Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OGÓLNIE O LINUKSIE Co to jest Linux?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OGÓLNIE O LINUKSIE Co to jest Linux?"— Zapis prezentacji:

1 OGÓLNIE O LINUKSIE Co to jest Linux?
Krótka historia oraz same założenia systemu Omówienie pojęć: Linux LiveCD, Dystrybucja Linuksa Porównanie systemów Windows oraz Linux w zastosowaniu jako komputer do pracy w domu, biurze oraz jako serwer

2 CO TO JEST LINUX? Linux jest systemem operacyjnym. System operacyjny najprościej jest to zestaw programów, które pozwalają pracować na Twoim komputerze. Linux w zasadzie opiera się na rodzinie Unix, będąc w założeniach jego wolną alternatywą. Linux - formalnie oznacza jądro systemu, jednak większość ludzi zwykło nazywać w ten sposób całą dystrybucję.

3 CO TO JEST LINUX? Linux nie jest własnością żadnej firmy, czy osoby. Linux należy do całej społeczności, tysięcy osób które go rozwijają od 1991 roku, kiedy to Linus Torvalds stworzył pierwsze jądro systemu. Sam Linus również nie jest właścicielem Linuksa (chociaż jest właścicielem znaku towarowego).

4 KRÓTKA HISTORIA ORAZ SAME ZAŁOŻENIA SYSTEMU
Linux zaczął powstawać w 1991 roku, kiedy to fiński programista, Linus Torvalds stworzył jądro nowego systemu operacyjnego przeznaczonego do pracy z procesorami rodziny firmy Intel.

5 LINUX LIVECD, DYSTRYBUCJA
Dystrybucja Linuksa - jest kompletnym systemem operacyjnym, czyli jądrem wraz z zestawem niezbędnego do działania oprogramowania. Są dystrybucje zajmujące dyskietkę, a są i takie, które zajmują kilka płyt DVD, wszystko zależy od ilości dołączonego oprogramowania - dystrybucja to nie tylko system, to również komplet gotowych programów, za pomocą których możesz pracować, grać, słuchać muzyki czy oglądać film.

6

7 LINUX LIVECD, DYSTRYBUCJA
LiveCD to system operacyjny (zazwyczaj zawiera także inne oprogramowanie) przechowywany na płycie CD, z której jest uruchamiany. System takie nie musi być zainstalowany. Przy uruchamianiu komputera działa on w pamięci RAM. Niektóre LiveCD posiadają narzędzia instalacyjne, które pozwalają na zainstalowanie ich na dysku twardym oraz innych pamięciach masowych jak np. pendrive.

8 LINUX LIVECD, DYSTRYBUCJA
Po co wogóle liveCD? Odpowiedzi na to pytanie jest zaskakująco wiele, a każdy może dodać swoją. Przede wszystkim są powszechnie uważane za mobilne i można je wszędzie ze sobą zabrać, zabootować i korzystać ze swojego ulubionego systemu. Są również wersje do tak zwanych zadań specjalnych, jak na przykład do stawiania klastrów. Oczywiście nie można zapominać o różnego rodzaju dystrybucjach RescueCD, które znacznie ułatwiają pracę z uszkodzonym komputerem czy systemem, dzięki nim oszczędzamy czas. Mają one jeszcze jedną zaletę. Większość z nich można schować do portfela, mieć zawsze przy sobie czująć się komfortowo.

9

10 Pytania? Kamil Porembiński
KONIEC Pytania? Kamil Porembiński


Pobierz ppt "OGÓLNIE O LINUKSIE Co to jest Linux?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google