Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WODA W ŻYCIU CZŁOWIEKA -.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WODA W ŻYCIU CZŁOWIEKA -."— Zapis prezentacji:

1 WODA W ŻYCIU CZŁOWIEKA -

2 ZAGADNIENIA Jakość wody pitnej a stan zdrowia ludności,
Znaczenie wody dla życia, Jakość wody pitnej a stan zdrowia ludności, Twój napój – to twoja wizytówka, Zasoby wodne na Ziemi.

3 Wyobraźmy sobie jeden dzień bez wody:
bez porannego orzeźwiającego prysznica, filiżanki ulubionej kawy, która stawia nas na nogi. bez szklanki czystej, chłodnej wody w upalny dzień… Łatwy dostęp do wody sprawił, że jej obecność traktujemy, jak coś oczywistego.

4 wysychają studnie. A wysychają nie
Wodę doceniamy dopiero wtedy, gdy wysychają studnie. A wysychają nie tylko na terenach podatnych na suszę, ale również tam, gdzie zazwyczaj wody było pod dostatkiem. Problem niedoboru wody dobrze rozumieją ci, którzy borykają się z nim na co dzień.

5 ZNACZENIE WODY DLA ŻYCIA

6 Zapotrzebowanie na wodę
Minimalna ilość płynów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu to 0,8 – 1,0 l na dobę. Optymalną ilość to 1,5 – 2,0 l na dobę, a łącznie z wodą zawartą w żywności około ,5 l dziennie.

7 Znaczenie wody Ciało człowieka w ponad 70% składa się
z wody, a pozbawiony jej człowiek przeżyje zaledwie kilka dni. Skoro jest tak ważna należy pić wodę tylko najlepszej jakości. Wystarczy, że poziom wody w naszym organizmie spadnie o 2% poniżej normy, a już możemy mówić o odwodnieniu organizmu.

8 Znaczenie wody się z nieprzyjemnymi skutkami – na przykład
Nawet krótkotrwały niedobór wody wiąże się z nieprzyjemnymi skutkami – na przykład z uczuciem zmęczenia, złej dyspozycji, trudności w koncentracji, pamięci i refleksu. Ponadto występują: suchość skóry, bóle głowy i osłabienie.

9 Znaczenie wody Dzięki niej krąży krew.
Jest ona jakby „smarem” – jako składnik śluzu zapobiega tarciu organów wewnętrznych i kości w stawach. Chroni przed urazami, m.in. gałkę oczną, mózg, rdzeń kręgowy, płód. Umożliwia trawienie i wchłanianie.

10 Znaczenie wody Jest rozpuszczalnikiem dla większości
substancji i związków chemicznych i dzięki niej zachodzi wiele procesów w organizmie. W niej rozpuszczają się produkty przemiany materii i mogą być usuwane. Jest naszym termoregulatorem – pochłania ciepło i równomiernie je rozprowadza. Umożliwia schładzanie ciała dzięki parowaniu potu.

11 Źródłem wody dla organizmu człowieka
są, przede wszystkim przyjmowane płyny. Napoje, a zwłaszcza wody mineralne, soki z wyciśniętych owoców i warzyw, herbata i kawa pokrywają średnio ponad 60% przyjmowanej dziennie wody.

12 Owoce i warzywa stanowią drugie, co do
rozmiarów źródło wody dla organizmu, pokrywając 18 – 20% zapotrzebowania na wodę w ciągu dnia. Oczywiście nie każdy owoc zawiera tę samą ilość wody, np. liście sałaty zawierają jej 95%, podobnie ogórek, czy arbuz.

13 Źródłem wody dla organizmu jest również
pieczywo, produkty zbożowe - pokrywają około 8% zapotrzebowania na wodę. Jednak woda w potrawach i produktach żywnościowych nie jest w stanie zaspokoić potrzeb naszego organizmu.

14 Najkorzystniejsze jest jej spożywanie
w formie zjonizowanej, a więc w postaci źródlanej lub mineralnej. Uzupełniamy dzięki niej niedobory mikroelementów. Wodę należy pić nie tylko wtedy, gdy odczuwamy pragnienie, ale także na zapas.

15 a odpowiedź nie jest łatwa, gdyż źródła wody są niejednorodne.
Wiele pytań dotyczy zagadnienia, jaką wodę należy pić ?, a odpowiedź nie jest łatwa, gdyż źródła wody są niejednorodne.

16 JAKOŚĆ WODY DO PICIA zapobiegania i leczenia chorób z jednej strony,
Wodzie tradycyjnie przypisywano właściwości zapobiegania i leczenia chorób z jednej strony, a drugiej - w ludziach zawsze tkwiła obawa przed prowadzącym do śmierci zatruciem wody. Przy braku innych metod, jedynym sposobem odróżniania wody dobrej od złej było posłużenie się zmysłem wzroku, węchu i smaku.

17 Ochrona wód Ochrona wód podziemnych i obszarów ich
zasilania polega w szczególności na: zmniejszaniu ryzyka zanieczyszczenia tych wód poprzez ograniczenie oddziaływania na obszary ich zasilania; utrzymywaniu równowagi zasobów tych wód.

18 Kategorie jakości wód powierzchniowych
wykorzystywanych do celów pitnych: KATEGORIA A1 - woda wymagająca prostego uzdatniania fizycznego, w szczególności filtracji oraz dezynfekcji, KATEGORIA A2 - woda wymagająca typowego uzdatniania fizycznego i chemicznego, w szczególności utleniania wstępnego, koagulacji, flokulacji, dekantacji, filtracji oraz dezynfekcji, KATEGORIA A3 - woda wymagająca wysokosprawnego uzdatniania fizycznego i chemicznego, w szczególności utleniania, koagulacji, flokulacji, dekantacji, filtracji, adsorpcji na węglu aktywnym oraz dezynfekcji.

19 Ujęcie wody pitnej w woj. podkarpackim
Zasoby wód powierzchniowych w woj. podkarpackim pokrywają ponad połowę rocznych potrzeb konsumpcyjnych: Wisłok jest źródłem wody dla mieszkańców Krosna i Rzeszowa. Wisłoka jest zasadniczym źródłem wód pitnych dla Jasła, Dębicy i Mielca. San jest źródłem wód pitnych dla Sanoka, Przemyśla i Jarosławia.

20 Ujęcie wody pitnej w woj. podkarpackim
Rezerwuarem wód pitnych są także zbiorniki zaporowe Solina na Sanie i Besko na Wisłoku. W województwie funkcjonuje ponad 30 dużych ujęć wód powierzchniowych o ilości większej od 100 m3/dobę, Największy pobór wód do celów pitnych ma miejsce w zlewni Wisłoka. Źródło: WIOŚ Rzeszów 2007

21 Jakość wody powierzchniowej
Na podstawie badań realizowanych w 2007 r. stwierdzono: Jakość wód rzeki Wisłok w punkcie pomiarowym Zwięczyca (powyżej Rzeszowa) była niższa od wymagań ustalonych dla kategorii A3 („ściek”). Kategorię A3, oznaczającą konieczność wysokosprawnego uzdatniania fizycznego i chemicznego, ustalono dla wód Wisłoki i Sanu. Woda w zbiornikach zaporowych Solina i Besko była dobrej jakości - kategoria A2. Źródło: WIOŚ Rzeszów 2007

22 Monitoring jakości wód powierzchniowych płynących
W województwie podkarpackim maleje presja ze strony ścieków wymagających oczyszczania. Zmniejsza się emisja nie oczyszczanych i niedostatecznie oczyszczanych ścieków przemysłowych i komunalnych. W 2007 roku ilość ścieków wymagających oczyszczania była w stosunku do roku 2000 ponad 20% mniejsza.

23 JAKOŚĆ WODY A STAN ZDROWIA

24 Woda może być przyczyną wielu chorób, może również zabijać,
czemu winne są zawarte w niej substancje trujące

25 Jakość wody a zdrowie Człowiek wypija 90% swoich chorób –
taką tezę wysunął Ludwik Pasteur ( ). Od wielu lat Światowa Organizacja Zdrowia – WHO – propaguje podobne hasło: „80% wszystkich chorób współczesnej cywilizacji ma związek z jakością wody pitnej”.

26 Woda a zdrowie Woda to produkt najbardziej masowy
i najmniej bezpieczny, o czym konsumenci są informowani  z reguły dopiero po wyeliminowaniu jednego z zagrożeń (np. bakterii coli)

27 Często o wyborze decyduje raczej
Mało kto z nas się zastanawia nad tym, co pije. Widzimy różnicę pomiędzy butelkowaną wodą mineralną, a tym, co płynie z kranu, ale na tym praktycznie nasza wiedza się kończy? Często o wyborze decyduje raczej nawyk, czasami smak.

28 wody, ale przede wszystkim
Jakość wody Ważna jest nie tylko ilość wypijanej wody, ale przede wszystkim jej jakość !! Używanie dobrej jakościowo wody ma szczególne znaczenie przy przyrządzaniu posiłków oraz napojów dla dzieci i młodzieży.

29 Jakość wody „..Od zarania dziejów woda była cennym płynem, służącym do
oczyszczania. Dzisiaj sama musi być oczyszczona, aby zapewnić nam przeżycie…”. Ivan Illich - światowej sławy ekolog

30 Jakość wody Obecnie woda w stanie naturalnym też nie jest czysta -
wody powierzchniowe stanowiące ujęcie wody pitnej dla miast są silnie zanieczyszczone

31 i azotyny, WWA, czasem bakterie.
Zwykła woda wodociągowa „kranówka”, mimo jej uzdatniania w stacji filtrów nie jest zbyt zdrowa. Zawiera substancje szkodliwe, jak: chlor, żelazo, arsen, azbest, azotany i azotyny, WWA, czasem bakterie. Taka woda „wytrawiona” jest nie tylko mało smaczna, ale także pozbawiona wielu cennych składników mineralnych.

32 JAKOŚĆ WODY DO PICIA systemom kanalizacyjnym i wodociągom
Dzięki dobrze zaprojektowanym systemom kanalizacyjnym i wodociągom dostarczającym wodę dezynfekowaną chlorem powstrzymano wyniszczające epidemie (cholery, czerwonki, duru brzusznego) i doprowadzono w ostatnim stuleciu do niespotykanego dotychczas w rozwoju ludzkości wydłużenia przeciętnego trwania życia.

33 Woda a zdrowie Jednak zawarty w wodzie chlor działa
negatywnie na skórę, śluzówki oczu, przewód pokarmowy, narządy wewnętrzne (m.in. wątrobę, nerki i serce), powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy;

34 Jakość wody sieci wodociągowej.
Problem leży również w technologii sieci wodociągowej. Rury żeliwne i stalowe, a nawet ołowiane i azbestowe, mające po 50 lat i więcej stanowią wtórne źródło zanieczyszczenia wody (np. korozja).

35 Jakość wody woda wodociągowa „wyprodukowana”
Najwięcej szkodliwych domieszek zawiera woda wodociągowa „wyprodukowana” z powierzchniowej wody pozaklasowej, obciążonej tak wielkim ładunkiem ścieków przemysłowych i komunalnych, że nie jest ich w stanie usunąć żaden proces zwykłego uzdatniania. Aby uzyskać czystą i  „zdrową” wodę, stosuje się superfiltry oparte na zasadzie odwróconej osmozy.

36 Woda, którą mamy w rurociągach niestety
zawiera oprócz chloru duże ilości żelaza, wapnia, i niewielkie ilości domieszek promieniotwórczych. Dowodem istnienia w niej żelaza i wapnia jest kamień osadzający się w naszych czajnikach. Chlor zaś jest trującym gazem zatruwającym wszelkie organizmy istot żywych. Trujący chlor się ulotni po ok godzinach odstania przed gotowaniem

37 CO PIĆ ?? TWÓJ NAPÓJ - TO TWOJA WIZYTÓWKA

38 Często stajemy przed problemem wyboru wody/napoju ??
Wybór wody/napoju: nie gazowana, czy gazowana? wysoko, średnio czy niskozmineralizowana? kolorowa czy naturalna? woda czy soki owocowe? kawa czy herbata?

39 co kolorowe, gazowane i słodkie. W ten sposób pochłaniamy puste
Polacy wciąż najchętniej piją to, co kolorowe, gazowane i słodkie. W ten sposób pochłaniamy puste kalorie i niedostatecznie się nawadniamy.

40 smaczne (sztuczne aromaty i słodziki),
Kolorowe napoje z bąbelkami są smaczne (sztuczne aromaty i słodziki), ale nie mają wartości odżywczej, a czasami wręcz szkodzą. Kwas ortofosforowy w napojach typu cola zaburza gospodarkę wapniową (gorsza mineralizacja kości i zębów, zwłaszcza u dzieci i młodzieży) oraz przyswajanie Mg i Fe - osteoporoza.

41 (środka konserwującego), przedłużającego
Obecność benzoesanu sodu (środka konserwującego), przedłużającego trwałość napoju, w nadmiarze szkodzi zdrowiu. Ponadto w obecności witaminy C w napoju benzoesan sodu może przekształcić się w rakotwórczy benzen.

42 wchłanianie się płynów z przewodu pokarmowego do komórek organizmu
Duża zawartość cukru utrudnia wchłanianie się płynów z przewodu pokarmowego do komórek organizmu (gorsze nawodnienie) oraz sprzyja otyłości i próchnicy zębów. Cukrzycy i alergicy nie powinni pić napojów wysoko słodzonych.

43 Okazuje się bowiem, że optymalnym
sposobem uzupełniania wody, którą nasze ciało nieustannie traci, jest spożywanie czystej, nisko zmineralizowanej wody o współczynniku pH, zbliżonym do naturalnego poziomu dla człowieka. A właśnie takimi właściwościami wyróżnia się woda dostępna w większości naszych domów, kiedy dodatkowo oczyścimy ją używając wysokiej jakości filtra.

44 Co pić? Jak wskazują badania, większość z nas
używa do celów kuchennych – gotowania i przygotowywania napojów – wody wodociągowej, pobieranej z kranu. Z wód źródlanych korzystamy jeszcze stosunkowo rzadko, ale z roku na rok liczba Polaków przedkładających wody źródlane nad „kranówkę” systematycznie rośnie.

45 Woda mineralna Przeciętny Polak wypija wody mineralnej
w ilości ok. 30 litrów w ciągu roku. Jest to bardzo mało w porównaniu z Belgiem, który pije jej czterokrotnie więcej (120 litrów) i z Francuzem, który pije jej trzykrotnie więcej. Nasuwa się więc pytanie, ile powinniśmy pić wody? Niestety zdania są podzielone. Uważa się, że minimum dzienne wynosi 1,5 litra.

46 mineralna nie gazowana, ale jest mniej trwała.
Najlepsza dla zdrowia jest woda mineralna nie gazowana, ale jest mniej trwała. Woda gazowana pita w rozsądnych ilościach nie powinna spowodować szkód w naszym organizmie (są jednak przeciwskazania).

47 Wody gazowane Dietetycy nie polecają wód gazowanych
osobom cierpiącym na chorobę wrzodową, nadkwasotę, wzdęcia oraz niewydolność układu krążenia i oddechowego. Natomiast chorzy z podwyższonym ciśnieniem i schorzeniami nerek nie powinny sięgać po wodę z wysoką zawartością sodu, gdyż pierwiastek ten przyczynia się do wzrostu ciśnienia krwi, zalegania wody w organizmie, obrzęków.

48 Woda gazowana Daje wrażenie chłodu i orzeźwia,
Woda gazowana lepiej gasi pragnienie; Daje wrażenie chłodu i orzeźwia, zwiększa objętość trawionego pokarmu i daje uczucie sytości.

49 Wody gazowane hamuje rozwój bakterii, dlatego woda
Obecność dwutlenku węgla w wodzie hamuje rozwój bakterii, dlatego woda gazowana ma zwykle dłuższy termin przydatności do spożycia. Woda gazowana w pokojowej temperaturze może stać otwarta nawet kilka dni, a nie gazowana tylko do 24 godzin.

50 Wody gazowane W wodzie gazowanej łatwiej rozpuszczają się sole mineralne (np. wapń i magnez), co sprawia, że organizm lepiej przyswaja wszelkie rozpuszczone w nich substancje.

51 Wody wysokozmineralizowane
zawierają znaczne ilości składników mineralnych, co może być przyczyną ich kumulacji w wątrobie, nerkach i pęcherzyku żółciowym.

52 Kawa czy herbata ? Wypijanie kilku filiżanek kawy czy
herbaty dziennie jest tylko pozornym sposobem nawadniania organizmu - wręcz przeciwnie. Kawa i herbata hamują wydzielanie wazopresyny, hormonu odpowiedzialnego za zatrzymywanie wody. Kofeina wzmaga utratę wody wraz z moczem.

53 Woda twarda czy miękka ? Woda twarda (kamień w czajniku) jest
zdrowsza do picia, niż woda miękka (dobra dla pralek, a nie dla człowieka). Odczuli to Finowie, którzy pijąc miękką wodę polodowcową (niższa zaw. Mg i Ca) młodo umierali z powodu chorób serca.

54 Jak pić wodę ? Pić też trzeba umieć

55 Jak pić ? Najlepiej porcję 8 – 10 szklanek wody
rozłożyć równomiernie na cały dzień i pić między posiłkami. Wody mineralne należy pić małymi łykami; zbyt duże hausty mogą powodować tzw. hemolizę – pękanie krwinek.

56 Szklanka chłodnej wody mineralnej
wypijana na czczo, a także przed snem reguluje trawienie i doskonale nawilża skórę od wewnątrz. Do gotowania należy wybierać wody ubogie w składniki mineralne (wody źródlane głębinowe). Wody lecznicze należy pić po konsultacji z lekarzem.

57 Co pić ? nie należy pić wody bez minerałów
W czasie upałów i dużego wysiłku nie należy pić wody bez minerałów (np. wyłącznie źródlanej). Rozcieńcza ona elektrolity i może doprowadzić do zawału.

58 Rady Woda butelkowana nie zawsze jest bezpieczniejsza od kranowej.
Bezpieczne plastiki nie istnieją w naturze. Bezpieczniejsze są szklane opakowania.

59 Rady grozi niedoborami minerałów w organizmie (zaburzenia rytmu
Nie pij wody destylowanej, co grozi niedoborami minerałów w organizmie (zaburzenia rytmu serca) oraz nie używaj takiej wody do gotowania (produkty gotowane tracą składniki odżywcze).

60 Rady płynąć wodzie przez kilka sekund, zanim napełnisz nią szklankę;
Po odkręceniu kurka pozwól płynąć wodzie przez kilka sekund, zanim napełnisz nią szklankę; Rozważ zainstalowanie filtra węglowego (pochłania m.in. chlor, metale ciężkie, pasożyty); Przechowuj wodę butelkowaną z dala od światła słonecznego.

61 Zasoby wody na Ziemi

62 70% całej powierzchni Ziemi
ZIEMIA - PLANETA WODY 70% całej powierzchni Ziemi stanowią wody mórz i oceanów

63 Woda Według prawa natury woda jest traktowana
jako dar przyrody. Powstanie jej zasobów nie zależy od woli człowieka, ale od niego zależy: jej gromadzenie, ochrona przed zanieczyszczaniem i marnotrawstwem.

64 w zasadzie stałe. Nowe zbiorniki i głębsze studnie mogą
Zasoby wodne na świecie są w zasadzie stałe. Nowe zbiorniki i głębsze studnie mogą być chwilowo pomocne, jednak ilość opadów atmosferycznych i wód podziemnych w istotny sposób się nie zmienia. Jak oceniają meteorolodzy, w ciągu 25 lat ilość wody przypadająca na osobę może zmniejszyć się nawet o połowę.

65 NIEDOBORY WODY NA ZIEMI
Według Sztokholmskiego Instytutu Ochrony Środowiska, aż jedna trzecia ludności świata żyje na obszarach dotkniętych umiarkowanym lub ostrym niedoborem  wody. Tereny dotknięte niedoborem wody

66 ZASOBY WODNE ZIEMI

67 Jednak są to zasoby wody słonej
Wody mórz i oceanów stanowią 97% zasobów wody na Ziemi Jednak są to zasoby wody słonej

68 Wody powierzchniowe stanowią ułamek procenta zasobów wody

69 Ogromne ilości czystej wody słodkiej zamrożone są w postaci lodowców

70 Obieg wody Woda na Ziemi jest w ciągłym
ruchu i zmienia swoje formy, od stanu ciekłego, poprzez gazowy do stałego i na odwrót. Obieg wody trwa od miliardów lat i całe życie na Ziemi jest od niego zależne.

71 Schemat cyklu hydrologicznego

72 Zużycie wody Przeciętny Francuz zużywa dziennie 250 l
wody (z czego 2,5 l wypija), a mieszkaniec Kenii dysponuje tylko 4 l wody. Do rekordzistów należą mieszkańcy Nowego Yorku, na których przypada 680 l na dobę.

73 Zużycie wody Średnie zużycie wody na dobę przez
jednego człowieka w krajach wysoko uprzemysłowionych sięga już od 200 do 400 l/dobę. W Polsce w 2000 r. średnie zużycie wody, tylko do celów komunalnych wynosiło ok. 140 l/dobę, tj. 50 m3 rocznie.

74 Zużycie wody By w przyszłości nie walczyć o każdą
kroplę wody, musimy ją oszczędzać – przede wszystkim w naszych domach. Jeśli tego nie zrobimy, w połowie wieku może nas czekać los Hiszpanii, która już teraz sprowadza wodę tankowcami.

75 W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie wody
w naszym kraju spadło o połowę: jeszcze w latach 80. Polak zużywał do 250 litrów wody na dobę, dziś jedynie Oszczędzanie wody wymusiły nie tylko podwyżki oraz montowanie liczników, ale także rosnąca ekologiczna świadomość. Dotarło do nas, że jeśli nadal będziemy rozrzutni, woda w kranach może przestać płynąć - wymieniliśmy więc uszczelki w cieknących kranach, a zamiast kąpieli bierzemy prysznice. Wciąż jednak musimy być jeszcze bardziej oszczędni.

76 państwach członkowskich podwyżkę cen wody, by zmusić nas do jej
Unia Europejska chce wymóc na państwach członkowskich podwyżkę cen wody, by zmusić nas do jej oszczędzania. Jej wysokość oraz sposób wprowadzenia zależy od rządów państw członkowskich: mogą to być specjalne podatki lub odgórne regulacje. Wiadomo, że podwyżka ma nastąpić do 2010 roku.

77 W przyszłości nie będziemy mieli wyjścia
i będziemy musieli sprowadzać wodę tankowcami lub odsalać ją z Bałtyku. Z permanentną suszą mamy do czynienia właściwie od 1982 r. Reglamentowana woda oraz kryzys żywnościowy - to może nas czekać już za kilkanaście lat. Bo choć trudno w to uwierzyć, Polska zamienia się w step. Wysychają stawy i rzeki, a ziemia zmienia się w skorupę. Naukowcy ostrzegają, że zjawisko dotknęło jedną piątą powierzchni kraju. To wynik komunistycznych eksperymentów w rolnictwie i globalnego ocieplenia.

78

79 Procesu stepowienia nie da się już
powstrzymać, ale można go spowolnić. Przede wszystkim gminy powinny zwiększyć powierzchnię lasów oraz zainwestować w tzw. małą retencję. Powinno się także wyposażyć rowy melioracyjne w zastawki, bo obecnie zdecydowana większość rowów jedynie odprowadza wodę, a jej nie zatrzymuje. W walkę ze stepowieniem powinny się także włączyć władze rządowe.

80 Cechuje je duża sezonowość
Deficyt wody Polska jest krajem, który należy do najuboższych w zasoby wody w Europie. Cechuje je duża sezonowość i nierównomierne rozmieszczenie terytorialne. Około 40% powierzchni kraju wykazuje deficyt wody.

81

82 wieku. Najgorsza sytuacja jest koło
Susza w Polsce trwa już od ćwierć wieku. Najgorsza sytuacja jest koło Poznania, ale wody zaczyna brakować w całym kraju. Globalne ocieplenie spowodowało, że woda stała się towarem, który można kupić. Trzeba jednak za nią słono płacić.

83 Deficyt wody Nierównomierne opady, największe
w miesiącach letnich (gdy zachodzi największe parowanie) oraz nadmierny odpływ wód w miesiącach wiosennych powodują, że bilans wody w Polsce w ostatnich latach ulega ciągłemu pogorszeniu (obniżenie poziomu wód gruntowych). Maleją też opady atmosferyczne – średni opad kształtuje się w wysokości 500 – 600 mm rocznie.

84 Zanieczyszczenia bakteriologiczne i biologiczne wód
Ważną oceną, jakiej poddawana jest woda do celów pitnych, gospodarczych, czy kąpieliskowych jest ocena sanitarna. Pośrednim wskaźnikiem bakteryjnego zanieczyszczenia wody jest obecność bakterii grupy coli, m.in. pałeczki okrężnicy – Escherichia coli, która żyje w jelicie cienkim człowieka, a gdy występuje w wodzie, zawsze powoduje podejrzenia o jej zakażenia bakteriami chorobotwórczymi.

85 Jakość wody w ustawodawstwie
§ Woda do picia powinna odpowiadać pod względem: 1) bakteriologicznym - warunkom określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia, 2) fizykochemicznym - warunkom określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia, 3) organoleptycznym - warunkom określonym w załączniku nr 3 do rozporządzenia.

86 Niektóre wskaźniki oceny jakości wody przeznaczonej do spożycia
Woda do picia i na cele gospodarcze nie może więc zawierać żadnych szkodliwych substancji dla zdrowia, jak również takich które wskazują na jej zanieczyszczenie. Nie może posiadać nieprzyjemnego zapachu, smaku i barwy, a także wykazywać zmętnienie. Musi odpowiadać również wymaganiom bakteriologicznym.

87 Zanieczyszczenia chemiczne
Podstawowe zagrożenia dla zdrowia człowieka stanowią metale ciężkie, cyjanki, substancje powierzchniowo czynne, pestycydy i inne związki występujące w stężeniach przekraczających dopuszczalne.

88 powszechnemu wśród Rzymian uszkodzeniu
Zagłada cywilizacji rzymskiej przypisywana powszechnemu wśród Rzymian uszkodzeniu mózgu w następstwie picia wody doprowadzanej do domów rurami ołowianymi nie była dla wszystkich wystarczającym powodem wyeliminowania ołowiu z instalacji wodociągowych w końcu XX w. Podobnie, jak współcześnie zastosowanie rur azbestowych w budowie sieci wodociągowej.

89 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "WODA W ŻYCIU CZŁOWIEKA -."

Podobne prezentacje


Reklamy Google