemnym zapachem. Pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego. Dzięki swojemu silnemu aromatowi i walorom smakowym tymianek jest używany w kuchni jako przyprawa do drobiu, pieczonych mięs, dziczyzny, ryb, pizzy, sosów i sałatek.

11 OREGANO CZYLI LEBIODKA
Oregano charakteryzuje się przyjemnym zapachem oraz korzennym smakiem. Zioło to jest stosowane w potrawach z pomidorami, w pizzach, omletach. W potrawach z makaronów ( np. spaghetti ), we włoskich sosach, sałatkach, do przyprawiania potraw z owoców morza, do tartych serów, warzyw, zawiesistych zup, pieczonych mięs z wieprzowiny, wołowiny, baraniny, cielęciny. Zalicza się je do podstawowych przypraw kuchni włoskiej, hiszpańskiej i meksykańskiej.

12 PIETRUSZKA NACIOWA Jest rośliną przyprawową wszechobecną w naszej kuchni. Nie tworzy zgrubienia korzeniowego, ale wiązkę korzeni nie nadającą się do konsumpcji. Idealnie komponuje się z różnymi sosami, sałatkami i młodymi ziemniakami. Gałązki pietruszki można podsmażyć w oleju, będzie wówczas aromatycznym dodatkiem do owoców morza. Pietruszkę dodajemy do omletów, zup, potraw z jaj, ryżu, podkreśla smak mięs oraz serów.

13 RUKOLA Rukola ma szerokie zastosowanie w kuchni Na surowo można ją dodawać do wszelakich sałatek – samej lub w towarzystwie innych sałat, na kanapki, do dekoracji potraw. Można ją również dodać do sosów, na pizzę, do mięs itp Nadaje niepowtarzalny smak potrawom, szczególnie dobrze smakuje z owocami morza i serami.

14 A TAK ROSŁY POZOSTAŁE ZIÓŁKA

15 KOPER S Z Y P I O R E K

16 I TAK POWSTAŁ NASZ OGRÓDEK

17

18 T R O C H Ę S Ł Ń A D L A Z I Ó

19 CZAS NA ZDROWĄ BIESIADĘ
ŻAL MI WAS JEŚĆ  PRZYGOTOWANIA

20 AGNIESZKA Z DOROTKĄ POSTAWIŁY NA RUKOLĘ, SER MOZZARELLA I POMIDORY
CHŁOPAKI WIEDZĄ CO JEST DOBRE ;) AGNIESZKA Z DOROTKĄ POSTAWIŁY NA RUKOLĘ, SER MOZZARELLA I POMIDORY

21 ADRIAN I SEBASTIAN CHYBA JUŻ BY COŚ ZJEDLI ;)
P Y S Z N O Ś C I !!!

22 ŻYCZYMY WSZYSTKIM SMACZNEGO!!!

23 HMMM… BYWAŁY TEŻ CIĘŻKIE CHWILE ;)

24 W KULINARNĄ PODRÓŻ PRZYPRAW ZIOŁOWYCH UDALI SIĘ:
UCZNIOWIE KLASY IV B: Natalka Krukowska Marta Lisiowska Karolina Styk Anna Zawadzka Sebastian Szczepański Adrian Ziętek UCZNIOWIE KLASY V D: Dorota Moskowicz Agnieszka Tarkowska Jakub Dajczak Patryk Pieczkowski w trudnych chwilach pomagali nam: Julita Kowalska, Wiktoria Krata, Lidka Sugier oraz Mikołaj Gorczyca – dziękujemy  wraz z p. Joanną Dębską


Pobierz ppt "EKO OGRÓDEK czyli zielono nam…"

Podobne prezentacje


Reklamy Google