Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Światowy dzień książki i praw autorskich

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Światowy dzień książki i praw autorskich"— Zapis prezentacji:

1 Światowy dzień książki i praw autorskich

2 23 kwietnia 23 kwietnia od 1996 roku, obchodzony jest na całym świecie jako Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Data ta jest datą symboliczną. 23 kwietnia urodzili się i odeszli znani pisarze (m.in. Cewrvantes, Shakespeare, Nabokov, Vallejo). Dzień ten na wniosek rzadu Hiszpanii i Miedzynarodowej Uni Wydawców został ustanowiony przez UNESCO Dniem Ksiażki i Praw Autorskich.

3 Katalonia Dzień 23 kwietnia wiąże się również z katalońskim obyczajem.
Każdy mieszkaniec Katalonii w dniu św. Jerzego - patrona tego regionu obdarowywał swoich bliskich książkami i różami.

4 Anglia Pierwszym krajem, który wprowadził ochronę praw autorskich była Anglia. "Statut królowej Anny" z roku 1709 przyznawał autorom na określony czas prawa własności do ich drukowanych utworów

5 Konwencja o ochronie praw autorskich
Pierwsza międzynarodowa konwencja o ochronie praw autorskich dzieł literackich i artystycznych została podpisana 9 września 1886 roku w Bernie. Następnie kilkakrotnie była zmieniana i uzupełniana W roku 1952 została zwołana do Genewy Międzynarodowa Konferencja ds. Praw Autorskich, która uchwaliła Powszechną Konwencję i powołała Międzynarodowy Komitet Praw Autorskich. Konwencja genewska weszła w życie 16 września 1956 roku.

6 Prawa autorskie w Polsce
Polska przystąpiła do konwencji o przestrzeganiu praw autorskich w roku 1976. Odtąd w polskich książkach, filmach, płytach, kasetach i innych wydawnictwach umieszczony jest znak zastrzeżenia praw autorskich.

7 O książce kilka razy naj…
Największa książka! W Malezji wydrukowano największą książkę na świecie. 50 - stronicowy album "Ilustrowana historia Sarawaku" (stan na wyspie Borneo) ma 3 m. wysokości i 2,2 m szerokości. Prace nad nim trwały dwa lata, drukowanie 45 dni a oprawianie ponad miesiąc.

8 Najmniejsza książka dla dzieci
Najmniejsza książka dla dzieci - "Stary król Cole" - mierząca 1 mm Wydana w 85 egzemplarzach w 1985 roku przez wydawnictwo Gleniffer Press z Paisley (Szkocja) Kartki można przewracać (ostrożnie) tylko za pomocą igły.

9 Najdroższa książka Jest najpiękniejsza, najdroższa i wyjątkowo ciężka - waży 28 kg. Księgę, pokazującą życie i prace Michała Anioła wyceniono na ponad 100 tysięcy dolarów

10 Książka elektroniczna
Pierwszą w formie elektronicznej napisano specjalnie do internetowej dystrybucji jest powieść Stephena Kinga pt." Riding the Bulet”. W ciągu 24 godzin, od wprowadzenia do sprzedaży zamówiło prawie osób.

11 Najpopularniejsza książka
Najpopularniejszą książką na świecie jest Biblia. Biblię przetłumaczono na 310 języków a jej fragmenty na dalsze 597 języków. Szacuje się, że pomiędzy 1815 rokiem a 1975 rokiem wydrukowano około egzemplarzy Biblii.

12 Najwięcej książek napisał:
Najwięcej, bo ponad 600 powieśći w dobie " ery gęsiego pióra" napisał Polak - Józef Ignacy Kraszewski ( ) Najmłodszym noblistą w dziedzinie literatury był Rudyard Kipling. W dniu otrzymania nagrody ( 1907 r ) miał 41 lat.

13 Pierwsze po polsku Pierwszą książką wydaną w całości po polsku był "Raj duszy" średniowieczny modlitewnik, przetłumaczony z łaciny przez Biernata z Lublina i wydana w 1513 r. przez Floriana Unglera.  Pierwszą pieśnią religijną w języku polskim jest " Bogurodzica", której najdawniejszy tekst, tzw. krakowski pochodzi z 1407 r.

14 Pierwsze dla dzieci Pierwsze wiersze dla dzieci w języku polskim pisał Stanisław Jachowicz. Pierwsze książeczki dla dzieci w języku polskim, szczególnie dla dorastających panienek pisała Klementyna z Łańskich Hoffmanowa.

15 Autorka prezentacji mgr Dorota Żelek
Dziękuję za uwagę Kontakt Autorka prezentacji mgr Dorota Żelek Biblioteka Szkolna Miejskiej Szkoły Podstawowej Nr 13 w Piekarach Śląskich Piekary Śląskie ul. Długosza 92 tel


Pobierz ppt "Światowy dzień książki i praw autorskich"

Podobne prezentacje


Reklamy Google