Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Budowa atomu aktywność chemiczna metali

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Budowa atomu aktywność chemiczna metali"— Zapis prezentacji:

1 Budowa atomu aktywność chemiczna metali
Prezentacja przygotowana na potrzeby projektu

2 Porównanie aktywności chemicznej, potasu, sodu, wapnia i magnezu
Odczynniki i sprzęt: odczynniki (próbki metali, woda, fenoloftaleina) sprzęt (probówki, statyw na probówki, nóż, szczypce, łuczywko)

3 Wykonanie doświadczenia
Umieść w statywie cztery probówki napełnione wodą do ¼ objętości. Do każdej probówki dodaj po trzy krople fenoloftaleiny. Przygotuj próbki potasu, sodu, wapnia i magnezu /kawałki metali nie powinny być większe niż ziarno pszenicy/. Wrzucaj kolejno próbki metali i do wylotu probówek zbliżaj zapalone łuczywko. Po wykonaniu doświadczenia zanotuj spostrzeżenia i zapisz wnioski.

4 Reakcja magnezu z parą wodną
Odczynniki i sprzęt: odczynniki (metaliczny magnez, woda) sprzęt (kolba stożkowa Erlenmayera z korkiem gumowym, łyżka do spalań, palnik gazowy, trójnóg, siatka termiczna )

5 Wykonanie doświadczenia
Do kolby stożkowej wlej około 50 cm3 Kolbę umieść na statywie z siatką, zapal palnik i doprowadź wodę do wrzenia Na łyżce do spalań umieść szczyptę wiórek magnezowych i zapal je w płomieniu palnika. Zapalony magnez umieść w kolbie nad wrzącą wodą. Po wykonaniu doświadczenia zanotuj spostrzeżenia i zapisz wnioski.

6 Wnioski Wykorzystaj spostrzeżenia do porównania aktywności chemicznej metali Postaraj się uzasadnić różnice w aktywności metali różnicą w budowie ich atomów


Pobierz ppt "Budowa atomu aktywność chemiczna metali"

Podobne prezentacje


Reklamy Google