Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Problem naszej grupy: Jakie właściwości i zastosowania mają takie dwa składniki powietrza jak: wodór i hel?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Problem naszej grupy: Jakie właściwości i zastosowania mają takie dwa składniki powietrza jak: wodór i hel?"— Zapis prezentacji:

1 Problem naszej grupy: Jakie właściwości i zastosowania mają takie dwa składniki powietrza jak: wodór i hel?

2 WODÓR - najlżejszy gaz -

3 Wodór (H) – najprostszy pierwiastek o liczbie atomowej 1, – składa się z jednego protonu i jednego elektronu, – rozpoczyna układ okresowy pierwiastków, – niemetal, – znana są dwa trwałe izotopy wodoru (prot i deuter) oraz jeden promieniotwórczy (tryt).

4 Doświadczenie 1 Cel doświadczenia:
Otrzymywanie wodoru w reakcji cynku z kwasem chlorowodorowym oraz badanie jego właściwości. Źródło, z którego korzystaliśmy: Autorzy: A. Burewicz, H. Gulińska Tytuł książki: „Eksperyment chemiczny w dydaktyce przedmiotów przyrodniczych” Wydawnictwo: ZDCh UAM Rok i miejsce wydania: 2001 Poznań Strona: 238

5 Odczynniki: Cynk Kwas solny (chlorowodorowy) Płyn do naczyń Sprzęt i szkło laboratoryjne: Probówka Zlewka Łapa do probówki Korek z rurką odprowadzającą

6 Przebieg doświadczenia:
- Umieść w probówce kilka kawałków cynku i dodaj kwasu solnego.

7 - Zamknij probówkę korkiem, a rurkę wprowadź do płynu znajdującego się w zlewce.

8 - Nabierz trochę płynu na koniec rurki, wypuść tworzącą się bańkę w powietrze, a następnie ją podpal.

9 Obserwacje: - Bańka napełniona gazem unosi się ku górze
Obserwacje: - Bańka napełniona gazem unosi się ku górze Bańki mydlane zapalają się głośnym dźwiękiem.

10 Wnioski: - Zebranym gazem jest wodór. - Wodór jest lżejszy od powierza
Wnioski: - Zebranym gazem jest wodór. - Wodór jest lżejszy od powierza. - Gaz ten jest palny. - Mieszanina wodoru z tlenem ma właściwości wybuchowe.

11 Otrzymyw anie wodoru w reakcji magnezu z parą wodną.
Doświadczenie 2 Cel doświadcz enia: Otrzymyw anie wodoru w reakcji magnezu z parą wodną. Źródło, z którego korzystaliśmy: Autorzy: J. Kulawik, T. Kulawik, M. Litwin Tytuł książki: ,,Chemia Nowej Ery” Wydawnictwo: Nowa Era Rok i miejsce wydania: 2009 Warszawa Strona: 70

12 Sprzęt i szkło laboratoryjne: trójnóg szczypce palnik gazowy zapałki
Odczynniki: wstążka magnezowa woda Sprzęt i szkło laboratoryjne: trójnóg szczypce palnik gazowy zapałki kolba stożkowa

13 Przebieg doświadczenia:
* Kolbę stożkową napełnij wodą do 1/3 objętości. *Następnie ogrzewaj wodę tak długo, aż zacznie wrzeć.

14 * Szczypce z zapaloną wstążką magnezową umieść w kolbie stożkowej.

15 Obserwacje: Wstążka magnezowa pali się oślepiającym płomieniem.
Magnez i otrzymany produkt różnią się wyglądem.

16 Wnioski: W wyniku przeprowadzonego doświadczenia magnez + woda  tlenek magnezu + wodór
Ponadto udowodniliśmy, że woda jest związkiem chemicznym tlenu i wodoru, gdyż magnez „odebrał” tlen z wody i połączył się z nim tworząc tlenek magnezu.

17 Zastosowania wodoru Dawniej wodór stosowany był do
napełniania balonów i sterowców. Skroplony wodór znalazł zastosowanie jako paliwo w silnikach rakietowych.

18 Gaz ten zmieszany z tlenem stosowany jest w palnikach.
Wodoru używa się do otrzymywania m.in. amoniaku, kwasów oraz rozpuszczalników. Źródła: Tytuł książki: ,,Chemia Nowej Ery” Strona: 46

19 HEL - GAZ SZLACHETNY -

20 HEL Hel zaraz po wodorze jest najbardziej rozpowszechnionym
2020 HEL Hel zaraz po wodorze jest najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem chemicznym we wszechświecie. Na Ziemi natomiast występuje w śladowych ilościach. Jest on najmniej aktywnym pierwiastkiem chemicznym. Nie udało się z nim utworzyć żadnego związku chemicznego. Hel jako jedyny pierwiastek pozostaje ciekły nawet w temperaturze zera bezwzględnego (pod ciśnieniem atmosferycznym). Źródła:

21 ZASTOSOWANIA HELU Ze względu na niską rozpuszczalność w osoczu krwi, używany jest jako składnik mieszanki do oddychania w głębokim nurkowaniu. Hel w postaci ciekłej jest używany do chłodzenia tam, gdzie potrzebne są bardzo niskie temperatury.

22 He Jako gaz niepalny używany jest do napełnia balonów.
Gaz ten znalazł również zastosowanie w termometrach gazowych. Helem wypełnia się również żarówki o dużej mocy, a pobudzony prądem elektrycznym świeci na żółty kolor. He Źródła: Tytuł książki: „Chemia Nowej Ery” Strony: 52 – 53

23 Ciekawostka Działanie helu na struny głosowe
Źródło: Płyta: ”Zabawy z fizyką dla wszystkich”

24 Czy udało nam się rozwiązać problem?
Uważamy, że udało nam się rozwiązać problem, ponieważ: korzystając z różnych źródeł informacji dowiedzieliśmy się, jakie właściwości i zastosowania mają te dwa gazy (niektóre z nich były nam już znane z lekcji chemii), poprzez doświadczenia potwierdziliśmy, niektóre właściwości i zastosowania wodoru.

25 Czego się nauczyliśmy podczas realizacji projektu?
Poszerzyliśmy swoje wiadomości na temat właściwości i zastosowania wodoru oraz helu. Nauczyliśmy się, samodzielnie planować i przeprowadzać doświadczenia, pamiętając o obowiązujących zasadach BHP. Udoskonaliliśmy umiejętność pracy w zespole, a jej efektem jest nasz projekt. Nauczyliśmy się uzupełniać dokumentację związaną z projektem edukacyjnym.

26 Zespół projektowy: - Adrian Nowaczyk - Krystian Ziółkiewicz - Malwina Kąpiela - Marta Musielak - Jakub Kokott Opiekun projektu: p. Irena Nowak


Pobierz ppt "Problem naszej grupy: Jakie właściwości i zastosowania mają takie dwa składniki powietrza jak: wodór i hel?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google