Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZDARZENIA TRAUMATYCZNE W ZAWODZIE STRAŻAKA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZDARZENIA TRAUMATYCZNE W ZAWODZIE STRAŻAKA"— Zapis prezentacji:

1 ZDARZENIA TRAUMATYCZNE W ZAWODZIE STRAŻAKA

2 Zagrożenia w służbie w PSP
Charakter wykonywanych czynności, Występowanie w środowisku pracy różnych zagrożeń fizycznych, Wysoki poziom obciążenia psychicznego, Konieczność obsługi urządzeń wymagających szczególnych predyspozycji psychofizycznych.

3 PRZYKŁADY ZDARZEŃ TRAUMATYCZNYCH
Zdarzenia nagłe z bardzo dużą liczbą poszkodowanych, Zdarzenia z dziećmi, Śmierć bądź ciężkie obrażenia kolegi, ratownika, Własne obrażenia, Makabryczne widoki.

4 STRES POURAZOWY OSOBA PRZEŻYŁA TRAUMATYCZNE ZDARZENIE
ZDARZENIE JEST ODCZUWANE JAKO: ODCZUWANE NA NOWO, UNIKAMY ROZMÓW I SYTUACJI ZWIĄZANYCH ZE ZDARZENIEM, TRWAŁE OBJAWY NADPOBUDLIWOŚCI, ZABURZENIA UTRZYMUJĄ SIĘ CO NAJMNIEJ MIESIĄC POGORSZENIE FUNKCJONOWANIA SPOŁECZNEGO

5 SYTUACJE TRUDNE W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH
Specyfika pracy w służbach ratowniczych wiąże się z narażeniem na niebezpieczne dla życia sytuacje, związane z wysokim napięciem przeplatanym długimi okresami względnego spokoju a nawet nudy. Nie ulega wątpliwości, że służba w PSP pociąga również za sobą konsekwencje wynikające z uczestniczenia w zdarzeniach traumatycznych (urazowych)

6 SYTUACJE TRUDNE W DZIAŁANIACH RATOWNICZYCH
Poruszający widok: ocalonych, rannych, ciał ofiar, zniszczeń może spowodować silne reakcje emocjonalne, zaburzenia funkcjonowania oraz zdrowia Badania przeprowadzone przez IMP Łódź 2000r. pokazują, że około 8,4% badanych strażaków miały objawy PTSD, choroby, której zwykle towarzyszą: depresja, fobie, myśli i próby samobójcze, dysfunkcje seksualne, zwiększenie używania środków psychoaktywnych

7 REAKCJE NA ZDARZENIA TRAUMATYCZNE
POWRACAJĄCE, NATRĘTNE I NIEPOKOJĄCE WSPOMNIENIA

8 TRAUMATYCZNE REAKCJE STRESOWE
Przyjechałem do śmiertelnego wypadku samochodowego, w którym jadący zbyt szybko kierowca stracił kontrolę nad pojazdem i potrącił piętnastoletniego chłopca. Dziecko odbiło się od auta i uderzyło głową w słupek, który zmasakrował mu twarz. Na miejscu wypadku zachowałem się odpowiednio ale później, zwłaszcza przez pierwszy tydzień, ten obraz wciąż mnie prześladował. Czułem się zażenowany własną reakcją na widok twarzy, której nikt poza mną nie widział. Przez długi czas miałem w nocy koszmarne sny, wciąż pojawiała się w nich twarz tego chłopca. Unikałem jeżdżenia tamtym odcinkiem drogi, wybierałem objazdy.

9 TRAUMATYCZNE REAKCJE STRESOWE
UNIKANIE

10 TRAUMATYCZNE REAKCJE STRESOWE
Dziesięcioletni chłopiec wpadł pod pociąg metra. Wagon wlókł dziecko, aż uderzyło w ścianę. (…). Kiedy podniosłem plastikową płachtę, pod którą leżał chłopiec, zobaczyłem setki oddzielnych kawałków ciała, w których wciąż można było rozpoznać małe dziecko. Na początku wydawało mi się ze dobrze to zniosłem. Później tego samego dnia do szpitala przyszła matka dziecka, która nie chciała uwierzyć, że to jej syn jest ofiarą. Widok rozpaczy i przerażenia był trudny do zniesienia. Nie mogłem przestać o tym myśleć. Poszedłem na zwolnienie chorobowe. Za każdym razem, kiedy próbowałem wrócić do szpitala, zawracałem. A przecież powinienem był sobie z tym poradzić.

11 TRAUMATYCZNE REAKCJE STRESOWE
„Dostałem wezwanie na miejsce wypadku drogowego. Mężczyzna był uwięziony w samochodzie, który nagle stanął w płomieniach. Nie byliśmy w stanie do stamtąd wyciągnąć. To była moja pierwsza nieudana akcja. Patrzyłem jak ten człowiek pali się żywcem. Od tego dnia nie mogę jeść czerwonego mięsa ani niczego, co je przypomina. Zapach albo widok pieczonego mięsa natychmiast mnie odrzuca. Nie znoszę też imprez przy grillu.”

12 TRAUMATYCZNE REAKCJE STRESOWE
POCZUCIE BEZRADNOŚCI

13 TRAUMATYCZNE REAKCJE STRESOWE
W samochodzie zginęła czteroosobowa rodzina. Nie mogliśmy nic zrobić, żeby je stamtąd wydobyć przed przyjazdem straży pożarnej, która zjawiła się na miejscu jakiś czas po nas. Wydaje mi się, że dwoje dorosłych, jadących z przodu, zginęło natychmiast po czołowym zderzeniu z ciężarówką. Siedząca z tyłu dwójka dzieci na pewno jeszcze żyła, kiedy przyjechaliśmy. Były w głębokim szoku i wpatrywały się we mnie przez szybę gdy rozpaczliwie usiłowałem dostać się do samochodu. Kiedy pojazd nagle zaczęły otaczać płomienie, ich twarze wykrzywiły się w niedowierzaniu, bólu i rozpaczy. Nigdy tego nie zapomnę. Po czymś takim nie jest łatwo dojść do siebie.

14 TRAUMATYCZNE REAKCJE STRESOWE
GNIEW

15 TRAUMATYCZNE REAKCJE STRESOWE
Przyjechałem na miejsce śmiertelnego wypadku drogowego, w którym zginęła kobieta i jej ośmioletnia córka. Trzymałem dziewczynkę na rękach, gdy umierała. Nie można było zrobić nic, żeby uratować ją i jej matkę. Osobą, która spowodowała wypadek, nie została nawet osądzona z powodu niedoręczenia na czas wezwania na rozprawę. Cała nasza praca poszła na marne. Czułem, że nie doprowadziłem do zadośćuczynienia ofiarom.

16 TRAUMATYCZNE REAKCJE STRESOWE
IDENTYFIKOWANIE SIĘ Z OFIARA I JEJ RODZINĄ

17 TRAUMATYCZNE REAKCJE STRESOWE
Przejeżdżający przez rondo na rowerze dziewięcioletni chłopiec został potrącony przez ciężarówkę. Zginął, a jego ciało zostało potwornie zmasakrowane. W chwilę po tym, gdy zjawiłem się na miejscu wypadku, przypadkiem pojawiła się tam też jego matka, która całkiem się załamała i wpadła w histerię. Wykonałem swoje obowiązki, a do domu wróciłem później niż zwykłe. Z powodu tego zdarzenia wybuchnąłem płaczem na widok mojego syna, który był w wieku tamtego chłopca. Przez całą noc nie mogłem spać. Za każdym razem, kiedy tamtędy przejeżdżam, myślę o tamtym wypadku i widzę go przed oczami. Choć teraz nie jestem już tak przygnębiony z tego powodu, to jeszcze przez kilka tygodni po wypadku bardzo mocno to przeżywałem.

18 FORMY POMOCY DYSKUSJA


Pobierz ppt "ZDARZENIA TRAUMATYCZNE W ZAWODZIE STRAŻAKA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google