Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rasizm , Ksenofobia a ochrona praw człowieka

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rasizm , Ksenofobia a ochrona praw człowieka"— Zapis prezentacji:

1 Rasizm , Ksenofobia a ochrona praw człowieka
Świat bez granic Rasizm , Ksenofobia a ochrona praw człowieka

2 Kilka słów o prawach człowieka
Prawa człowieka to koncepcja, według której każdemu człowiekowi przysługują pewne prawa, których źródłem obowiązywania jest przyrodzona godność ludzka . Kilka słów o prawach człowieka

3 Gdzie najbardziej łamie się prawa człowieka ?
Na Kubie W Meksyku W Rosji W USA

4 W USA ponieważ : Najczęściej do łamania praw człowieka w Stanach Zjednoczonych dochodzi w więzieniach .Więźniowie są traktowani w sposób skandaliczny .Gwałty pobicia są dokonywane przez policjantów i nie wychodzą na jaw,a jeśli to w procesach (farsach).Najbardziej kontrowersyjna w USA jest kara śmierci gdyż narusza podstawowe prawo : Prawo do Życia

5 W Rosji ponieważ : Rosja to kolejny kraj który nagminnie łamie prawa człowieka . Naród jest podzielony na biednych i bogatych .W centrum Rosji żyje się w możliwych warunkach, natomiast na Syberii ludzie nie mają łatwego życia. Funkcjonariusze państwowi stosują często pospolity terror wobec obywateli : masowe pobicia, rażenie prądem, gwałty, tortury. Powszechnie znane są działania Rosji w Czeczenii , Gruzji . Rosja rości sobie prawo do władania tymi terenami przy okazji prowadząc działania zbrojne, których ofiarami jest tamtejsza ludność. Szkoda , że państwa UE nie reagują na działania Rosji .

6 Na Kubie ponieważ Na Kubie winę za nieprzestrzeganie praw człowieka ponosi system komunistyczny. Ludzie są wysyłani do więzień za niezgodne z obowiązującymi poglądy polityczne. Są także przypadki nękania i nachodzenia w domostwach oraz grożenie śmiercią .

7 W Meksyku ponieważ Kolejnym Krajem Ameryki który nie przestrzega praw człowieka jest Meksyk. Tam prześladuje się głównie Indian. Sytuacja przedstawia się podobnie jak na Kubie. Znane są przypadki nękania , nachodzenia , grożenia śmiercią .

8 Czy prawa człowieka sa przestrzegane w :
Europie Azji Afryce

9 W Europie : Okazuje się że nawet Europa , będąca kolebką kultur i narodów nie ustrzegła się przed przypadkami łamania praw człowieka . Ogólnie znane są przypadki nieposzanowania prawa do życia ,do wyznania , dostępu do edukacja itp..

10 W Azji W Azji mamy do czynienia z łamaniem praw człowieka na każdym kroku . Kontynent nie liczy się ze swoimi obywatelami . Ogranicza prawo do posiadania wolności słowa ,a nawet podstawowego prawa - Ż Y C I A ! . Głównie prześladuje się ludzi z powodu poglądów politycznych.

11 W Afryce W Afryce ciągle mamy do czynienia z łamaniem praw człowieka . Większość ludzi żyje w skrajnej nędzy. Ludzie umierają z głodu. Ale to nie jedyny powód wymierania obywateli tego kontynentu. Ciągłe wojny domowe , między plemienne wyniszczają kraje Afryki. Do walk zbrojnych przymusza się dzieci . Ludobójstwo jest na porządku dziennym. Codziennie giną niewinni ludzie . Bezbronni. Afrykańscy dyktatorzy od zawsze byli znani z wyjątkowego okrucieństwa . Europejskie państwa mają zbyt mały wpływ na to co dzieje się w Afryce , ale nie łudźmy się – Europa również nie kwapi się do pomocy najuboższym, chyba że chodzi o kopalnie złota lub o ropę naftową .Ludność nie ma podstawowych środków potrzebnych do życia : jedzenia , pieniędzy , środków higieny. Często brakuje wody . Toczące się wojny zbierają potężne żniwo jeśli chodzi o śmierć ludzi.

12 Na całym świecie mamy do czynienia z rasizmem
Na całym świecie mamy do czynienia z rasizmem . Jesteśmy świadkami poważnych konfliktów etnicznych, dyskryminacji , mniejszości , ludności tubylczej i migrantów. W każdym rejonie świata , we wszystkich państwach istnieją problemy wynikające z braku poszanowania lub akceptacji wrodzonej godności i równości wszystkich istot ludzkich. Kilka słów o Rasizmie

13 Rasizm we współczesnym świecie
We współczesnym świecie istnieje rasizm. W niektórych momentach jest to bardziej widoczne w niektórych trochę mniej. Pierwszym argumentem jest przykład stadionów piłkarskich . Dużej ilości osób kolor skóry nie przeszkadza w kibicowaniu czy też graniu. Lecz są wyjątki. Na jednym z meczów „biały” piłkarz uderzył w twarz zawodnika z przeciwnej drużyny dlatego bo miał inny kolor skóry. Takie zachowania spotykamy nie tylko na boisku , ale również kibiców w stosunku do piłkarzy i samych siebie. Młodzi rasiści gdy, widzą ,że zbliża się osoba o innym kolorze skóry krzyczą słowa typu „Czarnuch” „Banan”. Zachowanie czarnoskórych ludzi w Afryce w stosunku do białych jest takie same jak białych w stosunku do czarnoskórych: Najbardziej rasistowskie wobec białych ludzi są kraje arabskie tj.: Egipt, Somalia, Libia .

14 Rasizm i Ochrona Praw Człowieka w Polsce
Polska jest państwem jednorodnym etnicznie . Zamieszkuje ją ok obywateli. Liczba cudzoziemców to osób. Otwarty rasizm występuje w Polsce niezmiernie rzadko. Przybywający do Polski cudzoziemcy spotykają się raczej z brakiem sympatii i ksenofobią niż z rasizmem. Polska ratyfikowała wszystkie ważne dla ochrony praw człowieka akty prawa międzynarodowego. Przyjęte w ten sposób zobowiązania mają swoje odzwierciedlenie w prawie krajowym oraz praktyce działalności organów państwa. Najważniejszym aktem prawa krajowego jest konstytucja. Zawarte w niej przepisy gwarantują obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na płeć, rasę, przynależność etniczną, religię czy poglądy, poszanowanie praw człowieka.

15


Pobierz ppt "Rasizm , Ksenofobia a ochrona praw człowieka"

Podobne prezentacje


Reklamy Google