Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TWORZENIE PREZENTACJI POWER-POINT

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TWORZENIE PREZENTACJI POWER-POINT"— Zapis prezentacji:

1 TWORZENIE PREZENTACJI POWER-POINT
Małgorzata Matura

2 Prezentacja zawiera: Zasady projektowania prezentacji
Rodzaje prezentacji Przygotowanie slajdów: Układ slajdów Wstawianie obiektów Szablony Tło slajdów Wzorzec slajdów Animowanie slajdów

3 ZASADY PROJEKTOWANIA PREZENTACJI
Przed przystąpieniem do tworzenia prezentacji, należy zawsze zastanowić się, dla kogo ma być przeznaczona i w jaki sposób będzie przedstawiona odbiorcom. Należy również dokładnie przemyśleć jej temat i cel, któremu ma służyć. Trzeba przygotować wszystkie potrzebne materiały – teksty, multimedia i można przystąpić do przygotowania jej planu...

4 Przykładowy ogólny zarys:
Pierwszy slajd zwykle zawiera tytuł, który może być sformułowany w postaci zapytania, na które oglądający znajdą odpowiedź w prezentacji, Drugi slajd to wstęp, plan prezentacji, aby oglądający zorientowali się w zawartości, Kolejne slajdy to cała właściwa treść, Ostatni slajd to podsumowanie, może nim być streszczenie informacji

5 RODZAJE PREZENTACJI Prezentacja wspomagająca wystąpienie prelegenta: w czasie jej trwania prelegent komentuje pojawiające się informacje, zajmuje się przełączaniem slajdów Prezentacja typu kiosk: prezentacja do samodzielnego przeglądania przez odbiorcę, odpowiednio przygotowana pełni rolę punktu informacyjnego, użytkownicy za pomocą hiperłączy mogą wybierać interesujące informacje prezentacja samo uruchamiająca się.

6 PRZYGOTOWANIE SLAJDÓW
Układ slajdów: Slajdy w programie MS PowerPoint najlepiej przygotować, korzystając z proponowanych przez program układów slajdów, nazywanych autoukładami. Pozornie ogranicza to możliwości dowolnego rozplanowania informacji na slajdzie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie modyfikować proponowane układy.

7 Wstawianie obiektów TABELA 12,345 33,555
Na slajdach można umieścić różne obiekty. Oprócz nieodłącznych elementów każdej prezentacji, czyli pól tekstowych, mogą to być rysunki, autokształty, tabele, wykresy, filmy, zdjęcia, kliparty, wordarty, równania matematyczne, schematy organizacyjne itp.. Wstawiane obiekty można edytować za pomocą poleceń, takich jak: zmiana rozmiaru, kopiowanie, wklejanie, przenoszenie, wycinanie, usuwanie. Można również zmieniać atrybuty graficzne i tekstowe obiektów, decydujące o wyglądzie.

8 Szablony Przy tworzeniu prezentacji można skorzystać z gotowych szablonów. Określają one m.in. Schemat kolorów, tło slajdów, style czcionek. Oczywiście po utworzeniu pokazu nic nie stoi na przeszkodzie, aby później samodzielnie zmieniać wygląd slajdów.

9 Tło slajdów Tło slajdów to ważny element prezentacji. Odpowiednio dobrany kolor czy tekstura mogą uatrakcyjnić wygląd prezentacji. Wygląd tła można dopasowywać w okienku FORMAT/TŁO. Oprócz wypełnienia jednolitym kolorem jest wiele efektów, jak np. tekstury, gradienty, desenie. Jako tła można użyć dowolnego obrazka.

10 Wzorzec slajdów Wzorzec slajdów to szablon określający domyślny wygląd slajdów w prezentacji. Przede wszystkim przechowuje on domyślny styl tytułów i tekstu (np. rodzaj czcionki, jej rozmiar, rodzaj wypunktowania itp.) oraz określa standardowy kolor tła. Aby zmodyfikować wzorzec slajdów, należy wybrać polecenie Widok/Wzorzec/Wzorzec slajdów Ważną cechą wzorca slajdów jest to, że umieszczone na nim obiekty pojawiają się na każdym slajdzie prezentacji.

11 Czcionki Przede wszystkim należy unikać chaosu:
prezentacja powinna mieć jednolitą oprawę graficzną slajdy powinny być tworzone w jednym stylu, w tej samej kolorystyce nie należy używać wielu atrybutów czcionek (zwłaszcza na jednym slajdzie) rozmiar czcionki powinien być odpowiednio duży, aby był czytelny, przyjęto, że najmniejszym używanym rozmiarem czcionki jest wielkość 28pt.

12 Czcionki – jak być nie powinno:
Przede wszystkim należy unikać chaosu: prezentacja powinna mieć jednolitą oprawę graficzną slajdy powinny być tworzone w jednym stylu, w tej samej kolorystyce nie należy używać wielu atrybutów czcionek (zwłaszcza na jednym slajdzie) rozmiar czcionki powinien być odpowiednio duży, aby był czytelny, przyjęto, że najmniejszym używanym rozmiarem czcionki jest wielkość 28pt.

13 Kolory Umiejętne zastosowanie kolorów, wyróżnień i grafiki z pewnością pomoże podkreślić najważniejsze informacje, ale nie należy przesadzać z ilością ozdobników. Powinno się stosować kontrastowy kolor czcionki do tła, pamiętając jednak, że najbardziej czytelnie wygląda ciemny kolor czcionki na jasnym tle.

14 Kolory – jak być nie powinno:
Umiejętne zastosowanie kolorów, wyróżnień i grafiki z pewnością pomoże podkreślić najważniejsze informacje, ale nie należy przesadzać z ilością ozdobników. Powinno się stosować kontrastowy kolor czcionki do tła, pamiętając jednak, że najbardziej czytelnie wygląda ciemny kolor czcionki na jasnym tle.

15 Animacje Częstym błędem jest nieumiejętne stosowanie animacji, zbyt powolne lub zbyt szybkie tempo, nadmierna różnorodność sprawiająca wrażenie chaosu itp. Animacje nie muszą być przypisywane każdemu elementowi slajdu. Najlepiej korzystać z nich jedynie dla podkreślenia ważnych informacji, Kolejność animacji powinna być zgodna z treścią.

16 Animacje – jak być nie powinno
Częstym błędem jest nieumiejętne stosowanie animacji, zbyt powolne lub zbyt szybkie tempo, nadmierna różnorodność sprawiająca wrażenie chaosu itp.. Animacje nie muszą być przypisywane każdemu elementowi slajdu. Najlepiej korzystać z nich jedynie dla podkreślenia ważnych informacji.

17 Hiperłącza Power-Point daje możliwość tworzenia hiperłączy (linków) do: innego slajdu, prezentacji, pliku, adresu URL itd.. Można użyć specjalnie do tego celu przygotowanych przycisków akcji:

18 Ponadto: Należy unikać przypadkowego pojawienia się błędów ortograficznych i w pisowni, na szczęście pomaga w tym wbudowane narzędzie do jej sprawdzania, warto jednak po skończeniu pracy jeszcze raz obejrzeć cały pokaz aby upewnić się o braku błędów. Nie można zapomnieć o podaniu nazwisk autorów prezentacji, w przypadku opracowań, w których zostały wykorzystane materiały cudze, należy podać ich listę i źródła

19 Prezentację przygotowano na podstawie:
podręcznika „INFORMATYKA” dla liceum ogólnokształcącego Grażyny Koby, oraz własnych doświadczeń.


Pobierz ppt "TWORZENIE PREZENTACJI POWER-POINT"

Podobne prezentacje


Reklamy Google