Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nakrywanie do stołu Bielizna stołowa

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nakrywanie do stołu Bielizna stołowa"— Zapis prezentacji:

1 Nakrywanie do stołu Bielizna stołowa

2 Bielizna stołowa – to niezbędna część wyposażenia zakładu gastronomicznego, a jednocześnie istotny element dekoracyjny

3 Obrus – element nakrycia stołowego; powinien komponować się dobrze z wystrojem wnętrza. Odpowiednia wielkość obrusa to kwestia wyglądu stołu i wygody gości .

4 Obrus bankietowy - służy do nakrywania długich stołów na przyjęcia o charakterze stojącym i zasiadanym. Nakrywany jest na długie stoły ustawione w tej stałej konfiguracji.

5 Napperon - duża serweta stołowa stanowiąca element dekoracyjny stołu, układana wzdłuż stołu lub po przekątnej.

6 Laufry- są to duże dekoracyjne serwety często ozdobione haftami lub koronkami . Na laufrach ustawia się kwiaty, świece oraz lustra.

7 Skirtingi - marszczone ozdobne falbany, używane do dekoracji bocznych powierzchni stołów. Przypina się je do obrusa na wysokości blatu stołu za pomocą klamer lub rzepów.

8 Kolorystyka bielizny stołowej
Białą bieliznę stołową tradycyjnie stosuje się do nakrycia stołów na uroczyste przyjęcia oraz do obiadu i kolacji. Kolorowymi obrusami nakrywa się stoły do śniadań i podwieczorków oraz w kawiarniach i restauracjach o rustykalnych wnętrzach.

9 Dobór koloru obrusów i serwetek zależy od wystroju wnętrza i charakteru uroczystości.
Obrusy powinny być gładkie z mało widocznym wzorem. Odpowiednio kolorystycznie dobrana bielizna stołowa jest wyznacznikiem poziomu usług w danym zakładzie gastronomicznym, a także jest dopełnieniem wizerunku lokalu.

10 Ścielenie obrusa Blat stołu powinien być czysty; stoły powinny mieć tą samą wysokość. Upewnij się, że stół nie ma zadziorów.

11 Ścielenie obrusa Rogi obrusa powinny przykrywać nogi stołu.
Część zwisająca z blatu powinna być równa wokół całego stołu: cm. Zagięcia obrusa powinny mieć kierunek zgodny z kierunkiem pomieszczenia.

12 Ścielenie obrusa Jeśli nakrywasz obrusy na większe przyjęcia, nałóż dwa obrusy na siebie brzegiem; założenie powinno być skierowane w stronę przeciwną do wejścia.

13 Ścielenie obrusa Rodzaj nakrycia zależy od rodzaju i liczby podawanych potraw. Kierunek nakrywania powinien być zgodny z ruchem wskazówek zegara.


Pobierz ppt "Nakrywanie do stołu Bielizna stołowa"

Podobne prezentacje


Reklamy Google