Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Technologie informacyjne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Technologie informacyjne"— Zapis prezentacji:

1 Technologie informacyjne
dr Michał Karpuk mgr. inż. Jan Kowalczuk Literatura Podstawy technik informatycznych, W. Sikorski; Wydawnictwo naukowe PWN SA, 2007 Przetwarzanie tekstów, M. Kopertowska; Wydawnictwo naukowe PWN SA, 2007 Arkusze kalkulacyjne, M. Kopertowska; Wydawnictwo naukowe PWN SA, 2007 W.Wrotek, Informatyka Europejczyka. Technologia informacyjna, Wyd. Helion 2006. Koba G. - Technologie informacyjne. Wyd. Migra 2002 Ten szablon może być używany jako plik startowy do prezentowania materiałów szkoleniowych w ustawieniu grupy. Sekcje Kliknij prawym przyciskiem myszy slajd, aby dodać sekcje. Sekcje ułatwiają organizowanie slajdów i usprawniają współpracę nad dokumentem. Notatki Użyj sekcji Notatki do wstawiania notatek lub dodatkowych informacji dla odbiorców. Podczas przedstawiania prezentacji notatki są widoczne w widoku prezentacji. Pamiętaj o odpowiednim rozmiarze czcionki (w celu ułatwienia dostępu, widoczności, nagrywania i pracy online). Odpowiednio dobrane kolory Zwróć szczególną uwagę na wykresy, schematy i pola tekstowe. Uwzględnij to, że uczestnicy mogą drukować w trybie czarno-białym lub w skali odcieni szarości. Wykonaj wydruki testowe, aby sprawdzić, czy wszystko jest widoczne po wydrukowaniu w trybie czarno-białym i w skali odcieni szarości. Elementy graficzne, tabele i wykresy Staraj się zachować prostotę — używaj spójnych stylów i kolorów, które nie odwracają uwagi od zawartości. Oznacz etykietą każdy wykres i tabelę.

2 Plan wykładu Krótka historia rozwoju informatyki
Podstawowe pojęcia informatyki Przedstawienie informacji Oprogramowanie dla przetwarzania informacji Technologii informacyjne w zastosowaniach ekonomicznych Omów krótko prezentację. Przedstaw najważniejszy element i wyjaśnij, dlaczego jest on istotny. Zaprezentuj każdy z głównych tematów. Aby zapewnić odbiorcom dobrą orientację w szkoleniu można powtarzać ten slajd z zarysem w całej prezentacji, podkreślając za każdym razem temat, który będzie omawiany.

3 Technologia informacyjna, IT (akronim od ang
Technologia informacyjna, IT (akronim od ang. Information Technology) - dziedzina wiedzy obejmująca informatykę (włącznie ze sprzętem komputerowym oraz oprogramowaniem używanym do tworzenia, przesyłania, prezentowania i zabezpieczania informacji), telekomunikację, narzędzia i inne technologie związane z informacją. Dostarcza ona użytkownikowi narzędzi, za pomocą których może on pozyskiwać informacje, selekcjonować je, analizować, przetwarzać, zarządzać i przekazywać innym ludziom. Omów krótko prezentację. Przedstaw najważniejszy element i wyjaśnij, dlaczego jest on istotny. Zaprezentuj każdy z głównych tematów. Aby zapewnić odbiorcom dobrą orientację w szkoleniu można powtarzać ten slajd z zarysem w całej prezentacji, podkreślając za każdym razem temat, który będzie omawiany.

4 Krótka historia rozwoju informatyki
Historia rozwoju technologii informatycznych jako technologii przechowywania, przetwarzania, udostępniania i przesyłania informacji sięga lat czterdziestych XX wieku, kiedy pojawiają się pierwsze maszyny liczące-kalkulatory. 31 maja 1943 roku w Moore School of Electrical Engineering w Filadelfii powstaje ENIAC (Elektronic Numerical Interpreter And Calculator), pierwszy na świecie komputer, konstruowany przez J.P. Eckerta i J.W. Mauchly’ego na Uniwersytecie Pensylwanii, dla potrzeb obliczeń balistycznych Marynarki Wojennej USA. 14 lutego 1946 roku ENIAC zostaje ukończony. Składał się z lamp elektronowych, pobór mocy wynosił 130 kW, mógł wykonać 5 tys. operacji dodawania lub 300 operacji mnożenia na sekundę, a także przechowywać w pamięci 20 liczb dziesięciocyfrowych. Omów krótko prezentację. Przedstaw najważniejszy element i wyjaśnij, dlaczego jest on istotny. Zaprezentuj każdy z głównych tematów. Aby zapewnić odbiorcom dobrą orientację w szkoleniu można powtarzać ten slajd z zarysem w całej prezentacji, podkreślając za każdym razem temat, który będzie omawiany.

5 Niemalże równolegle rozpoczęto prace nad komputerem o nazwie EDVAC (1945), również z pomocą IBM Howard Akien z Harvardu konstruuje maszynę przekaźnikową Mark I, następnie w 1948 roku rozpoczęto prace nad komputerem UNIVAC I (który ukończono 1951). Przełomowym momentem w rozwoju elektroniki i konstrukcji maszyn liczących było wynalezienie tranzystora w 1947 r., który jest podstawowym elementem konstrukcyjnym maszyn liczących. W Polsce w zakładach Elwro we Wrocławiu w 1961 roku powstała maszyna szeregowa, tranzystorowa Odra 1003, będąca w całości dziełem polskich naukowców. W 1967 roku powstaje Odra 1204, rok później Odra 1304, która była produkowana seryjnie. Dzięki upowszechnieniu się komputerów Odra powstały pierwsze w Polsce w różnych miastach ZETO – Zakłady Elektronicznej Techniki Obliczeniowej. Omów krótko prezentację. Przedstaw najważniejszy element i wyjaśnij, dlaczego jest on istotny. Zaprezentuj każdy z głównych tematów. Aby zapewnić odbiorcom dobrą orientację w szkoleniu można powtarzać ten slajd z zarysem w całej prezentacji, podkreślając za każdym razem temat, który będzie omawiany.

6 Prawdziwy rozkwit technologii informatycznych nastąpił, kiedy pojawiły się pierwsze komputery osobiste produkowane przez IBM oraz pojawiło się oprogramowanie firmy Microsoft. Wcześniejsze komputery zajmowały bardzo dużo miejsca – były to prawdziwe „szafy” wypełnione elektroniką. 12 sierpnia 1981 roku IBM przedstawił swój pierwszy komputer osobisty IBM 5150 PC (PC - skrót od ang. Personal Computer). Zawierał on procesor Intel 8088, 64KB RAM, 40 KB ROM oraz jedną stację dyskietek 5,25 cala. Na komputerze zainstalowany był system MS-DOS Microsoftu. Dzięki swojej polityce udostępniania innym firmom licencji na produkcję podobnych maszyn, IBM stworzył standard przemysłowy – firmy zaczęły produkować komputery o podobnej budowie do komputerów IBM – zaczęły powstawać tzw. komputery klony. Omów krótko prezentację. Przedstaw najważniejszy element i wyjaśnij, dlaczego jest on istotny. Zaprezentuj każdy z głównych tematów. Aby zapewnić odbiorcom dobrą orientację w szkoleniu można powtarzać ten slajd z zarysem w całej prezentacji, podkreślając za każdym razem temat, który będzie omawiany.

7 John von Neuman i komputer EDVAC
Omów krótko prezentację. Przedstaw najważniejszy element i wyjaśnij, dlaczego jest on istotny. Zaprezentuj każdy z głównych tematów. Aby zapewnić odbiorcom dobrą orientację w szkoleniu można powtarzać ten slajd z zarysem w całej prezentacji, podkreślając za każdym razem temat, który będzie omawiany. Intel 4004 Intel 8086 Intel Core i7

8 W 1985 roku powstaje Windows w wersji 1
W 1985 roku powstaje Windows w wersji 1.0, pierwszy graficzny system operacyjny opracowany przez firmę Microsoft. W 1987 roku Microsoft prezentuje system Windows 2.0. W maju 1990 roku Microsoft przedstawia już Windows wersję 3.0, do której wprowadza ikony. W 1992 roku pojawia się Windows 3.1 przeznaczony dla krajów naszego regionu, co prawda nie miał on jeszcze polskiego menu, ale obsługiwał polskie znaki diakrytyczne (ą,ę, itd. tzw. „ogonki”). 24 sierpnia 1995 roku na rynku pojawia się Windows 95, który jest jeszcze w użyciu obecnie na starszych komputerach. W sierpniu 1996 roku powstaje Windows NT 4.0. W czerwcu 1998 roku Microsoft wypuszcza system operacyjny Windows 98. Omów krótko prezentację. Przedstaw najważniejszy element i wyjaśnij, dlaczego jest on istotny. Zaprezentuj każdy z głównych tematów. Aby zapewnić odbiorcom dobrą orientację w szkoleniu można powtarzać ten slajd z zarysem w całej prezentacji, podkreślając za każdym razem temat, który będzie omawiany.

9 W 2000 roku zakończono prace nad systemem Windows Milennium, którego premiera rynkowa w USA odbyła się 14 września Kolejną wersją systemu Windows jest Windows 2000, który ukazuje się w 2001 roku. Jest to wersja ukierunkowana na rosnące potrzeby w zakresie przetwarzania danych przez organizacje biznesowe, akademickie, techniczne i naukowe, które wykraczają poza możliwości wcześniejszych wersji platform technologii informatycznych. W 2001 roku w październiku ukazuje się produkt Microsoftu Windows XP. W 2006 roku ukazuje się produkt Microsoftu Windows Vista, w 2010 roku Windows 7. Konkurenci: LINUX, BSD Omów krótko prezentację. Przedstaw najważniejszy element i wyjaśnij, dlaczego jest on istotny. Zaprezentuj każdy z głównych tematów. Aby zapewnić odbiorcom dobrą orientację w szkoleniu można powtarzać ten slajd z zarysem w całej prezentacji, podkreślając za każdym razem temat, który będzie omawiany.

10 Podstawowe pojęcia informatyki
Informacja Ilość informacji: Jednostka informacji : bit 8 bit tworzą 1 bajt 1 kb = 1024 bajt ; 1 Mb = 1024 kb; 1 Gb = 1024 Mb; 1 Tb = 1024 Gb Informacja tekstowa = 0*27+ 1*26+ 0*25+ 0*24+ 0*23+ 0*22+ 0*21+ 1*20 = = 65  kod ”A” 1 Omów krótko prezentację. Przedstaw najważniejszy element i wyjaśnij, dlaczego jest on istotny. Zaprezentuj każdy z głównych tematów. Aby zapewnić odbiorcom dobrą orientację w szkoleniu można powtarzać ten slajd z zarysem w całej prezentacji, podkreślając za każdym razem temat, który będzie omawiany.

11 Informacja liczbowa | bit znaku liczby (0 – dodatni, 1 – ujemne) -0,5678*10-09 Informacja graficzna Informacja dźwiękowa Komputer - urządzenie zdolne do wykonywania obliczeń, w tym operacji arytmetycznych i logicznych, bez interwencji operatora (człowieka). Omów krótko prezentację. Przedstaw najważniejszy element i wyjaśnij, dlaczego jest on istotny. Zaprezentuj każdy z głównych tematów. Aby zapewnić odbiorcom dobrą orientację w szkoleniu można powtarzać ten slajd z zarysem w całej prezentacji, podkreślając za każdym razem temat, który będzie omawiany.

12 Omów krótko prezentację
Omów krótko prezentację. Przedstaw najważniejszy element i wyjaśnij, dlaczego jest on istotny. Zaprezentuj każdy z głównych tematów. Aby zapewnić odbiorcom dobrą orientację w szkoleniu można powtarzać ten slajd z zarysem w całej prezentacji, podkreślając za każdym razem temat, który będzie omawiany.

13 Oprogramowanie można podzielić na grupy: oprogramowanie systemowe
Oprogramowanie (ang. software) to ogół programów komputerowych, procedur, zasad i dokumentacji związanej z przetwarzaniem informacji w systemie. Oprogramowanie “ożywia” komputer i pozwala korzystać z jego możliwości i zasobów. Oprogramowanie można podzielić na grupy: oprogramowanie systemowe oprogramowanie narzędziowe oprogramowanie użytkowe Omów krótko prezentację. Przedstaw najważniejszy element i wyjaśnij, dlaczego jest on istotny. Zaprezentuj każdy z głównych tematów. Aby zapewnić odbiorcom dobrą orientację w szkoleniu można powtarzać ten slajd z zarysem w całej prezentacji, podkreślając za każdym razem temat, który będzie omawiany.


Pobierz ppt "Technologie informacyjne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google