Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Nie ma dzieci są ludzie…”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Nie ma dzieci są ludzie…”"— Zapis prezentacji:

1 „Nie ma dzieci są ludzie…”

2 „Dziecko jest pergaminem szczelnie zapisanym drobnymi hieroglifami, których część tylko zdołasz odczytać, a niektóre potrafisz wytrzeć lub tylko zakreślić i własną wypełnić treścią” Janusz Korczak znany również jako „Stary Doktor”. Był lekarzem i pedagogiem. Jego prawdziwe nazwisko brzmiało Henryk Goldszmit. Urodził się 22 lipca 1878r. Albo 1879r. W Warszawie. Pochodził z rodziny zamożnego adwokata pochodzenia żydowskiego, która od dawna wrosła w polską kulturę i tradycję. Całe życie Korczaka związane było z Warszawą. Gdy Henryk miał 18 lat zmarł jego ukochany ojciec, który utrzymywał całą rodzinę. Po jego śmierci bliscy zostali pozbawieni środków finansowych. I ciężar utrzymania spadł właśnie na barki Henryka, wówczas studenta medycyny. Sytuacja ta zmuszała go do udzielania korepetycji leniwym dzieciom bogatych rodziców.

3 „Ma dziecko przyszłość, ale ma i przeszłość: pamiętne zdarzenie, wspomnienia, wiele godzin najistotniejszych samotnych rozważań. Nie inaczej niż my pamięta i zapomina, ceni i lekceważy, logicznie rozumuje i błądzi, gdy nie wie. Rozważnie ufa i wątpi” Na zdjęciach Janusz Korczak ze swoimi małymi podopiecznymi.

4 „Dziecko małe, lekkie, mniej go jest. Musimy pochylić, zniżyć ku niemu”
Janusz Korczak już podczas studiów zaczął interesować się psychiką i warunkami życiowymi biednych dzieci. Był częstym gościem robotniczych dzielnic. Chodził po domach, opowiadał baśnie, w wieczory wigilijne był Świętym Mikołajem, pomagał w nauce. Wkrótce podjął działalność społeczną w Warszawskim Towarzystwie Dobroczynności. W późniejszym okresie włączył się do działalności Towarzystwa „Pomoc dla sierot”. Włączył się do starań o budowę sierocińca. Nowy budynek powstał przy ulicy Krochmalnej 92 i właśnie Janusz Korczak został jego dyrektorem. Zamieszkał tam razem ze swoimi podopiecznymi.

5 „Można żądać dobroci, ale nie takiej, która jest poświęceniem”
Mówiąc o Korczaku trzeba wiedzieć również, że nie tylko był opiekunem dzieci, ale był przede wszystkim lekarzem pediatrą. Małych pacjentów zaczął przyjmować po skończeniu studiów na Uniwersytecie Warszawskim w 1903r. A w 1905r. wyjechał na wojnę rosyjsko-japońską jako lekarz wojskowy. Po wojnie wrócił do swojego szpitala. Ze swoimi studentami medycyny Ze swoimi współpracownikami

6 „Nie wolno zostawiać świata takim, jakim jest”
Wybuch II wojny światowej dla Korczaka oznaczał służbę sanitarną w wojsku. Nie został zmobilizowany, bo miał wtedy już przeszło 60 lat. Z dużą ofiarnością jednak włączył się w obronę Warszawy, przygarniał zagubione dzieci do domu sierot. Przemawiał do dzieci przez radio, jak mają zachować się w trudnych sytuacjach.

7 „W zmęczeniu hartuję się i dojrzewam”
Gdy w Warszawie naziści otworzyli getto, tam też przesiedlono Dom Sierot. Dla Janusza Korczaka były to dwa lata rozpaczliwych wysiłków wycieńczonego i schorowanego o zdobywanie dla 200 wychowanków żywności, opału i leków. Przyjaciele proponowali mu wiele razy pomoc w ucieczce z tego strasznego miejsca, ale on uparcie odmawiał, bo chciał zostać ze swoimi dziećmi. Po hitlerowskiej straszliwej akcji likwidacji getta w lipcu 1942r. Jego mieszkańców transportowano bydlęcymi wagonami do komór gazowych obozu zagłady w Treblince. W dniach od 5 do 8 sierpnia szły transporty z dziećmi z wszystkich sierocińców wraz z wychowawcami. Wśród nich Korczakowskie dzieci oraz Janusz Korczak, niosąc najmłodsze dziecko na ręku. Wraz z dziećmi zginął straszliwą śmiercią. Stał się symbolem męczeństwa tysięcy bezimiennych ofiar obozów zagłady. W getcie warszawskim

8 „Kto ucieka od historii, tego historia dogoni
„Kto ucieka od historii, tego historia dogoni. Gotowość zachować w niedoli!” Janusz Korczak pozostawił po sobie wiele książek dla dzieci i dorosłych

9 „Wychowywać to znaczy: nie deptać, nie poniewierać, nie gasić , spieszyć, dziecko ma prawo by było tym czym jest” Korczak w rysunkach

10 „ Żyjemy pospiesznie, niedbale, powierzchownie, partacko”
Pomniki postawione dla uczczenia pamięci o tym wspaniałym człowieku!

11 „Bez pogodnego, pełnego dziecięctwa całe życie jest kalekie”
Z jego wizerunkiem i z postaciami z jego książek są także znaczki pocztowe i monety.

12 „Pozwól dzieciom błądzić i radośnie dążyć do poprawy”
W 1990 roku wybitny reżyser Andrzej Wajda nakręcił czarno-biały film pt: „Korczak”. Jest to biografia „Starego Doktora”, a w jego rolę wcielił się znakomity aktor Wojciech Pszoniak.

13 „Zreformować świat, to znaczy zreformować wychowanie”
Rok 2012 został ogłoszony rokiem Janusza Korczaka. Odbywają się z tej okazji uroczyste akademie, spotkania. Na szkolnych korytarzach można obejrzeć gazetki poświęcone temu wielkiemu człowiekowi. Wiele polskich szkół, przedszkoli, fundacji nosi jego imię. Warto bowiem pamiętać, szczególnie, nam dzieciom o człowieku, który całe swoje życie poświęcił najmłodszym i razem z nimi zginął.

14 „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

15 PAMIĘTAMY !!! Dla bohatera - Doktora Czerwona róża w prezencie, Za Twoje myśli i czyny, Za Twoją miłość w podzięce. Zielony sztandar Doktorze Powiewa nad Twoim czołem Zmęczone są Twoje oczy, Szczęście usypia w nich. Kochają Cię Twoje dzieci Nawet się śmierci nie boją. My dziś Cię także kochamy I chcemy tak jak Ty żyć. Pragniemy iść Twoim śladem, Pragniemy tak jak Ty żyć. Jak Ty dla dzieci przykładem, Tak my pragniemy być.

16 Prezentację wykonała Zuzanna Kornobis z klasy IV A Szkoły Podstawowej im. Zbigniewa Kopra w Słupi Jędrzejowskiej.


Pobierz ppt "„Nie ma dzieci są ludzie…”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google