Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Warsztaty z pisania Listu Motywacyjnego Przygotował: Sebastian Wilk

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Warsztaty z pisania Listu Motywacyjnego Przygotował: Sebastian Wilk"— Zapis prezentacji:

1 Warsztaty z pisania Listu Motywacyjnego Przygotował: Sebastian Wilk

2 LIST MOTYWACYJNY - DEFINICJA
Obok CV jest to drugi, najczęściej oczekiwany od kandydatów na dane miejsce pracy dokument. List motywacyjny ma na celu zaprezentowanie dotychczasowych osiągnięć kandydata, doświadczenia zawodowego oraz wykształcenia w taki sposób, aby przekonać pracodawcę, iż dany kandydat jest najlepszym spośród wszystkich ubiegających się. W Liście Motywacyjnym aplikujący nie powinien wymieniać wszystkiego, co zawiera CV, lecz jedynie te elementy, które posłużą jako dobry, przekonywujący pracodawcę argument. List Motywacyjny podobnie jak CV powinien być zindywidualizowany w zależności od miejsca pracy.

3 KONSTRUKCJA LISTU MOTYWACYJNEGO
Przy tworzeniu pisma formalnego jakim jest list motywacyjny należy stosować należy stosować pismo o kroju szeryfowym jak: time new roman, arial, thorndale i inne (krój szeryfowy to rodzaj zdobień, które można rozpoznać, zauważając w piśmie ozdobne wcięcia, wgłębienia i nieregularności). List Motywacyjny powinien mieścić się na 1 stronie A4 i być napisany czcionką w rozmiarze 12, przy interlinii 1,5 wiersza. Jest on adresowany do konkretnej osoby lub instytucji. List motywacyjny powinien zawierać na końcu zwrot grzecznościowy, podpis oraz formułę, w której piszący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

4 LIST MOTYWACYJNY - NAGŁÓWEK
W nagłówku powinny znajdować się dane piszącego, data, miejsce, dane adresata listu.

5 LIST MOTYWACYJNY - WSTĘP
Wstęp powinien zawierać informację o stanowisku na jakie jest składana aplikacja oraz skąd dowiedziano się o ofercie pracy. Przykład: „Szanowna Pani, w odpowiedzi na poszukiwanie przez IBM Wrocław kandydatów na stanowisko: głównego administratora sieci, chciałby zgłosić swoją kandydaturę. O ofercie pracy dowiedziałem się z ogłoszenia zamieszczonego na portalu praca.pl z dnia ”

6 LIST MOTYWACYJNY – ROZWINIĘCIE I
W „Rozwinięciu” staramy się uzasadnić, w oparciu o nasze dotychczasowe doświadczenia zawodowe, wykształcenie i umiejętności, że jesteśmy najlepszym kandydatem na dane stanowisko. Staramy się podkreślić możliwości rozwoju, jakie stworzy dla nas firma. Z drugiej strony kandydat powinien wykazać w Liście Motywacyjnym swoje zaangażowanie i chęć podjęcia pracy na danym stanowisku. Uwagi: W tej części najłatwiej popełnić błędy. Należy zaprezentować swoje umiejętności, ale nie wolno przechwalać się przed pracodawcą, albo wyolbrzymiać własnych zdolności. Wskazówką jak powinno się pisać tą część Listu, powinny być wymagania stawiane kandydatowi przez pracodawcę.

7 PRZYKŁADOWE ROZWINIĘCIE I LISTU MOTYWACYJNEGO

8 LIST MOTYWACYJNY – ROZWINIĘCIE II
W drugiej części rozwinięcia należy napisać kilka zdań o naszym stosunku do pracy oraz jak radzimy sobie w środowisku zawodowym. Warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania: - jaki sposób pracy preferujemy (zespołowa/samodzielna)? - jak radzimy sobie w sytuacjach stresogennych w pracy? - jaki mamy stosunek do pracy w ogóle? - jakie cechy osobowościowe mogą nam pomóc w wykonywaniu danego zawodu? Przykład:

9 LIST MOTYWACYJNY - ZAKOŃCZENIE
W zakończeniu powinniśmy krótko podsumować dotychczas przedstawione informacje oraz wyrazić gotowość do pojawienia się na spotkaniu rekrutacyjnym. Przykład: „Jeśli zainteresowałem Państwa/Panią/Pana moją kandydaturą... Jeśli moja kandydatura spełnia Państwa oczekiwania... ...z przyjemnością spotkam się w dogodnym dla Państwa terminie w celu bliższego zaprezentowania mojej kandydatury/osoby/oferty Z poważaniem”

10 LIST MOTYWACYJNY – PRZYDATNE RADY
Jeśli List Motywacyjny jest przesyłany drogą elektroniczną należy pamiętać o: - mail, do którego jest załączony List powinien pełnić funkcję pomocniczą do zawartych pism. Kandydat powinien się w nim przedstawić oraz wyjaśnić, na jakie stanowisko aplikuje oraz co zawiera mail, - List powinien być zapisany w formacie łatwo odczytywanym przez programy komputerowe – najlepiej PDF, Nie wolno także zapominać o przeczytaniu Listu przed wysłaniem w celu zredagowania literówek, błędów ortograficznych itd.. Jeśli jest to możliwe poproś kogoś o przeczytanie Listu, co ułatwi jego redakcję.

11 Koniec


Pobierz ppt "Warsztaty z pisania Listu Motywacyjnego Przygotował: Sebastian Wilk"

Podobne prezentacje


Reklamy Google