Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Quiz Naszą propozycją zadania konkursowego dla nauczycieli jest pewien quiz, który Skłoniłby ich do logicznego myślenia. Oto kilka przykładowych pytań.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Quiz Naszą propozycją zadania konkursowego dla nauczycieli jest pewien quiz, który Skłoniłby ich do logicznego myślenia. Oto kilka przykładowych pytań."— Zapis prezentacji:

1 Quiz Naszą propozycją zadania konkursowego dla nauczycieli jest pewien quiz, który Skłoniłby ich do logicznego myślenia. Oto kilka przykładowych pytań. (Prezentacja bez przejścia slajdów. Po przeczytaniu i zastanowieniu się nad ODPOWIEDZIĄ należy kliknąć.) (Uwaga! Na końcu podane są odpowiedzi do wszystkich pytań.)

2 Pytanie 1 Pewien roztargniony informatyk powiesił na strychu 13 par białych i 9 par czarnych wypranych skarpetek. Na strychu jednak było tak ciemno, iż nie było widać kolorów. Ile pojedynczych skarpetek powinien zabrać informatyk aby, mieć pewność że znajduje się wśród nich dobrana para?

3 Pytanie 2 Pewien człowiek zobaczył na swoim komputerze następujący komunikat: Jesteś oskarżony o posiadanie nielegalnego oprogramowania. Możesz napisać jedno zdanie. Jeżeli będzie to prawda twój komputer wybuchnie, jeżeli kłamstwo wszystkie twoje dane zostaną utracone. Co powinien odpowiedzieć ten człowiek by nie stracić danych i zachować swój komputer?

4 Pytanie 3 Pięć królików bawiło się na łące. Nadszedł myśliwy i zabił jednego z nich. Ile królików pozostało na łące?

5 Pytanie 4 Pół godziny temu na stole leżała porcja cukierków, a teraz ich nie ma. Ojciec spojrzał srogo na swoich dwóch synów i dwie córki.     -Kto zjadł słodycze? - zapytał. - Ja nie - odparła Joasia. - To któraś z dziewczyn - powiedział Rysiek. - Nie, nieprawda - zawołał Marek. - To Rysiek zjadł.  - To nieprawda - rzekła Hania. Z długoletniego doświadczenia ojciec wiedział, że troje z nich zawsze mówi prawdę, a jedno zawsze kłamie. A więc prawie natychmiast wiedział, kto zjadł słodycze. Kto to był i jak do tego ojciec doszedł?

6 Pytanie 5 Na pokładzie statku pasażerskiego, płynącego z dużą szybkością, skacze mały chłopiec- syn pewnego znanego geniusza w dziedzinie informatyki.       Kiedy chłopiec może skoczyć dalej: czy gdy skacze w tym samym kierunku, w którym płynie statek, czy też gdy skacze w przeciwnym kierunku?

7 Pytanie 6 Pan Kowalski który był zwolennikiem tradycyjnej poczty wyjeżdżając na urlop nakazał żonie by odsyłała mu co ważniejsze listy. Po pewnym czasie dostał od niej list że nie może odsyłać mu korespondencji, gdyż zabrał ze sobą kluczyk do skrzynki pocztowej. Pan Kowalski zły na siebie, że popełnił taką gafę natychmiast zapakował kluczyk do koperty i wysłał żonie. Dlaczego mimo to żona nie odsyłała listów?

8 Pytanie 7 Sześciu chłopcom dano pudełko, zawierające sześć gier komputerowych. Chłopcy podzielili się w ten sposób, że każdy dostał jedną grę, a jednak na końcu jedna gra pozostała w pudełku. Jak to się stało?

9 Pytanie 8 Nad chmurami leciały na tej samej wysokości dwa szybowce. W pewnej chwili jeden skręcił w lewo, drugi w prawo. Potem leciały obok siebie.       Jak na początku leciały szybowce?

10 Pytanie 9 Pewien informatyk znalazł się w sklepie z komputerami firm Microsoft i Apple. Kupił 5 z nich. Czy możliwe jest aby połowa z nich była komputerami z firmy Apple, wiedząc że każdy komputer jest zupełnie zwyczajny i pochodzi jedynie od którejś z wymienionych wcześniej firm?

11 Odpowiedzi do zadań 1-4 Pytanie 1- Wystarczy by wziął 3 skarpetki. Dwie z nich na pewno będą tego samego koloru. Pytanie 2- Powinien napisać „Moje dane zostaną utracone”. Jeżeli uznać to za kłamstwo to jego dane powinny zostać skasowane, lecz wtedy mówiłby prawdę. Jeżeli mówił prawdę powinien nastąpić wybuch komputera, lecz wtedy jego odpowiedź byłaby kłamstwem. Pytanie 3- Tylko jeden- martwy. Pozostałe 4 uciekły Pytanie 4-  Była to Hania. Joasia powiedziała prawdę stwierdzając, że to nie ona zjadła. Rysiek powiedział prawdę mówiąc, że to była któraś z dziewcząt. Marek skłamał, oskarżając Ryśka. Hania powiedziała prawdę mówiąc, że Marek skłamał.

12 Odpowiedzi do zadań 5-9 Pytanie 5- Ruch statku nie ma żadnego wpływu na długość skoku. Pytanie 6- Kluczyk wysłany listem wylądował podobnie jak cała poczta w skrzynce. Żona więc nie mogła z niego skorzystać. Pytanie 7- Ostatni chłopiec wziął grę w pudełku Pytanie 8- Początkowo oba szybowce leciały prosto na siebie. Pytanie 9- Tak. Jeżeli informatyk kupił 5 komputerów firmy Apple, to połowa z nich pochodzi od firmy Apple.

13 Bibliografia http://adonai.pl/relaks/zagadki/


Pobierz ppt "Quiz Naszą propozycją zadania konkursowego dla nauczycieli jest pewien quiz, który Skłoniłby ich do logicznego myślenia. Oto kilka przykładowych pytań."

Podobne prezentacje


Reklamy Google