Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pochodzenie węgla brunatnego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pochodzenie węgla brunatnego"— Zapis prezentacji:

1 Pochodzenie węgla brunatnego

2 Pochodzenie węgla brunatnego
Węgiel brunatny to skała osadowa pochodzenia organicznego roślinnego powstała w trzeciorzędzie w erze kenozoicznej ze szczątków roślin obumarłych bez dostępu powietrza.

3 Węgiel brunatny Węgiel brunatny - pod względem czasu tworzenia się znajduje się pomiędzy węglem brunatnym a torfem. W zależności od tego, w jakich warunkach powstały te utwory można wyróżnić: węgiel humusowy oraz węgiel sapropelowy. Różne rodzaje węgla brunatnego mają inne właściwości chemiczno - fizyczne. I tak do węgli miękkich (nisko uwęglonych) należą: węgiel ziemisty, ksylity, a do węgli twardych - węgiel matowy oraz węgiel błyszczący. Tak jak wszystkie inne tego typu utworu, węgiel brunatny powstaje na skutek metamorfozy wcześniej osadzonej materii roślinnej, podczas działania procesów uwęglenia.

4 Charakterystyczne właściwości węgla brunatnego
Węgiel brunatny tworzy się z torfu. Cechuje się on charakterystycznymi właściwościami - ciemna, prawie czarna barwa, coraz bardziej widoczny połysk. Wraz z postępowaniem procesów uwęglowienia, wzrasta procentowa ilość tego pierwiastka w składzie chemicznym substancji, zmniejsza natomiast udział części gazowych. W porównaniu z torfem, węgiel kamienny jest o 15% mniej wilgotny. Jeśli warunki temu sprzyjają węgiel brunatny powoli może przekształcać się węgiel kamienny.

5 Powstawanie Węgiel powstaje w seriach węglonośnych w formie charakterystycznych pokładów. Ich powstanie zależy w bardzo dużym stopniu od czynników zewnętrznych, jak diastrofizm oraz zewnętrznych, np. klimat. Diastrofizm występuje najczęściej i najsilniej w czasie ruchów górotwórczych. Właśnie z tych okresów pochodzą największe i najobfitsze pokłady węgla. Te cechy pokładów węgla zależą także od obfitości materii organicznej, która je tworzy. Tutaj właśnie główną rolę odgrywa klimat, gdyż w różnych strefach klimatycznych, inna jest produkcja masy roślinnej.

6 Występowanie w dwóch typach złóż
Węgiel może występować w dwóch typach złóż - pokładowych oraz soczewkowych. Złoża pokładowe zajmują rozlegle tereny. Mają one w każdym miejscu podobną grubość. Czasami procesy erozji przyczyniają się do powstawania pewnych zmian w morfologii pokładów. Złoża węgla brunatnego mają jeszcze inny podział - na bardzo zaburzone i słabo zaburzone dynamicznie, ze względu na oddziaływanie na nie czynników wewnętrznych lub zewnętrznych. Czynniki endogeniczne są związane ze zmianami tektoniki obszaru, na skutek ruchów skorupy ziemskiej, np. trzęsień ziemi, natomiast czynnikami egzogenicznymi są takie, które powodują zmiany z zewnątrz. Mogą to być np. ruchy związane z naciskiem lodowca, powodujące wgniatanie skorupy ziemskiej. Tego typu zmiany następują podczas starzenia się złóż, albo, gdy są one już ukształtowane.

7 Miejsca wydobycia w Polsce węgla brunatnego
Zagłębie Konińskie (Konin, Pątnów I, Pątnów II oraz Adamów) Zagłębie Turoszowskie (Turów, Bogatynia) Zagłębie Bełchatowskie (Bełchatów, Piotrków Trybunalski)

8 Wydobywanie węgla brunatnego -kopalnia Adamów

9 Wydobywanie węgla brunatnego – kopalnia Adamów


Pobierz ppt "Pochodzenie węgla brunatnego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google