Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

czyli ciekawostki ze świata pisanego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "czyli ciekawostki ze świata pisanego"— Zapis prezentacji:

1 czyli ciekawostki ze świata pisanego
Co Ty wiesz o książkach czyli ciekawostki ze świata pisanego

2 Najpopularniejsza książka
Biblia przetłumaczona na 310 języków (fragmenty na dalsze 547 języków) z pewnością jest najpopularniejszą książką na świecie. Między 1815 a 1975 rokiem wydrukowano około 2.5 miliarda egzemplarzy Biblii

3 Najdziwniejszy tytuł Liczące 188 stron studium pt.” Światowe perspektywy dla 60-miligramowych opakowań serka Fromage Frais na lata ” P. Bakera zdobyło nagrodę w dorocznym konkursie księgarzy brytyjskich na najdziwniejszy tytuł książkowy.

4 Najdziwniejszy tytuł cd.
Wśród finalistów znalazły się „Metafizyka szympansa karłowatego”, „Stylowy strip-tease i szydełkowanie”, „Techniki monitorowania korozji” oraz „ Duże sito i jego zastosowanie”

5 Największa książka Książka „Super Book” mierząca 2.74 x 3.07m została wydana w Denver w stanie Colorado w roku Składa się z 300 stron i waży kg

6 Muzeum Najmniejszych Książek Świata Ręcznie Pisanych w Katowicach
Zygmunt Skoczny -twórca 165 miniaturowych książeczek. Pierwsza stworzona przy pomocy piórka i lupy miała 15x20 mm. Była to historia III Powstania Śląskiego. W 1976 Z. Skoczny trafił do Księgi Rekordów Guinnessa dzięki książeczce o wymiarach 0.8 x 1mm - był to alfabet łaciński zapisany na 28 stronach.

7 Miniaturowe niezwykłości
Biografia Aleca Guinessa - na 40 stronach 3 x 4 mm znajduje się 600 liter ustawa budowlana zapisana na znaczku pocztowym szachownica 15 x15 mm z figurkami o wys.0.5 do 1mm Ziarnko grochu zapisane modlitwami powszechnymi: Ojcze nasz, Zdrowaś Mario i Wierzę w Boga

8 Najdroższa książka Czterotomowe dzieło „The Birds of America” J.J. Audubona- wybitnego ornitologa sprzedano na aukcji w Nowym Jorku za 8 milionów 802 tysiące 500 dolarów.

9 Nigdy nie jest za późno ... Mieszkaniec stanu Michigan oddał do biblioteki książkę, którą wypożyczył 47 lat wcześniej. Zapłacił (!!!) należną karę za przetrzymanie książki- 170 dolarów

10 Wena go nie opuszczała przez wiele lat …
Najwięcej, bo ponad 600 powieści , w dobie „ ery gęsiego pióra” – napisał Polak – Józef Ignacy Kraszewski (1812 – 1887).

11 Tylko dwa zdania … „Bramy raju” - powieść Jerzego Andrzejewskiego ze względu na swoją formę należy do najciekawszych w polskiej literaturze. Cała powieść bowiem składa się z dwóch zdań. Pierwsze (niewspółmierne wobec drugiego) zawiera w sobie całą fabułę opowieści, drugie brzmi - "I szli całą noc."

12 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

13 Dlaczego 23 kwietnia? To symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

14 Największa biblioteka świata
Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych

15 Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych
posiada ponad 130 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7 % zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek.

16 Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych cd
Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmanów oraz biblioteką sztuki. Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

17 Czytelnictwo w Polsce w 2008 r.

18 Struktura czytelnictwa

19 Pamiętaj!!!!


Pobierz ppt "czyli ciekawostki ze świata pisanego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google