Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WODA JEJ ROLA DLA ŻYCIA I DLA ZDROWIA CZŁOWIEKA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WODA JEJ ROLA DLA ŻYCIA I DLA ZDROWIA CZŁOWIEKA"— Zapis prezentacji:

1 WODA JEJ ROLA DLA ŻYCIA I DLA ZDROWIA CZŁOWIEKA

2 Woda stanowi największy ilościowo składnik masy ciała człowieka.
U dorosłych stanowi około 70% ogólnej masy ciała, a u niemowląt nawet około 85%

3 Woda jest niezbędna do podtrzymania wszystkich procesów życiowych: - bierze udział w trawieniu i wchłanianiu pokarmów, - bierze udział w odżywianiu komórkowym, - jest rozpuszczalnikiem soli oraz ciał organicznych, - jest przenośnikiem i regulatorem ciepła,

4 zwilża błony śluzowe, gałki oczne, - zapewnia odpowiednią ruchomość stawów, - bierze udział w reakcjach biochemicznych. Przez układ krwionośny przepływa w ciągu doby od do litrów wody.

5 Niedobór i nadmiar wody jest szkodliwy!

6 NIEDOBÓR WODY doprowadza do szybkiego odwodnienia organizmu.

7 NIEDOBÓR WODY wielkości 10% masy ciała powoduje niewydolność fizyczną i psychiczną.

8 NIEDOBÓR WODY wielkości 20% masy ciała może spowodować śmierć.

9 NADMIAR WODY zmniejsza ciśnienie osmotyczne krwi i płynu międzykomórkowego i uszkadza komórki organizmu człowieka.

10 Sygnałem odwodnienia jest sucha skóra, która po uszczypnięciu pozostaje zmarszczona i nie wygładza się. Inne niepokojące objawy to: - senność - osłabienie - spadek ciśnienia tętniczego krwi - bóle mięśni Suchość w ustach (to „dzwonek alarmowy” - sygnał, że organizm pracuje na rezerwie wody).

11 CIEKAWOSTKI: Tracimy około 3 - 4 litry wody dziennie.
Bez wody jesteśmy w stanie wytrzymać około dni. Tracimy około litry wody dziennie. Całość wody jest wymieniana w naszym organizmie w ciągu dni.

12 CIEKAWOSTKI: Dla utrzymania życia wypijamy około litrów wody rocznie, a w ciągu całego życia około l.

13 Dzienne zapotrzebowanie to 2 litry wody na dobę.
W czasie umiarkowanego wysiłku fizycznego to 3 litry wody na dobę. W czasie intensywnego sportu lub ciężkiej pracy fizycznej zapotrzebowanie to wzrasta do 4-5 litrów wody na dobę.

14 Ponieważ nie istnieje możliwość magazynowania w ustroju większej ilości wody, zachodzi konieczność stałego jej uzupełniania.

15 - Ponad miliard ludzi na świecie korzysta z niesprawdzonych, skażonych źródeł wody pitnej.
- Około 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do podstawowych urządzeń sanitarnych- stanowi to około 40% całej światowej populacji.

16 - Brak dostępu do czystej wody pitnej powoduje codziennie śmierć blisko 4 tysięcy dzieci (w większości poniżej 5 r.ż) co daje około 1,5 miliona dzieci rocznie (wg. WHO i UNICEF).

17 jakie posiadają różne rodzaje wód.
Najważniejsze jest uświadomienie państwu jak ważną rolę spełnia woda w kształtowaniu waszej zrównoważonej diety, uwzględniając składniki mineralne, jakie posiadają różne rodzaje wód.

18 Brak tej świadomości często powoduje ograniczenie uzupełniania diety w odpowiednią ilość wody oraz w bardzo potrzebne składniki mineralne (niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i utrzymania dobrego zdrowia).

19 Wody mające wpływ na nasze zdrowie:
- Wody źródlane - mineralizacja poniżej 500mg/l - Wody słabo mineralizowane - mineralizacja od 500 do 1000mg/l - Wody mineralne - mineralizacja powyżej 1000mg/l

20 - Wody lecznicze - specjalna kategoria wód o większej obecności poszczególnych składników mineralnych uzupełniających w organizmie ich niedobór. - Wody stołowe - produkowane poprzez wzbogacenie wód źródlanych w składniki mineralne.

21 Składniki mineralne w wodach:
Wapń (Ca) Magnez (Mg) Potas (K) Sód (Na) Wody mineralne z różnych źródeł zawierają większe lub mniejsze stężenie wszystkich pierwiastków występujących w przyrodzie. Możemy tu wyróżnić kilka grup, np.: makroelementy czyli pierwiastki główne: wodór, tlen, węgiel, sód, siarka, magnez, potas wapń, chlor, brom, mangan, jod i żelazo. mikroelementy czyli pierwiastki rzadkie takie jak bor, lit, cynk, miedź, fosfor, arsen, kobalt, chrom, srebro, ołów, bar i nikiel.

22 Gazowana czy niegazowana
Gazowana czy niegazowana? Dwutlenek węgla poprawia smak wody, poprzez oddziaływanie na kubki smakowe w jamie ustnej, stwarzając wrażenie orzeźwiającego działania wody. Przeciwwskazaniem do picia wody gazowanej zawierającej dwutlenek węgla jest np. choroba wrzodowa żołądka czy choroba strun głosowych. W każdym innym przypadku wybór zależy od indywidualnych upodobań konsumenta.

23 UWAGA! wody lecznicze oraz wody mineralne: ich picie najlepiej rozpoczynać po konsultacji z lekarzem rodzinnym lub rejonowym.


Pobierz ppt "WODA JEJ ROLA DLA ŻYCIA I DLA ZDROWIA CZŁOWIEKA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google