Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BIBLIJNE CZARNE CHARAKTERY – CZEGO MOŻEMY SIĘ OD NICH NAUCZYĆ ?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BIBLIJNE CZARNE CHARAKTERY – CZEGO MOŻEMY SIĘ OD NICH NAUCZYĆ ?"— Zapis prezentacji:

1 BIBLIJNE CZARNE CHARAKTERY – CZEGO MOŻEMY SIĘ OD NICH NAUCZYĆ ?

2 SPIS TREŚCI: Józef i jego Bracia Salome III Berenika Cham Judasz

3 Józef i jego bracia Jakub, człowiek wybrany przez Boga, mieszkał w Kanaanie. Założył rodzinę i miał 12 synów, z których najbardziej kochał Józefa. Gdy Józef miał 17 lat, ojciec podarował mu piękną kolorową szatę. Starsi bracia widzieli, że ojciec bardziej kocha Józefa niż ich, dlatego znienawidzili swojego brata. Stali się zazdrośni i przestali z nim przyjaźnie rozmawiać. Pewnego razu Józef miał sen i opowiedział go swoim braciom. „Śniło mi się, że wiązaliśmy na polu snopy. Wtedy mój snop podniósł się i powstał, a wasze snopy otoczyły go kołem i oddały mu pokłon”. Nie spodobał się braciom sen Józefa i rozgniewali się. - Czy oznacza, że będziesz jako król panował nad nami. - Chyba poprzewracało ci się w głowie. - Co ty sobie wyobrażasz - mówili. Kupcy zabrali Józefa ze sobą do Egiptu. W kraju tym panował faraon. Miał on wiele bogactw. Z jego rozkazu powstały wspaniałe budowle - ogromne piramidy i pałace. Kiedy minęło siedem lat urodzaju w Egipcie, nadeszło siedem lat głodu. Ze wszystkich krajów przybywali ludzie, by kupować zboże od Józefa, bo wszędzie nastała klęska głodu. Także u Józefa.

4 SALOME Salome (zm. po 92) – przedstawicielka dynastii herodiańskiej. Wnuczka Heroda Wielkiego. Córka Heroda III i Herodiady. Znana głównie z roli, jaką odegrała przy śmierci Jana Chrzciciela – zachwycony tańcem Salome Herod Antypas, tetrarcha Galilei i Perei, obiecał spełnić każde jej życzenie, a ta – na polecenie matki – zażądała głowy żydowskiego proroka. Salome poślubiła swojego stryja Filipa, tetrarchę Batanei, Gaulanitydy, Trachonu i Paneas. Owdowiała w 34 roku. Zapewne w 53 roku poślubiła swojego innego krewnego Arystobula W 54 roku została królową Armenii Mniejszej, a w 72/73 królową Chalkis. Udział Salome w śmierci Jana Chrzciciela stał się popularnym tematem w malarstwie i literaturze.

5 Berenika III Księżniczka Judei. Córka Heroda z Agryppy i Kyprosa, siostra Heroda. Królowa Chalkis i Cylicji. Kochanka cesarza rzymskiego Tytusa. Berenika była najstarszą z trzech córek Heroda Agryppy. W roku 40 wyszła za mąż za Marka Juliusza Aleksandra. Marek zmarł bardzo szybko. W 41 została żoną swojego stryja Heroda, po jego śmierci zamieszkała z bratem. Panowała z nim w latach Wkrótce zaczęto mówić o ich kazirodczych stosunkach. Aby zaprzeczyć tym pogłoskom wyszła za Polemona, który z tego właśnie powodu poddał się obrzezaniu. Ten związek trwał krótko, ponieważ Berenika zostawiła męża i wróciła do brata. Około 68 r. zaczął się jej romans z Tytusem, nigdy jednak nie zostali małżeństwem. Zmarła w 79 roku .

6 Według Księgi Rodzaju Cham to najmłodszy z 3 synów Noego, przodek ludów Kanaanu i Afryki. Od jego imienia wzięła się nazwa ludu Chamici. Jak opowiada autor Księgi biblijnej Cham się zachował nie stosownie wobec swojego ojca, który upił się wyprodukowanym przez siebie winem. Synami Noego, którzy wyszli z arki byli Sem, Cham i Jafet. Cham był ojcem Kanaana. Ci trzej byli synami Noego i od nich to zaludniła się cała ziemia. Noe był rolnikiem i on to pierwszy zasadził winnicę. Gdy potem napił się wina, odurzył się nim i leżał nagi w swym namiocie. Cham, ojciec Kanaana, ujrzawszy nagość swego ojca, powiedział o tym swym braciom , którzy byli poza namiotem. Gdy Cham powiedział to braciom, Sem i Jafet wzięli płaszcz i trzymając go na ramionach weszli tyłem do namiotu i przykryli nagość swego ojca, twarzy zaś swych nie odwracali. Kiedy Noe obudził się po odurzeniu winem i dowiedział się, co uczynił mu jego młodszy syn, rzekł: Niech będzie przeklęty Kanaan! Niech będzie najniższym sługą swych braci! A potem dodał: Niech będzie błogosławiony Pan, Bóg Sema! Niech Kanaan będzie sługą Sema! Niech Bóg da i Jafetowi dużą przestrzeń i niech on zamieszka w namiotach Sema, a Kanaan niech będzie mu sługą. CHAM

7 JUDASZ Jeden z apostołów, według przekazów czterech ewangelistów wydał Jezusa Chrystusa w ręce Sanhedrynu za trzydzieści srebrników, po czym popełnił samobójstwo. Według Mateusza (Mt 27,5) „Rzuciwszy srebrniki ku przybytkowi oddalił się, potem poszedł i powiesił się”. Według Piotra (Dz 1,18) „Spadłszy głową na dół, pękł”, natomiast według Papiasza „Zdrajca tak się roztył, iż nie mógł tam, gdzie łatwo przejeżdżał wóz, przejść nawet z pochyloną głową”.

8 Autor prezentacji: Angelika Wilhelm
Autorzy projektów: Józef i Jego Bracia – Paulina Jurkiewicz Salome III – Estera Leśniewska Berenika – Katarzyna Łukasik Cham – Paulina Szmydt Judasz – Mateusz Borowicz


Pobierz ppt "BIBLIJNE CZARNE CHARAKTERY – CZEGO MOŻEMY SIĘ OD NICH NAUCZYĆ ?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google