Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Formy oszczędzania pieniędzy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Formy oszczędzania pieniędzy"— Zapis prezentacji:

1 Formy oszczędzania pieniędzy

2 Sposoby oszczędzania pieniędzy :
Domowe oszczędności. Konto bankowe. Lokata terminowa. Konto oszczędnościowe w banku. Plan systematycznego oszczędzania . Fundusz emerytalny.

3 Domowe oszczędności : PLUSY: MINUSY:
Pieniądze zawsze sa pod ręką. Łatwy dostęp do oszczedności. Mogą to być niewielkie kwoty. MINUSY: Możliwość kradzieży. Niepewny sposób(brak systematyczności w odkladaniu pieniędy ). Wykożystywanie i podbieranie pieniędzy na inne cele mniej ważne. wzrost inflacji i związany z tym spadek siły nabywczej zgromadzonych w ten sposób pieniędzy.

4 Domowe sposoby oszczędzania pieniędzy:
Oszczędzając domowo można na wiele sposobów: Monitorować wydatki. Sporządzić mały budżet domowy a rachunkowość można prowadzić np w programie Exel. Sposobem odkładania w "skarpetę". Oszczędzać ; wode , gaz, prąd. Prowadzić rochunkowość. Wydawać pieniądze jedynie na potrzebne rzeczy.

5 Konto bankowe PLUSY: MINUSY:
nasze pieniądze są bezpiecznie przechowywane. Możemy też łatwo wykonywać stałe operacje finansowe . Otrzymamy też kartę płatnicza lub kartę kredytową oraz będziemy mogli skorzystać z możliwości wzięcia kredytu na rachunku bieżącym . MINUSY: pieniądze z czasem tracą swoją siłę nabywczą. Procesy zakładania konta bankowego szczególnie dla ludzi starszych. Banki często posiadją „haczyki” w umowie o ktorych klijet moze nie mieć pojęcia. gdy nie mamy przy sobie karty płatniczej, nie możemy dokonać żadnych zakupów. O ile także, też nie posiadamy przy sobie gotówki.

6 Co to jest konto bankowe ?
Konto bankowe- (konto osobiste, rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy) to jeden z podstawowych produktów bankowych, za pomocą którego klient ma możliwość bezpośredniego zarządzania swoimi środkami. .

7 Podstawowe funkcje konta bankowego:
Dokonywanie przelewów. Ustalanie stałych zleceń. W przypadku przedsiębiorców – przelewy do ZUS i Urzędu Skarbowego. Rachunku osobistego używać można także do kontrolowania innych, posiadanych produktów bankowych takich jak: karty kredytowe, kredyty hipoteczne, pożyczki gotówkowe lub lokaty. Obsługa konta bankowego w większość banków odbywa się obecnie za pośrednictwem internetu.

8 Konto oszczędnościowe
PLUSY: Wyższe oprocentowanie. Kozystając z pięniędzy „na życzenie” brak utraty odsetek. Bezpieczeństwo pieniędzy. Miesięcznie naliczane odsetki się kumulują z kwota kapitału. Oprocentowanie zabezpieczy kapitał przed utrata siły nabywczej. MINUSY: Często pieniądze można wypłacić tylko podczas osobistej wizyty w banku. Brak karty płatniczej i kredytowej. Skąplikowane procedury.

9 Co to jest konto oszczędnościowe?
Jest to rodzaj konta o podwyższonym oprocentwaniu. Konto takie, łączy zalety lokaty i rachunku bieżacego: nie określasz czasu utrzymywania pieniędzy na koncie masz możliwość dokonywania dopłat i wypłat w dowolnym momencie. odsetki naliczane są za każdy dzień utrzymywania środków na rachunku wypłacając pieniądze nie tracisz prawa do naliczonych odsetek wysokie oprocentowanie, porównywalne do oprocentowania lokat konto prowadzone jest bezpłatnie. Należy pamiętać, że zwykle tylko pierwsza wypłata w miesiącu jest bezpłatna za kolejną, w zależności od banku, trzeba zapłacić kilka a nawet kilkanaście złotych.

10 Lokata terminowa PLUSY: MINUSY:
dyscyplinowanie nas do oszczędzania w dłuższym okresie czasu. Lokata jest też wyżej oprocentowana Lokate możemy złożyć na kazdy cel . Łatwość założenia. Dokładnie określony zysk z inwestycji. Przejżystość ofert. MINUSY: zamrożenie kapitału na określony w umowie czas. Gdy lokata zostanie przez nas zerwana, to tracimy odsetki lub zapłacimy opłatę karną. Konieczność odprowadzenia 19% podatku "Belki" .

11 Co to jest Lokata terminowa ?
Lokata terminowa – jest to umowa między bankiem a klientem dotycząca lokowania środków pieniężnych zawierana na czas określony. Bank zobowiązuje się wypłacić kapitał wraz z odsetkami na koniec okresu umowy. Lokaty dzielą się na odnawialne i nieodnawialne. Przy pierwszej opcji po upływie terminu lokata jest automatycznie odnawiana. W przypadku tych drugich, po upływie terminu środki zostają zwrócone klientowi

12 Plan systematycznego oszczedzania
PLUSY: Wycena wartości jednostek każdego dnia roboczego, a nie na koniec zadeklarowanego okresu inwestowaniaTak więc, gdy wartość jednostki rośnie, to kwota naszych oszczędności systematycznie się powiększa. Ustawić możemy stałe zlecenie i comiesięcznie kwota pieniędzy będzie automatycznie pobierana z naszego konta. Aby rozpocząć oszczędzanie nie musisz posiadać dużej kwoty . Możesz zmieniać wysokość wpłat. Ograniczasz ryzyko. MINUSY: Trzeba śledzić sytacje na rynku. Dokładnie przyjżeć sie ofertom rużnych banków.

13 Plan Systematycznego oszczędzania
Oszczędzanie regularne polega na długoterminowym, systematycznym wpłacaniu określonej kwoty i nieustannym pomnażaniu gromadzonych środków. Plany systematycznego oszczędzania polecamy tym, którzy, planują znaczne wydatki w perspektywie kilku czy kilkunastu lat (edukacja dzieci, zapewnienie wysokiej emerytury). Pomnażanie wpłacanych środków odbywa się dzięki inwestowaniu ich w fundusze inwestycyjne. W naszej ofercie znajdują się fundusze o zróżnicowanym potencjale zysku i ryzyka. Klienci mogą dowolnie podzielić swoje wpłaty pomiędzy oferowane fundusze, zmieniać alokację składki oraz przenosić oszczędności z jednych funduszy do innych.

14 Fundusz emerytalny PLUSY: Zmusza do długotrwałego oszczędzania.
Zapewnia bezpieczna starość. Daje on możliwość wieli sposobów oszczędzania. MINUSY: bardzo odroczona w  czasie wypłata zgromadzonego kapitału. Nie mamy wpływu na wyskość kwoty wypłaty.

15 co to jest fundusz emerytalny?
Fundusz emerytalny to nic innego, jak instytucja, która dba i pomnaża nasze pieniądze, które musimy oddać jako tak zwane składki emerytalne. Funduszy emerytalnych w naszym pięknym kraju jest piętnaście, wybierając fundusz emerytalny z tych właśnie piętnastu funduszy musimy wybrać ten jeden do którego my będziemy wpłacać część zarobionych przez nas pieniędzy Fundusze emerytalne gwarantują nam to, że po przepracowaniu odpowiedniego czasu lub osiągnięciu odpowiedniego wieku będziemy otrzymywać emeryturę. To właśnie to jest celem składek emerytalnych, natomiast celem funduszy emerytalnych jest gromadzenie oraz pomnażanie tych pieniędzy przez rozmaite inwestycje oraz operacje finansowe.

16 Koniec http://www.vipkredyt.pl www.wikipedia.pl


Pobierz ppt "Formy oszczędzania pieniędzy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google