Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Internet Korzyści i zagrożenia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Internet Korzyści i zagrożenia."— Zapis prezentacji:

1 Internet Korzyści i zagrożenia

2 Spis Społeczeństwo informacyjne Internet wykorzystywany przez Polaków
Usługi internetowe Zagrożenia e-przestępstwa Profilaktyka Źródło, autorzy

3 Społeczeństwo informacyjne
Globalne społeczeństwo informacyjne będzie inne niż obecne, podobnie jak nasze społeczeństwo różni się diametralnie od społeczeństwa agrarnego, choć dzieli nas od niego zaledwie nieco ponad sto lat - a to w skali historii cywilizacji ludzkiej bardzo niewiele. Zmiany techniczne, w szczególności w obszarze informatyki i telekomunikacji, przełożą się na zmiany w gospodarce, a te z kolei wywołają zmiany społeczne i zmiany w stylu życia ludzi.

4 Żyjemy w rozwijającym się społeczeństwie informacyjnym

5 III fala I fala - rewolucja agrarna, czyli rolnicza.
II fala - rewolucja przemysłowa trwająca do lat sześćdziesiątych czy siedemdziesiątych dwudziestego wieku. III fala - (rewolucja) informacyjna rodzi się, trwa i rozwija się. Dzisiaj nazywamy ją w Europie Społeczeństwem Informacyjnym Główna myśl Tofflera opiera się na podziale historii na trzy wielkie rozdziały, czy jak on to sam nazywa - "fale". Pierwsza fala była falą gospodarczą, w której świat człowieka ograniczał się do roli, na której pracował, gdzie rodziny były wielopokoleniowe oraz żyły głównie ze zbieractwa i myślistwa. Po niej przyszła druga fala- epoka przemysłowa, epoka wielkich fabryk, ideologii walki człowieka z przyrodą, rozdziału pracy i czasu wolnego, społeczeństw masowych. Po erze przemysłowej przychodzi era "elektroniczna", tzw. "trzecia fala", która zdaniem Tofflera zaczęła się już w latach 60-tych zeszłego stulecia, ale na jej pełny rozkwit musimy jeszcze poczekać (Toffler niestety nic nie pisze jak długo). Trzecia fala wiąże się z dynamicznym rozwojem technologicznym, którego możemy być świadkami, zwłaszcza z rozwojem komputerów i Internetu.

6 Społeczeństwo informacyjne
Potocznie: społeczeństwo, w którym powszechnie wykorzystuje się komputery i różnego rodzaju urządzenia związane z techniką cyfrową.

7 Społeczeństwo informacyjne
Definicja Społeczeństwo, w którym informacja stała się zasobem produkcyjnym określającym nowe przewagi konkurencyjne w stosunku do otoczenia a równocześnie zapewniającym rosnący poziom adaptacyjności społecznej, w wyrazie ogólnym i w wyrazie jednostkowym, do zmieniającej się lawinowo zmienności otoczenia (Hofmokl, 1997)

8 Wiedza centralna wartość humanistyczna ekonomiczna

9 Wiedza Nauka – tworzenie wiedzy Edukacja – upowszechnianie wiedzy

10 Zagrożenie – społeczne wykluczenie
Cyfrowy podział - „digital divide” - podział społeczny ze względu na dostęp do technik cyfrowych podział krajów w skali świata podział społeczeństwa wewnątrz kraju

11 Nienadążanie za rozwojem - społeczne wykluczenie
SPOŁECZEŃSTWO INFORMACYJNE = SPOŁECZEŃSTWO ROZWOJU

12 Globalne społeczeństwo informacyjne
jest kolejnym, wymagającym etapem rozwoju niesie ze sobą nowe szanse, ale i nowe zagrożenia

13 Internet wykorzystywany przez Polaków

14 Internet wykorzystywany przez Polaków
Obecnie co trzeci Polak ma dostęp do Internetu, zaś co czwarty jest internautą (wynika z badania TNS Interbus)

15 Odsetek osób mających dostęp do Internetu

16 Miejsce korzystania z Internetu

17 Użytkownicy Internetu
młodzi dorośli

18 Usługi internetowe

19 Usługi internetowe Poczta elektroniczna Serwery i FTP
Sieci P2P (Peer-To-Peer) IRC i Chat Komunikatory Usenet (news, grupy dyskusyjne) Strony www

20 Poczta elektroniczna Darmowe skrzynki internetowe
Płatne skrzynki internetowe Możliwość przesyłania do jednego lub wielu adresatów tekstu, obrazu lub dźwięku.

21 FTP ang. File Transfer Protocol - protokół transmisji danych
usługi FTP pozwalają na przesyłanie plików pomiędzy odległymi komputerami, a więc np. skopiowanie na własny komputer udostępnionych na odległych serwerach plików komputerowych - zawierających tekst, grafikę, dźwięk, animację.

22 Sieci P2P (Peer-To-Peer)
rodzaj sieci służącej do bezpośredniej wymiany plików między użytkownikami. Przykłady: Kazaa, Napster, BearShare, Gnutella, Win MX.

23 IRC (ang. Internet Relay Chat) jest to narzędzie pozwalające na wzajemną konwersację użytkowników Internetu w czasie rzeczywistym, przy użyciu klawiatury.

24 Chat rozmowa w czasie rzeczywistym (w przeciwieństwie np. do poczty elektronicznej, gdzie odpowiedź na list otrzymuje się po kilku minutach a czasem nawet kilku dniach) z innymi użytkownikami przebywającymi w Internecie. do uczestnictwa w czacie konieczne jest posiadanie odpowiedniego oprogramowania lub korzystanie ze specjalnie opracowanych stron WWW

25 Komunikator Komunikator internetowy (z angielskiego Instant Messenger) - program służący do rozmowy w czasie rzeczywistym dwóch lub więcej osób poprzez Internet. Większość programów tego typu obsługuje także dodatkowe funkcje: przesyłanie plików, rozmowy głosowe, konferencje, statusy (opisy stanu użytkownika - "Dostępny", "Niedostępny", "Zajęty", "Zaraz wracam", ...)

26 Komunikatory Gadu-Gadu - popularny w Polsce
Tlen.pl - drugi co do popularności komunikator w Polsce Skype - komunikator głosowy oparty na technice peer-to-peer (P2P), który zapewnia niespotykaną w tej klasie oprogramowania jakość przekazywanego głosu.

27 Usenet Listy dyskusyjne w Internecie. Osoba, która chce dyskutować podłącza się do tzw. News Serwera i czyta żądane listy za pomocą programu m.in. Microsoft Outlook Express. News oraz listy pocztowe. Do list typu Usenet podłączamy się korzystając ze specjalnego programu klienta (newsreadera). Zaś w listach pocztowych wymiana informacji odbywa się dzięki poczcie elektronicznej. Po zapisaniu się na listę dyskusyjną użytkownik automatycznie otrzymuje listy elektroniczne, które nadchodzą do danej grupy dyskusyjnej.

28 Strony www Portale edukacyjne Portale informacyjne Portale księgarskie
Portale muzyczne

29 Chemia

30 Geografia

31 Geografia

32 Geografia - jaskinie

33 Historia, geografia

34 WOS - flaga Unii Europejskiej

35 Plastyka - impresjonizm

36 Matematyka - zbiory

37 Matematyka

38 Zaplanuj weekand

39 MOK - kino

40 Rozkład jazdy komunikacji miejskiej w Zawierciu

41 Elektroniczny katalog Biblioteki Śląskiej

42 Teatr Rozrywki w Chorzowie

43 Rozkład jazdy pociągów

44 Informacje rekrutacyjne do szkół

45 Internet kopalnią wiedzy
kopalnia wiedzy wielki plac zabaw kontakty bez granic Bez internetu dzieci będą miały gorszy start, musimy go im dać Internet to narzędzie – ale jest taki, jak ludzie, którzy go używają

46 Zagrożenia

47 Zagrożenia prawne medyczne psychologiczne społeczne „techniczne”

48 Zagrożenia Informatyzacja przynosi społeczeństwu wyższy poziom życia, ale niesie ze sobą również zagrożenia, których nie wolno lekceważyć.

49 Zagrożenia o charakterze prawnym:
np. zagrożenie praw autorskich

50 Zagrożenia o charakterze medycznym:
wzrok, układ ruchu, promieniowanie inne (niepokój, nerwowość, znużenie i osłabienie)

51 Wzrok a komputer Robić krótkie, ale dość częste przerwy w pracy przy komputerze – przenosić wzrok z ekranu monitora na inne obiekty. Praca przy komputerze powoduje, że wzrok użytkownika skupiony jest przez szereg godzin w stałej odległości i rzadko ma możliwość jej zmiany. Prowadzi to do zwiotczenia mięśni gałki ocznej, a co za tym idzie do problemów z akomodacją i pogorszenia wzroku.

52 Wzrok a komputer W trakcie pracy przy komputerze mrugać wielokrotnie
Normalnie rogówka nawilżana jest w wyniku rozprowadzenia wydzieliny łzowej w procesie mrugania. Powieka przykrywa całą rogówkę nawilżając tym samym całą jej powierzchnię. Sygnał dla powiek wysyłany jest przez mózg i w jego wyniku następuje mrugnięcie. Podczas pracy przy komputerze użytkownik przenosi wzrok z monitora na klawiaturę i z powrotem wykonując przy tym niewielkie, mimowolne ruchy powiekami (nie ruszamy głową, ale samymi oczami). Wiele spośród takich ruchów jest odczytywanych przez mózg jako mrugnięcie (nazywane jest pseudomrugnięciem), w wyniku czego mózg nie wysyła już kolejnego sygnału do powiek o konieczności mrugnięcia. Efektem tego jest wysuszanie dolnej części oka

53 Wzrok a komputer osoby pracujące przed komputerem w okularach zaopatrzyły się w szkła z warstwami antyrefleksyjnymi. Eliminują one bardzo męczące i szkodliwe dla oczu odbicia światła od powierzchni szkieł, zwiększając tym samym komfort widzenia.

54 Wzrok a komputer Odległość od monitora osoby pracującej przy komputerze musi być około 70 cm. Odległość tyłu monitora od następnej osoby musi być nie mniejsza niż 130 cm. Minimalna powierzchnia przypadająca na jedno stanowisko komputerowe określona jest na 6m2. Wzrost popularności komputerów w ciągu ostatniego dziesięciolecia idzie w parze z wydłużaniem się kolejek do okulistów. Co raz więcej osób korzysta z komputerów i co raz więcej skarży się na problemy z akomodacją i pogłębianiem się wady wzroku. Wprawdzie nie wszystkie aspekty wpływu komputera na wzrok są nam znane i naukowcy wciąż badają wszelkie możliwości tego oddziaływania, to wiemy, że istnieje wiele zagrożeń ze strony komputera i wiemy jak przed wieloma z nich się bronić Podstawowe przepisy związane z pracą przy komputerze, zawierające min. organizację stanowiska pracy, rozmieszczenie przestrzenne komputerów, itp. zawarte są w polskich normach oraz przepisach SANEPID-u. Znajdujemy tam następujące zalecenia: Odległość od monitora osoby pracującej przy komputerze musi być około 70 cm. Odległość tyłu monitora od następnej osoby musi być nie mniejsza niż 130 cm. Minimalna powierzchnia przypadająca na jedno stanowisko komputerowe określona jest na 6m2. Natężenie światła w pomieszczeniu, gdzie znajdują się komputery nie może być mniejsze niż 500 lx, a w przypadku, gdy przy komputerach pracują osoby starsze - nawet powyżej 750 lx. Oznacza to, zgodnie z zasadą 1:3, że natężenie światła mierzone na powierzchni monitora nie może być mniejsze niż 180 lx, a dla osób starszych 250 lx. Ponadto istotną sprawą jest też fakt, że światło to musi być rozproszone (nie punktowe). Monitor nie powinien stać na tle okna, a niezależnie od tego zaleca się stosowanie żaluzji okiennych. Zaleca się takie usytuowanie monitora, aby jego górny brzeg znajdował się poniżej poziomu oczu. Warto też pamiętać o kilku dodatkowych wskazówkach, które nie są ściśle przedstawione w w/w dokumentach: W pomieszczeniu, w którym znajdują się komputery, powinno znajdować się dużo zieleni, dla neutralizacji wpływu szkodliwego promieniowania i zapewnienia oczom relaksującego widoku zieleni. Zaleca się robienie przerw w pracy przy komputerze nie rzadziej niż co dwie godziny. Zaleca się częste wietrzenie pomieszczenia, w którym znajdują się komputery. Zastanówmy się, co wiemy o szkodliwości komputera na organizm, a w szczególności na wzrok człowieka. Na początek możemy ustalić główny obiekt naszych zainteresowań - monitor, ponieważ jak wiadomo ani sam komputer, ani klawiatura, ani mysz, ani żadne inne urządzenie, które z komputerem można powiązać nie ma takiego wpływu na organizm człowieka jak monitor. Tu słowo wyjaśnienia: nie mówimy w tym miejscu o wszelkich zwyrodnieniach postawy, stawów, itp. związanych z pracą przy komputerze - nie to jest tematem tego artykułu. W przypadku takich schorzeń głównym winowajcą jest pośrednio faktycznie klawiatura i mysz... Wracając jednak do tematu - chcemy się więc zająć ubocznym działaniem monitora komputerowego. Monitory emitują następujące typy promieniowania: rentgenowskie - promienie X podczerwone - IR niskoczęstotliwościowe - VLF, ELF, ultrafioletowe - UV. Pierwsze trzy typy promieniowania emitowane są przez tylną ścianę monitora, na skutek wysokich napięć niezbędnych do zasilania lampy kineskopowej. Obecnie jednak standardem są tzw. monitory niskoradiacyjne (LOW RADIATION), w których promieniowanie to jest w dużym stopniu eliminowane. Tego typu promieniowanie jest szkodliwe praktycznie tylko wtedy, gdy użytkownik znajduje się w bliskiej odległości za tylną ścianą monitora. Emisja promieniowania UV jest natomiast tak niska, że nie może być szkodliwa dla zdrowia. Przykładowo: podczas 1 godziny przebywania na słońcu jesteśmy narażeni na taką samą dawkę promieniowania UV jak podczas 1 roku pracy przy komputerze. Monitor wytwarza też pole elektrostatyczne, którego jednak szkodliwość dla naszego zdrowia jest także niewielka. Jakkolwiek, należy zaznaczyć, że największe natężenie tego pola notuje się podczas pierwszego kwadransa pracy monitora. Jakkolwiek bezpośredni wpływ poszczególnych typów promieniowania elektromagnetycznego na nasz organizm jest niewielki, to nie możemy zapomnieć o takim jego działaniu jak jonizacja powietrza. Powietrze posiada naturalną jonizację, która jest niszczona przez promieniowanie monitora. Pole elektromagnetyczne powoduje ponadto polaryzację przestrzeni pomiędzy monitorem, a użytkownikiem. W wyniku tego twarz człowieka przyciąga tak samo cząsteczki kurzu jak monitor, wywołując niejednokrotnie reakcje alergiczne i podrażnienie oczu. Stąd właśnie bierze się konieczność wietrzenia pomieszczenia komputerowego, a dodatkowo ograniczyć to zjawisko może też stosowanie monitorowych filtrów antyodblaskowych, które ograniczają pole szkodliwego działania promieniowania elektromagnetycznego. Praca przy monitorze jest też źródłem kłopotów ze wzrokiem wynikających z samej specyfiki tej pracy. W naturalnych warunkach oko zmienia obiekty zainteresowania skupiając wzrok raz na przedmiotach bliskich, raz na odległych. Praca przy komputerze powoduje, że wzrok użytkownika skupiony jest przez szereg godzin w stałej odległości i rzadko ma możliwość jej zmiany. Prowadzi to do zwiotczenia mięśni gałki ocznej, a co za tym idzie do problemów z akomodacją i pogorszenia wzroku. Jest to powód, dla którego zaleca się robienie krótkich, ale dość częstych przerw w pracy przy komputerze. Innym, również dość ważnym aspektem pracy przy komputerze, jest sprawa nawilżania rogówki oka. Normalnie rogówka nawilżana jest w wyniku rozprowadzenia wydzieliny łzowej po jej powierzchni w procesie mrugania. Powieka przykrywa całą rogówkę nawilżając tym samym całą jej powierzchnię. Sygnał dla powiek wysyłany jest przez mózg i w jego wyniku następuje mrugnięcie. Podczas pracy przy komputerze użytkownik przenosi wzrok z monitora na klawiaturę i z powrotem wykonując przy tym niewielkie, mimowolne ruchy powiekami (nie ruszamy głową, ale samymi oczami). Wiele spośród takich ruchów jest odczytywanych przez mózg jako mrugnięcie (nazywane jest pseudomrugnięciem), w wyniku czego mózg nie wysyła już kolejnego sygnału do powiek o konieczności mrugnięcia. Efektem tego jest wysuszanie dolnej części oka, najbardziej dotkliwe u osób z zespołem suchego oka, chcących nosić soczewki kontaktowe. Warto więc podczas przerw w pracy mrugać wielokrotnie - może to nam pomóc zapobiec temu stosunkowo nowemu schorzeniu. Chciałbym także zaznaczyć, że ważnym jest, aby osoby pracujące przed komputerem w okularach zaopatrzyły się w szkła z warstwami antyrefleksyjnymi. Eliminują one bardzo męczące i szkodliwe dla oczu odbicia światła od powierzchni szkieł, zwiększając tym samym komfort widzenia. Na zakończenie warto zacytować fragmenty Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998r. odnoszące się do ochrony wzroku na stanowiskach pracy wyposażonych w monitory ekranowe: Paragraf Pracodawca jest obowiązany do przeprowadzenia na stanowiskach pracy, wyposażonych w monitory ekranowe, oceny warunków pracy w aspekcie: 3) obciążenia narządu wzroku oraz układu mięśniowo-szkieletowego pracowników; 4) obciążenia pracowników czynnikami fizycznymi, w tym szczególnie nieodpowiednim oświetleniem. Paragraf 7 - Pracodawca jest obowiązany zapewnic pracownikom: 1) łączenie przemienne pracy związanej z obsługa monitora ekranowego z innymi rodzajami prac nie obciążającymi narządu wzroku i wykonywanymi w innych pozycjach ciała - przy nieprzekraczaniu godziny nieprzerwanej pracy przy obsłudze monitora ekranowego, lub 2) co najmniej 5-minutową przerwę, wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Paragraf Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w ust.1, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Podsumowując należy stwierdzić, że nie na leży się bać komputera, bo wielu przecenia jego negatywne oddziaływanie na organizm człowieka. Stosując powyższe zalecenia myślę, że nikt nie będzie narzekał na problemy ze zdrowiem wynikłe z pracy przy komputerze.

55 Wzrok a komputer Natężenie światła w pomieszczeniu nie może być mniejsze niż 500 lx, a dla osób starszych - nawet powyżej 750 lx. Światło to musi być rozproszone (nie punktowe). Monitor nie powinien stać na tle okna, a niezależnie od tego zaleca się stosowanie żaluzji okiennych. Zaleca się takie usytuowanie monitora, aby jego górny brzeg znajdował się poniżej poziomu oczu.

56 Zespół kanału nadgarstka
Używanie klawiatury komputerowej jest jednym z najczęściej spotykanych w pracy źródłem powtarzalnych urazów w ostatnich latach. Inne zajęcia wymagające powtarzalnego poruszania nadgarstka lub poruszania palcami to przetwórstwo mięsa, praca na budowie, składanie części elektronicznych, praca w tartaku, w supermarkecie przy kasie, fryzjerstwo, praca mechanika,...

57 RSI RSI ang. Repetitive Strain Injury - w l. mn. RSIs - Repetitive Strain Injuries RSI urazy powstające w wyniku powtarzania z dużą częstotliwością tych samych, wydawałoby się niepozornych ruchów. RSI to "zespół urazów wywołanych jednostronnym, przewlekłym przeciążeniem kończyn górnych na odcinku dłoń-bark.

58 Zespół kanału nadgarstka
Leczenie unieruchomienie i usztywnienie nadgarstka, które zabezpiecza nerw przed uciskiem nie wykonywanie czynności i ruchów, które wywołują przeciążenie nadgarstka. Objawy drętwienie, ból i kłucie, kciuka, palca wskazującego, środowego, serdecznego, ból, który promieniuje z ręki poprzez przedramię i ramię do barku, osłabione czucie w palcach.

59 Zespół kanału nadgarstka
Zapobieganie przed pracą zrób rozgrzewkę ramienia, ręki i palców rób częste przerwy na rozluźnienie i odpoczynek ręki postaraj się znaleźć alternatywne zadania aby zredukować powtarzalne ruchy nadgarstka zmodyfikuj w miarę możliwości swoje otoczenie w pracy 90% osób z mało nasilonym zepołem nadgarstka może dzięki leczeniu powrócić do zdrowia.

60 Zadbaj o kręgosłup pochylenie szyi do 20°,
barki rozluźnione, ramiona opuszczone, kąt między ramieniem a przedramieniem: °, położenie przedramion i rąk poziome lub lekko uniesione, tułów pionowo z minimalna "kifozą" lędźwiową, siedzący wsparty na pośladkach, a nie na udach, kat miedzy udem a podudziem; °.

61 Uboczne działaniem monitora kineskopowego
Monitory emitują następujące typy promieniowania: rentgenowskie - promienie X podczerwone - IR niskoczęstotliwościowe - VLF, ELF, ultrafioletowe - UV. Pierwsze trzy typy promieniowania emitowane są przez tylną ścianę monitora, na skutek wysokich napięć niezbędnych do zasilania lampy kineskopowej. Obecnie jednak standardem są tzw. monitory niskoradiacyjne (LOW RADIATION), w których promieniowanie to jest w dużym stopniu eliminowane. Tego typu promieniowanie jest szkodliwe praktycznie tylko wtedy, gdy użytkownik znajduje się w bliskiej odległości za tylną ścianą monitora. Emisja promieniowania UV jest natomiast tak niska, że nie może być szkodliwa dla zdrowia. Przykładowo: podczas 1 godziny przebywania na słońcu jesteśmy narażeni na taką samą dawkę promieniowania UV jak podczas 1 roku pracy przy komputerze.

62 Monitor a pole elektrostatyczne
Wietrzyć pomieszczenia komputerowe Stosować filtry antyodblaskowe, które też ograniczają pole szkodliwego działania promieniowania elektromagnetycznego. Monitor wytwarza pole elektrostatyczne, którego szkodliwość dla naszego zdrowia jest niewielka. Największe natężenie tego pola notuje się podczas pierwszego kwadransa pracy monitora. Pole elektromagnetyczne powoduje polaryzację przestrzeni pomiędzy monitorem, a użytkownikiem. W wyniku tego twarz człowieka przyciąga tak samo cząsteczki kurzu jak monitor, wywołując niejednokrotnie reakcje alergiczne i podrażnienie oczu.

63 Zagrożenia o charakterze psychologicznym:
wewnętrzny przymus bycia w sieci, ucieczka od świata realnego do sztucznego świata wirtualnego, zagubienie się w Internecie (śmietnik informacyjny), dostęp do „patologicznych” grup kulturowych, izolowanie się w domu, alienacja

64 Uzależnienia Syndrom technohipnozy, polegający na popadaniu w trans, na przykład w trakcie gry komputerowej, syndrom ASC (Alcohol Stupor Condition) powodowany intensywnym korzystaniem z komputera, prowadzący do stanów świadomości podobnych fizjologicznie i psychologicznie do upojenia alkoholowego lub narkotycznego, uzależnienie od rzeczywistości wirtualnej.

65 Uzależnienia od TI Syndrom IDA (Internet Addiction Disorder), polegający na nabyciu wewnętrznego przymusu bycia w sieci. Internet staje się czymś koniecznym do życia i funkcjonowania w społeczeństwie do tego stopnia, że wielu jego użytkowników staje się wręcz internetoholikami.

66 Zagrożenia o charakterze społecznym:
niebezpieczeństwo nowych podziałów społecznych spowodowane nierównomiernym dostępem do informacji, atomizacja społeczeństwa, problemy ochrony prywatności, napływ informacji nie zamawianej, nieprawdziwej, niekompletnej.

67 Zagrożenia o charakterze „technicznym”:
np. zagrożenie utraty danych poprzez kradzież lub ich zniszczenie przez człowieka lub wirusy komputerowe,

68 Internet źródłem informacji?
Internet jako źródło różnego rodzaju informacji (w tym bibliograficznej i faktograficznej) zawiera wiele informacji niedokładnych, niekompletnych, nieaktualnych i niepewnych, przez to niewiarygodnych. Stąd wniosek, że Internet nie może być jedynym źródłem informacji. Kluczową sprawą w przekazywaniu informacji za pomocą Internetu jest jakość oferowanych i dostępnych sieciowych informacji. W Internecie zawsze istnieje ryzyko uzyskania, dotarcia do informacji wątpliwej jakości i przydatności. Ogromna łatwość umieszczania informacji w sieci sprawia, że ich autorami są często ludzie nie posiadający odpowiednich kompetencji. W odróżnieniu do publikacji naukowej, której treść jest recenzowana i „uszlachetniana”, informacja w Internecie staje się praktycznie bez recenzji natychmiast dostępna dla innych użytkowników sieci. Najbardziej niebezpiecznym zagrożeniem jest złudzenie, że Internet może być podstawowym i jedynym źródłem informacji. Młode pokolenie unika chodzenia do bibliotek, ponieważ uważają oni, że wszystko jest do odszukania w Internecie, a jeśli nie są w stanie wyłowić stamtąd żadnej informacji, to znaczy, że ona w ogóle nie istnieje. Dla młodego pokolenia Internet nie jest zwykłym źródłem informacji, ale często jedynym jej źródłem.

69 Niewłaściwa selekcja informacji
Niewłaściwa selekcja informacji zakwalifikowanych do przekazu powoduje zanieczyszczenie infosfery: informacjami nieistotnymi, nieprawdziwymi; pseudoinformacjami (informowanie rozwlekłe, ogólnikowe, niejasne); dezinformacjami (zmyślanie, zatajanie, przekręcanie); parainformacjami (nietrafne domniemywanie, bezpodstawne, niedomyślne).

70 e - przestępstwa

71 e - przestępstwa Dziecko ofiarą e-przestępstwa
Pornografia dziecięca w sieci Polscy pedofile w sieci Dostęp dzieci do pornografii Dziecięce przestępstwa Prawo a Internet

72 Dziecko ofiarą e-przestępstwa
Oszustwo, wyłudzenie (np. aukcje) Internet jako narzędzie wywiadu przestępcy Groźby karalne Nielegalny podsłuch, cracking, hacking Obrót danymi osobowymi Rozpowszechnianie, udostępnianie, produkowanie w celu rozpowszechnienia i sprowadzanie pornografii dziecięcej Poszukiwanie dzieci na ofiary przez pedofili

73 Dziecko w Sieci Podczas rozmów za pośrednictwem Internetu dzieci bardzo często otrzymują propozycje spotkania w rzeczywistym świecie i często z nich korzystają. W ciągu ostatniego roku (2003)ponad trzy czwarte respondentów (75,3%) otrzymało propozycję spotkania twarzą w twarz, a jedna czwarta poszła na takie spotkanie z osobą poznaną w Internecie!

74 Dziecko w Sieci 87% dzieci podało obcemu swój adres ; 81% wielokrotnie, 64% dzieci podało obcemu swój numer telefonu; 43% wielokrotnie, 42% dzieci podało obcemu adres zamieszkania; 19% wielokrotnie, 44% dzieci przesłało obcemu swoje zdjęcie; 34% wielokrotnie,

75 Pornografia dziecięca w sieci
Wymiana w sieciach P2P Prywatne serwery FTP Wymiana i handel z użyciem poczty elektronicznej, IRC i czatów Ściąganie materiałów z Usenetu Strony propagujące pedofilię, ale nie zawierające treści sprzecznych z prawem

76 Polscy pedofile w sieci
Serwisy randkowe i ogłoszeniowe (szukają ogłoszeń dzieci, zamieszczają własne) Czaty w portalach Komunikatory (Tlen, GaduGadu) Strony www prowadzone przez dzieci, blogi

77 Polscy pedofile w sieci
Pedofile szukają podobnych sobie osób, aby wymieniać doświadczenia, kontakty, materiały Wchodzą na czat, aby szukać ofiar Często udają dzieci Pedofilem może być każdy Coraz częściej są to osoby młode, traktujące seks instrumentalnie, seks z dziećmi to dla nich kolejne perwersyjne doświadczenie

78 Dostęp dzieci do pornografii
Dzieci mają praktycznie nieograniczony dostęp do treści pornograficznych Treści te nie są zabezpieczane przed dostępem dzieci Dzieci nie muszą szukać specjalnie pornografii, by na nią trafić Przestępstwo to w praktyce nie jest ścigane

79 Szukając lekcji j.angielskiego

80 Ostrzeżenie nie stanowi bariery
Serwis zawiera treści erotyczne i pornograficzne. Jeżeli jesteś osobą pełnoletnią i zainteresowaną takimi treściami kliknij [OK.]. W przeciwnym wypadku opuść stronę klikając [Anuluj].

81 Ostrzeżenie nie stanowi bariery
Strona zawiera materiały erotyczne. Kliknij <OK.>, jeżeli uważasz, że jesteś w odpowiednim wieku na ich oglądanie. W przeciwnym wypadku kliknij <Anuluj>.

82 Randki

83 Dowcipy dla wszystkich ?

84 Manga - erotyczne

85 Rozmowy na czacie

86 Podejrzany biznes

87 Brutalizm kreskówek

88 Brutalizm kreskówek

89 Dziecięce przestępstwa
Ok. 80% sprawców to małoletni Dzieci często popełniają przestępstwa nieświadomie Dzieci posługują się komputerem i Internetem lepiej niż dorośli Rodzice ulegają mitowi: „moje dziecko siedzi w domu, nic złego na pewno nie robi...”

90 Dziecięce przestępstwa
Włamania komputerowe Groźby, zniesławienie Wysyłanie spamu Nieuprawnione posługiwanie się kartami kredytowymi Oszustwa, wyłudzenia Piractwo komputerowe Piractwo audio-video

91 Problemy w zwalczaniu Prawo a Internet

92 Problemy w zwalczaniu niski poziom wiedzy opiekunów na temat komputerów, Internetu i związanych z nimi zagrożeń niechęć do zgłaszania przestępstw organom ścigania i współpracy z nimi brak nadzoru nad korzystaniem przez dzieci z Internetu (w szkołach, kafejkach i w domach) lekceważenie zagrożeń przez prokuratury, sądy, ustawodawców, ale i opiekunów brak dobrego ustawodawstwa pomagającego w walce z pornografią dziecięcą i pedofilią z Internetu

93 Internet bez nadzoru 81 % gimnazjalistów w Polsce korzysta z sieci bez żadnego nadzoru rodzicielskiego. 79 % dzieci i młodzieży londyńskiej korzysta z sieci bez żadnego nadzoru rodzicielskiego (Edwin Bendyk - polityka )

94 Prawo a Internet Nie ma prawa internetowego. Obowiązują te same przepisy co w świecie realnym, np. Kodeks karny, Ustawa o ochronie danych osobowych, Ustawa o prawie autorskim (...)

95 Aspekty prawne Często nie wiemy, co tak naprawdę jest legalne, a co nie, czy mamy już do czynienia z przestępstwem.

96 Niedostosowane prawo posiadanie pornografii dziecięcej jest legalne
brak prawnej definicji pornografii brak orzecznictwa i przepisów dotyczących dowodów w postaci elektronicznej prawo nie zezwala policji na stosowanie prowokacji i zakupu kontrolowanego w sprawach związanych z pornografią dziecięcą lub pedofilią

97 Bezpieczeństwo sieci Art § 1. Kto bez uprawnienia uzyskuje informację dla niego nie przeznaczoną, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do przewodu służącego do przekazywania informacji lub przełamując elektroniczne, magnetyczne albo inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (...)

98 Piractwo komputerowe Art § 2. Podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 , kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

99 Utrwalanie kontaktów seksualnych z dziećmi
"Tej samej karze (pozbawienia wolności od roku do lat 10 - przyp. red.) podlega, kto utrwala treści pornograficzne z udziałem takiej osoby (małoletniego poniżej lat 15 - przyp. red.)". Kodeks Karny, art. 200 § 2 Często mamy do czynienia z sytuacją, w której podczas, gdy jeden sprawca wykorzystuje dziecko seksualnie, druga osoba wykonuje zdjęcia lub nagrywa to kamerą video. Zgodnie z polskim prawem obie te osoby ponoszą taką samą odpowiedzialność karną.

100 "Twarda pornografia", w tym dziecięca
"Kto produkuje w celu rozpowszechniania lub sprowadza albo rozpowszechnia treści pornograficzne z udziałem małoletniego poniżej lat 15 albo związane z użyciem przemocy lub posługiwaniem się zwierzęciem, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5." Kodeks Karny, art. 202 § 3 Podstawowym pojęciem dla tego przepisu jest rozpowszechnianie. Można tu posłużyć się definicją wynikającą z Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Rozpowszechnianie nie musi być skuteczne i nie wymaga celu ekonomicznego. Oferta wymiany, czy sprzedaży materiałów (np. strona www, udostępnienie w systemie wymiany plików typu P2P) jest wystarczajacą przesłanką do uznania, iż nastąpiło rozpowszechnianie. Wystarczające jest samo przedstawienie oferty, nie jest konieczne nastąpienie transakcji. Zgodnie z prawem autorskim rozpowszechnianiem nie jest udostępnianie osobom z kręgu rodzinnego czy towarzyskiego (np. wspólne oglądanie filmu na video, czy pożyczenie książki znajomym). Produkowanie w rozumieniu tego przepisu nie jest tożsame z utrwalaniem. Należy je rozumieć raczej jako drukowanie, kopiowanie oraz wszelkie inne czynności przygotowujące do rozpowszechniania. Bardzo trudnym z prawnego punktu widzenia jest pojęcie "sprowadzania". Oznacza ono, iż przedmiot powinien przekroczyć granicę państwową. W przypadku Internetu jest to jednak dość wieloznaczne określenie. Z technicznego punktu widzenia można uznać, iż każde obejrzenie strony www czy ściągnięcie materiału udostępnionego na serwerze zlokalizowanym fizycznie poza granicami Polski jest już sprowadzaniem. Aby strona mogła zostać wyświetlona, dane muszą zostać przesłane (przekraczają granicę) i zapisane w plikach tymczasowych systemu operacyjnego komputera. Polskie prawo nie definiuje w ogóle "treści pornograficznych". Niezwykle trudne jest określenie, co jest pornografią, a co nie. Wymaga to każdorazowo zasięgnięcia opinii biegłego seksuologa. Od jego opinii zależeć będzie więc, czy dane zdjęcie, czy film uznane zostanie za pornograficzne. Określenie "z udziałem małoletniego poniżej lat 15" wyklucza de facto ściganie popularnych komiksów rysunkowych o charakterze pedofilskim. W przypadku rysunku nie mamy bowiem do czynienia z udziałem dziecka lecz fikcyjnej, narysowanej, postaci. Trudno też jasno określić, co ustawodawca miał na myśli, wprowadzając pojęcie "z użyciem przemocy". Można domniemywać tylko, iż chodzi o faktyczną przemoc, czyli np. autentyczny gwałt, tortury, czy morderstwo na tle seksualnym. W przeciwnym wypadku oznaczałoby to bowiem karalność wszelkich materiałów o tematyce sadomasochistycznej, również tych, w których obie strony uczestniczą z własnej woli. Niezwykle istotnym jest fakt, iż polskie prawo nie przewiduje karalności posiadania czy poszukiwania pornografii dziecięcej. Ktoś, kto ma w komputerze np. pornografię dziecięcą lub szuka jej w sieci, czy pyta o nią na czatach, itp., nie popełnia jeszcze przestępstwa.

101 Kontakty seksualne z dziećmi
"Kto doprowadza małoletniego poniżej lat 15 do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10." Kodeks Karny, art. 200 § 1 Zgodnie z polskim prawem karalny jest każdy kontakt o charakterze seksualnym z osobą, która nie ukończyła 15 roku życia. Nie ma tu znaczenia, czy w ramach tego kontaktu doszło do pełnego stosunku seksualnego. Prawo mówi wyraźnie o obcowaniu płciowym lub "innej czynności seksualnej". Można za taka uznać również tzw. cyberseks, czyli wirtualna rozmowę na tematy seksualne, która służy zaspokojeniu popędu seksualnego sprawcy. Z punktu widzenia prawa nie ma znaczenia, czy dziecko wyraziło zgodę na kontakty seksualne. Tłumaczenia sprawców, że "ono samo tego chciało", czy "myślałem, że mam do czynienia z osobą starszą" nie mają w zasadzie żadnej wagi, choć w przypadku, gdy wygląd dziecka może wprowadzać w błąd co do jego wieku (wskazuje na wyższy wiek), sąd może potraktować to jako okoliczność łagodzącą).

102 Nachalna pornografia "Kto publicznie prezentuje treści pornograficzne w taki sposób, że może to narzucić ich odbiór osobie, która tego sobie nie życzy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku." Kodeks Karny, art. 202 § 1 Polskie prawo nie zakazuje rozpowszechniania treści pornograficznych (poza pornografią dziecięcą, zoofilską i z elementami przemocy), o ile treści te nie są pokazywane dzieciom oraz jeśli nie narzuca to ich odbioru osobom, które sobie tego nie życzą. Przestępstwo, o którym mowa w art. 202 § 1 jest ścigane na wniosek pokrzywdzonego. Osoba, której wbrew jej woli narzucono odbiór pornografii może złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w prokuraturze lub na policji. W praktyce internetowej można uznać, iż strona, której opis w wyszukiwarce lub adres wprowadza w błąd, poprzez ukrycie jej pornograficznego charakteru, może zostać uznana za sprzeczną z prawem. Można również uznać, iż wszelki spam (niezamawiane przesyłki reklamowe, rozsyłane pocztą elektroniczną) o charakterze pornograficznym również łamie polskie prawo. Przestępstwo to zagrożone jest niską karą i niestety w większości przypadków musimy liczyć się z tym, iż zostanie uznana "niska szkodliwość społeczna czynu". Ponieważ zaś prokuratorzy i sędziowie nie dysponują na ogół (oczywiście są chlubne wyjątki) wiedzą na temat mechanizmów działania sieci, to ciężko im będzie w ogóle zrozumieć, na czym polegał czyn przestępczy.

103 Gdy coś się stało Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w najbliższym komisariacie lub prokuraturze Niczego nie kasuj, najlepiej pozostaw komputer specjalistom Kontakt z Kidprotect.pl – pomoc w postępowaniu od strony internetowej Kontakt z Fundacją Dzieci Niczyje lub Niebieską Linią – pomoc dla dziecka

104 Fundacja Kidprotect Hotline Możliwość zgłoszenia incydentów anonimowo (telefon, , formularze na stronie) Monitoring Aktywne poszukiwanie incydentów

105 Profilaktyka Chroni Dzieci

106 Zdecydowana większość rodziców nie ma pojęcia, co ich dzieci robią w Internecie. Nie wiedzą o
pisanych przez pociechy blogach, odwiedzanych przez nie czatach, oglądanych witrynach ... z ciemną stroną Internetu należy nauczyć się żyć, zrozumieć że Internet nie jest romantyczną przestrzenią, do której można beztrosko wpuścić dzieci.

107 Profilaktyka Szkolenia dla rodziców
Szkolenia dla dyrektorów szkół, nauczycieli i pedagogów Materiały edukacyjne – ulotki, broszury…

108 Program filtrujący zasoby Internetu
np. Cenzor Program działa w oparciu o algorytmy filtrujące i bazę danych automatycznie uaktualnianą. Gdy chcesz otworzyć jakąś stronę, program najpierw uruchamia algorytm filtrujący i sprawdza, czy nie zawiera on szkodliwych treści. Jeśli tak, zablokuje jej wyświetlenie a przeglądarce ukaże się ostrzegawczy komunikat.

109 Program antywirusowy np. mks_vir 2005 - kompletna ochrona komputera składająca się z antyspamu zabezpiecza przed otrzymywaniem elektronicznych wiadomości masowo rozsyłanych do osób, które ich nie oczekują firewalla zabezpiecza dane oraz prywatność poprzez filtrowanie przychodzących i wychodzących danych, blokowanie niebezpiecznych skryptów i dialerów oprogramowania antywirusowego zapewnienia detekcję oraz usunięcie wirusa.  

110 Pełna kontrola? ROZMAWIAJ Z DZIECKIEM!!! Poczty internetowej
historii odwiedzanych stron internetowych prowadzonego blogu, ... Kontrola nie zapewni bezpieczeństwa. Co robić? ROZMAWIAJ Z DZIECKIEM!!!

111 Profilaktyka Wychowywać nie ograniczać!!!
Przygotowanie młodego pokolenia do efektywnego działania w społeczeństwie wiedzy... ...główne przesłanie: Wychowywać nie ograniczać!!!

112 Złote zasady Niech komputer stoi we wspólnym miejscu.
Interesuj się tym, co robi Twoje dziecko w sieci; rozmawiaj z nim o tym. Nie bój się przyznać do niewiedzy. Naucz, że osoba poznana w sieci nie musi być tym, za kogo się podaje. Naucz dziecko, aby nie podawało swoich danych osobowych i nie opowiadało o rodzinie. Ustal, że nie wolno umawiać się z osobami poznanymi w sieci bez Twojej wiedzy i zgody. Jeśli cos budzi Twoje wątpliwości, czegoś nie wiesz, poradź się specjalistów. Rozmawiaj z dzieckiem, rozmawiaj i jeszcze raz rozmawiaj

113 Dziecko w Sieci Zalety Internetu znacznie przeważają nad jego wadami;
Ciekawość dziecka jest rzeczą naturalną; Anonimowość w Sieci jest tylko pozorna; Internet jest dobry, źli bywają jedynie ludzie, którzy go używają.

114 Podstawa... ROZMAWIAJ Z DZIECKIEM

115 Autorzy Bomba Małgorzata – G nr 2 Bzdęga Iwona – MSP nr 9
Góral Marzena – G nr 1 Wizor Grażyna - G nr 1 Wyleciał Grażyna – MSP nr 5 Miąsko Marzanna doradca metodyczny

116 Źródło www.odn.krakow.pl www.corobidzieckowsieci.interklasa.pl

117 Nie chcę podwyżki, po co trzynastki,
To wszystko tylko szczęścia namiastki. A szczęście dla mnie to praca szczera: Szesnaście godzin przy komputerach. Nie wzbraniaj ojcze! Precz z oczu matko! Nie dla mnie żona i dzieci stadko! Jeść, spać, dorastać -ja pragnę w biurze! I umrzeć - z dłońmi na klawiaturze!


Pobierz ppt "Internet Korzyści i zagrożenia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google