Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WAŻNE ZASOBY ZIEMI KONIŃSKIEJ

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WAŻNE ZASOBY ZIEMI KONIŃSKIEJ"— Zapis prezentacji:

1 WAŻNE ZASOBY ZIEMI KONIŃSKIEJ
INFORMATOR WYCIECZKI WAŻNE ZASOBY ZIEMI KONIŃSKIEJ SÓL WĘGIEL BRUNATNY Prezentacja wykonana przez: Wiktorię Kowalczyk Wiktorię Stolecką

2 ZE PAK KOPALNIA WĘGLA BRUNATNEGO KONIN S.A. W KLECZEWIE
Kopalnia Węgla Brunatnego powstała 1945 roku i wydobywa węgiel brunatny. Węgiel brunatny to skała osadowa pochodzenia roślinnego, która powstała w erze kenozoicznej z roślin, które obumarły. Węgiel brunatny jest wykorzystywany w energetyce. Źródło:

3 Odkrywka Jóźwin IIB to jedna z trzech czynnych odkrywek, gdzie wydobywa się węgiel brunatny. To najstarsza czynna odkrywka kopalni „Konin”. Wydobycie węgla na odkrywce Jóźwin IIB będzie prowadzone do 2020 roku. Przy wydobywaniu węgla pracują m.in. największe koparki kopani „Konin”, dwie maszyny typu SRs nazywane „hiszpankami”. Odkrywkę i pracujące na niej „hiszpanki” można obejrzeć z tarasu widokowego dla odwiedzających gości. Źródło:

4 KWB Konin to jedna z pierwszych kopalni, która rozpoczęła odbudowę zniszczonych przez działania wydobywcze terenów. Po zakończeniu wydobycia węgla obszary są rekultywowane. Takim terenem jest obszar po odkrywce Jóźwin IIA, gdzie powstał teren rekreacyjno-sportowy nazywany Maltą Bis W skład kompleksu Malta Bis wchodzi m.in. siedemdziesięciometrowy stok narciarski i zbiornik wodny. Przygotowany został także teren pod tor motocrossowy oraz amfiteatr. Ponadto ma powstać m.in. Jezioro o powierzchni 440 ha. Źródło:

5 KOPALNIA SOLI W KŁODAWIE
Kopalnia głębinowa soli w Kłodawie wydobywa sól kamienną, która powstała w okresie cechsztyńskim (ponad 200 mln lat temu) na skutek odparowania mórz i oceanów. Sól z kopalni w Kłodawie ma zastosowanie w m.in. przemyśle spożywczym (sól kuchenna), drogowym (do utrzymania dróg) i rolniczym. Program zwiedzania obejmuje udział w prelekcji na temat powstania kopalni w Kłodawie i zastosowania soli oraz zwiedzenie „trasy solnej” znajdującej się 600 m pod powierzchnię ziemi. W głąb nieczynnej części kopalni uczestnicy wycieczki zjeżdżają windą z prędkością 6 m/s. Przewodnik oprowadza uczestników wycieczki po wyrobiskach korytarzowych, opowiadając ciekawe legendy i historie z przeszłości kopalni. Solnymi tunelami (m.in. korytarzem nazywanym „strefą wolnego lizania”) zwiedzający kierują się ku podziemnej kaplicy Św. Kingi – patronki górników solnych, w której znajduje się tablica ku pamięci zmarłych górników oraz figurki patronki i Matki Boskiej. Uczestnicy wycieczki mają też możliwość obejrzenia „komnaty Drakuli”, wyeksploatowanych komór solnych oraz maszyn i urządzeń wykorzystywanych do wydobywania soli.

6 Korytarze solne Pokłady różowej soli liczącej 200 mln lat znajdują się na poziomie 590 m pod powierzchnią ziemi Źródło:

7 Kolejka kopalniana Źródło:

8


Pobierz ppt "WAŻNE ZASOBY ZIEMI KONIŃSKIEJ"

Podobne prezentacje


Reklamy Google