Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ojcowski Park Narodowy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ojcowski Park Narodowy"— Zapis prezentacji:

1 Ojcowski Park Narodowy

2 Informacje OPN położony jest w Polsce południowej, kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa. Jest to najmniejszy park narodowy w Polsce, choć ilością atrakcji nie ustępuje innym. Powstał w styczniu 1956 roku z inicjatywy profesora W. Szafera. Park obejmuje malowniczą, przepiękną Dolinę Prądnika, Tutaj występuje największe na Jurze skupisko jaskiń.

3 Informacje Znajduje się on w Polsce południowej, w powiecie krakowskim w województwie małopolskim. Obejmuje część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Najważniejsze obiekty na terenie parku to Dolina Prądnika i Dolina Sąspowska wraz z przyległymi częściami wierzchowiny jurajskiej. Powierzchnia Ojcowskiego PN wynosi: 2145,62 ha, z czego 1528 stanowią tereny zalesione, jest więc najmniejszym z polskich parków narodowych.

4 Maczuga Herkulesa Wapienna maczuga skalna znajdująca się w Pieskowej Skale. Wysoka na około 30 metrów, pierwszy raz została zdobyta przez wspinaczy w 1932 r. Na jej szczycie znajduje się mały żelazny krzyż upamiętniający to wydarzenie. Maczuga w przeszłości była różnie nazywana, a z każdą nazwą wiązała się legenda.

5 Igła Deotymy Igła Deotymy to charakterystyczna smukła wapienna iglica o kształcie igły znajdująca się na wschodnim stoku Doliny Prądnika w Ojcowskim Parku Narodowym na trasie oznakowanej zielonym szlakiem prowadzącym z Ojcowa do Jaskini Ciemnej.

6 Zamek w Pieskowej Skale
Pierwotny zespół obronny w Pieskowej Skale powstał przed rokiem wtedy bowiem wymieniony został w dokumentach Władysława Łokietka jako Castrum Peskenstein.

7 Flora W Ojcowskim PN niezwykle bogato reprezentowana jest flora (ponad 30 zbiorowisk roślinnych i ok gatunków roślin naczyniowych, ponad 230 gatunków mchów i wątrobowców, prawie 1200 gatunków grzybów i niemal 200 gatunków porostów). Występuje tu również wiele gatunków reliktowych, górskich i stepowych.

8 Fauna Fauna jest równie liczna jak flora. Naliczono, że tak mały teren zamieszkuje ok gatunków zwierząt, a szacuje się, że w miarę postępu badań liczba ta może wzrosnąć do 11 tys. gatunków. Świat zwierząt w OPN zdominowany jest przez owady (ok gatunków). Ssaki są tu reprezentowane m.in. przez 15 gatunków nietoperzy (na 21 występujących w Polsce), borsuki, kuny leśne, koszałki, sarny, dziki, lisy, tchórze a nawet gronostaje, piżmaki i bobry.

9 Fauna Z ptaków tu występujących należy wymienić przynajmniej: puszczyki krętogłowe, dzięcioły czarne, zielone i zielonosiwe, białorzytki, jastrzębie, krogulce, myszołowy, sowy uszate, bociany czarne, wilgi, jemiołuszki, mysikróliki itd. Równie ciekawie przedstawiają się pozostałe gatunki zwierząt, z których na szczególną uwagę zasługują chociażby: traszki. żmije, gniewosze, padalce, zaskrońce, pstrągi tęczowe, czy ślimak pomrów błękitny.

10 Jaskinia Łokietka Jaskinia Łokietka (dawniej znana jako Jaskinia Królewska oraz niewłaściwie Grota Łokietka) – jaskinia krasowa o rozwinięciu poziomym w Dolinie Sąspowskiej w obrębie Ojcowskiego Parku Narodowego, udostępniona dla ruchu turystycznego

11 Legenda Jaskini Łokietka
Z jaskinią wiąże się legenda o Władysławie Łokietku, który miał się w niej schronić po ucieczce z Krakowa przed wojskami czeskiego króla Wacława II. Życie uratował mu pająk, który zasłonił otwór jaskini pajęczyną, wprowadzając w błąd pościg.

12 Dziękujemy za uwagę Przygotowała grupa IV


Pobierz ppt "Ojcowski Park Narodowy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google