Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

niemiecki z ekonomią w tle

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "niemiecki z ekonomią w tle"— Zapis prezentacji:

1 niemiecki z ekonomią w tle
Online Banking niemiecki z ekonomią w tle

2 Bankowość elektroniczna
forma usług oferowanych przez banki, polegająca na umożliwieniu dostępu do rachunku za pomocą urządzenia elektronicznego: komputera bankomatu terminalu POS telefonu Usługi bankowości elektronicznej są także określane jako telebanking (bankowość zdalna) Rodzaje operacji bankowych: pasywne (sprawdzanie salda, historii rachunku) aktywne (dokonywanie przelewów, lokaty terminowe)

3 Rola Internetu: zalety bankowości elektronicznej
Dla klienta niższe koszty przeprowadzonych operacji zwiększenie satysfakcji bieżący kontroling wygodna komunikacja Dla banku • możliwość szybszej obsługi klienta • lepsze dostosowanie się do potrzeb klienta • oszczędności związane z tworzeniem rozbudowanej sieci filii i oddziałów oraz zatrudnianiem licznego personelu • oszczędności związane z przetwarzaniem tradycyjnych dokumentów • eliminacja zagrożeń dotyczących transakcji wykonywanych metodami tradycyjnymi (np. kradzież i fałszowanie dokumentów bankowych).

4 Rola Internetu: wady bankowości elektronicznej
usterki oprogramowania - niedoróbki ergonomii interfejsów kont on-line, ograniczające ich funkcjonalność - ataki hakerskie - brak możliwości negocjowania warunków - ograniczenie możliwości uzyskania porady - w pełni nie skorzystają z tych usług osoby, które w Internecie czują się niepewnie

5 Trochę historii… W Polsce: rok – bankomaty zainstalowane przez Bank PeKaO SA dopuszczono do użycia karty płatnicze – Bank Rozwoju Eksportu zaoferował korzystanie z home bankingu – świadczenie usług przez Internet przez Powszechny Bank Gospodarczy – uruchomiono pierwszy wirtualny bank – mBank, Na świecie: rok – uruchomiono pierwszy bankomat w Stanach Zjednoczonych, w 1967 w Europie w Wielkiej Brytanii dopuszczono do użycia karty bankowe – kredytowe – w Finlandii po raz pierwszy wprowadzono do użytku system home bankingu – świadczenie usług przez Internet w USA – uruchomiono pierwszy wirtualny bank w USA

6 Przykładowy formularz elektroniczny

7 Pieniądz plastikowy czyli karty płatnicze
Karta płatnicza, karta bankowa elektroniczny instrument płatniczy wydawany przez banki, stanowiący podstawowe narzędzie zdalnego dostępu do pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym, pozwala na podejmowanie gotówki z bankomatu lub dokonywanie bezgotówkowych płatności za towary i usługi.

8 Rodzaje kart Kredytowe - związane z przyznaniem przez bank limitu kredytowego. Bank udziela kredytu posiadaczowi karty (zazwyczaj oprocentowanego). Użytkownik karty okresowo dostaje rozliczenie transakcji wykonanych kartą. Debetowe - karty wydawane do rachunku bankowego. Obciążają one konto posiadacza na kwotę transakcji w momencie jej wykonywania. Kwota transakcji nie może przekroczyć stanu konta posiadacza karty.

9 Plusy kart bankowych Minusy kart bankowych
- pełna swoboda - wygoda płacenia za towary i usługi - bezpieczeństwo zdeponowanych w banku pieniędzy - przy zakupach kartą kredytową nie trzeba mieć środków na rachunku - „bezpieczny kredyt” - nie niszczą się Minusy kart bankowych - niektóre banki narzucają na swoich klientów konieczność używania karty kredytowej przynajmniej kilka razy w miesiącu - przy wypłacie gotówki z bankomatu pobierana jest prowizja - karty kredytowe zazwyczaj posiadają określony limit pieniędzy - większa skłonność do życia na kredyt (ponad stan)


Pobierz ppt "niemiecki z ekonomią w tle"

Podobne prezentacje


Reklamy Google