Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„WYKORZYSTANIE ZIÓŁ I PRZYPRAW

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„WYKORZYSTANIE ZIÓŁ I PRZYPRAW"— Zapis prezentacji:

1 „WYKORZYSTANIE ZIÓŁ I PRZYPRAW
KONKURS „WYKORZYSTANIE ZIÓŁ I PRZYPRAW W CODZIENNYM ŻYCIU”

2 ZDROWIE

3 1. JAK NAZYWA SIĘ METODA POLEGAJĄCA NA LECZENIU CHORÓB Z ZASTOSOWANIEM ZIÓŁ?

4 2. W ZIOŁACH WYSTĘPUJĄ RÓŻNE GRUPY ZWIĄZKÓW CHEMICZNYCH O WŁAŚCIWOŚCIACH LECZNICZYCH. JEDNĄ Z NICH SĄ NAJLICZNIEJ WYSTĘPUJĄCE ROŚLINNE ZWIĄZKI, DZIAŁAJĄCE BARDZO SILNIE NA OŚRODKOWY I OBWODOWY UKŁAD NERWOWY NP. MORFINA, KOFEINA. JAKĄ NAZWĄ OKREŚLA SIĘ TE ZWIĄZKI?

5 3. JAKIE WSPÓLNE ZASTOSOWANIE LECZNICZE MAJĄ: MIĘTA, SZAŁWIA, RUMIANEK, KORA WIERZBY I MAJERANEK?

6 4. LIŚCIE JAKIEJ ROŚLINY NALEŻY  ZASTOSOWAĆ PRZY NASTĘPUJĄCYCH OBJAWACH: ZAPALENIE DZIĄSEŁ, SKURCZE I BÓLE ŻOŁĄDKA, KOLKA JELITOWA, WZDĘCIA?

7 5. LIŚCIE JAKIEJ ROŚLINY NALEŻY  ZASTOSOWAĆ PRZY NASTĘPUJĄCYCH OBJAWACH: STANY ZAPALNE SKÓRY, OPARZENIA I ODMROŻENIA, SCHORZENIA WĄTROBY, WRZODY ŻOŁĄDKA I DWUNASTNICY, WZDĘCIA?

8 ZASTOSOWANIE W GASTRONOMII

9 1. JAKĄ PRZYPRAWĘ STOSUJE SIĘ JAKO DODATEK DO KAWY, MARYNAT, POTRAW Z OWOCÓW, PIERNIKA ORAZ INNYCH WYROBÓW CUKIERNICZYCH?

10 CIAST: PIERNIKA I SZRLOTKI.
2. PODAJ NAZWĘ PRZYPRAWY STOSOWANEJ DO POTRAW Z RYŻU, PIECZONEJ GĘSI I BARANINY, KOMPOTÓW, DESERÓW Z JABŁKAMI, CIAST: PIERNIKA I SZRLOTKI.

11 3. KTÓRA PRZYPRAWA, NALEŻĄCA DO PRZYPRAW KORZENNYCH, STOSOWANA JEST W KUCHNI INDYJSKIEJ GŁÓWNIE DO POTRAW Z RYB, A TAKŻE DO MARYNAT OWOCOWYCH I KOMPOTÓW?

12 4. PODAJ NAZWY PRZYPRAW, DO PRODUKCJI KTÓRYCH WYKORZYSTYWANE SĄ KWIATY I CZĘŚCI KWIATÓW.

13 5. PODAJ NAZWĘ MIESZANKI PRZYPRAW, POCHODZĄCEJ Z INDII, ZAWIERAJĄCEJ M.IN.: PIEPRZ, KARDAMON, IMBIR, KOLENDRĘ, GAŁKĘ MUSZKATOŁOWĄ , KURKUMĘ, CYNAMON, CHILI, PAPRYKĘ, ZIELE ANGIELSKIE.

14 PREZENTACJA HASEŁ PROMUJĄCYCH WYKORZYSTANIE ZIÓŁ I PRZYPRAW W CODZIENNYM ŻYCIU

15 KOSMETYKA

16 1. CORAZ CZĘŚCIEJ W KOSMETYKACH DO PIELĘGNACJI WŁOSÓW STOSUJE SIĘ SUBSTANCJE NA BAZIE PRODUKTÓW NATURALNYCH, WŚRÓD KTÓRYCH ZNACZĄCE SĄ ZIOŁA. KTÓRE Z ZIÓŁ WYKORZYSTUJE SIĘ W PŁUKANKACH LUB SZAMPONACH PRZY PROBLEMACH Z ŁUPIEŻEM?

17 2. W DAWNYCH CZASACH KOBIETY DO UKŁADANIA WŁOSÓW STOSOWAŁY PIWO, NASĄCZAJĄC WAŁKI PIENISTYM NAPOJEM. JAKI ROŚLINNY SKŁADNIK PIWA WYKORZYSTUJE SIĘ DZISIAJ W SZAMPONACH DO WŁOSÓW W CELU POPRAWIENIA ICH BLASKU, ELASTYCZNOŚCI ORAZ REGULACJI POZIOMU BAKTERII NA POWIERZCHNI WŁOSÓW?

18 3. NAPAR Z KORY TEGO DRZEWA WYKORZYSTUJE SIĘ W PŁUKANKACH DO PRZYCIEMNIENIA LUB UTRWALANIA CZARNEGO KOLORU WŁOSÓW. POSIADA ON RÓWNIEŻ WŁAŚCIWOŚCI BARWIĄCE WŁOSY W ODCIENIACH OD BRĄZU DO CZERNI. JAKIE TO DRZEWO? 

19 4. ZIOŁO TO WYKORZYSTYWANE JEST W PREPARATACH PRZECIWŁUPIEŻOWYCH. DZIAŁA JEDNOCZEŚNIE PRZECIWZAPALNIE I PRZECIWBAKTERYJNIE NA SKÓRĘ GŁOWY. JEGO BARDZO WAŻNĄ WŁAŚCIWOŚCIĄ JEST WZMACNIANIE ŚCIANEK NACZYŃ WŁOSOWATYCH, LEPSZE UKRWIENIE SKÓRY GŁOWY ORAZ ODŻYWIENIE MIESZKÓW WŁOSOWYCH.

20 5. Z JAKIEJ ROŚLINY POZYSKUJE SIĘ SUBSTANCJĘ STOSOWANĄ DO ODŻYWKI DO WŁOSÓW PRZETŁUSZCZAJĄCYCH SIĘ Z ŁUPIEŻEM?

21 DIETETYKA

22 KTÓRE Z WYMIENIONYCH PRZYPRAW SĄ ZABRONIONE W DIECIE LEKKO STRAWNEJ?
1. KTÓRE Z WYMIENIONYCH PRZYPRAW SĄ ZABRONIONE W DIECIE LEKKO STRAWNEJ? BAZYLIA, CYNAMON, GOŹDZIKI, KOPER ZIELONY, KMINEK, LUBCZYK, MAJERANEK, PAPRYKA, PIEPRZ, ROZMARYN, TYMIANEK, WANILIA.

23 WYMIEŃ DWIE PRZYPRAWY PRZECIWWSKAZANE W DIECIE WYSOKOBIAŁKOWEJ.
2. WYMIEŃ DWIE PRZYPRAWY PRZECIWWSKAZANE W DIECIE WYSOKOBIAŁKOWEJ.

24 CURRY, KARDAMON, OREGANO, OSTRA PAPRYKA W PROSZKU, TYMIANEK, WANILIA
3. WYBIERZ Z PONIŻSZYCH PRZYPRAW TE, KTÓRE MOGĄ W WYSOKIM STOPNIU WYWOŁAĆ ALERGIĘ. CURRY, KARDAMON, OREGANO, OSTRA PAPRYKA W PROSZKU, TYMIANEK, WANILIA

25 DO PRZYPRAW POBUDZAJĄCYCH WYDZIELANIE SOKU ŻOŁĄDKOWEGO NALEŻĄ:
4. WYBIERZ WŁAŚCIWE. DO PRZYPRAW POBUDZAJĄCYCH WYDZIELANIE SOKU ŻOŁĄDKOWEGO NALEŻĄ: CHRZAN, KOPER, MUSZTARDA, PAPRYKA, PIEPRZ, WANILIA

26 WYMIEŃ NAZWY TRZECH Z NICH.
5. W DIECIE NISKOENERGETYCZNEJ OGRANICZA SIĘ STOSOWANIE OSTRYCH PRZYPRAW, KTÓRE POBUDZAJĄ APETYT. WYMIEŃ NAZWY TRZECH Z NICH.

27 STYLIZACJA WŁOSÓW

28 WYKONAJ FRYZURĘ WIECZOROWĄ Z WYKORZYSTANIEM OZDÓB Z DODATKIEM PRZYPRAW


Pobierz ppt "„WYKORZYSTANIE ZIÓŁ I PRZYPRAW"

Podobne prezentacje


Reklamy Google