Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Maria Skłodowaska - Curie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Maria Skłodowaska - Curie."— Zapis prezentacji:

1 Maria Skłodowaska - Curie

2 Działalność Marii Skłodowskiej podczas I wojny światowej
Spis treści : Życiorys Studia Nagroda Nobla Kariera Ciekawostka Muzeum w Warszawie Rad i Polon Działalność Marii Skłodowskiej podczas I wojny światowej Cytaty

3 Życiorys Urodziła się 7 listopada 1867 roku w  Warszawie. Była najmłodsza spośród pięciorga dzieci państwa Skłodowskich. Jej ojciec, Władysław uczył fizyki i matematyki matka, Bronisława była przełożoną jednej z najlepszych szkół żeńskich w  Warszawie. W 1876 roku, gdy Maria miała 9 lat, umarła jej matka.

4 Maria Skłodowska-Curie - fizyczka i chemiczka, narodowości polskiej
Maria Skłodowska-Curie - fizyczka i chemiczka, narodowości polskiej. Obywatelka polska i francuska, większość życia spędziła we Francji, tam też rozwinęła swoją karierę naukową.

5 Studia Maria Skłodowska-Curie studiowała we Francji na Sorbonie. W Paryżu w 1891 r. zdała jako pierwsza kobieta w historii egzaminy wstępne na wydział fizyki i chemii. W dzień studiowała, a wieczorami pracowała jako korepetytorka. W 1893 r. uzyskała licencjat z fizyki i zaczęła pracować jako laborantka. W tym czasie dalej studiowała na Sorbonie, uzyskując drugi licencjat z matematyki w 1894 r.

6 Nagroda Nobla Maria Skłodowska była dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla za osiągnięcia naukowe, po raz pierwszy w 1903 z fizyki wraz z mężem i Henrim Becquerelem za badania nad odkrytym zjawiskiem promieniotwórczości, po raz drugi w 1911 z chemii za wydzielenie czystego radu. Do dziś pozostaje jedyną kobietą, która tę nagrodę otrzymała dwukrotnie, a także jedynym uczonym w historii uhonorowanym nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych.

7 Kariera Po otrzymaniu Nagrody Nobla Maria i Pierre Curie stali się nagle bardzo sławni. Pierre'owi Curie władze Sorbony przyznały stanowisko profesora i zezwoliły na założenie własnego laboratorium, w którym Maria Skłodowska-Curie została kierownikiem badań. W tym też czasie urodziła swoje dwie córki Eve i Irène. 19 kwietnia 1906 r. Pierre Curie zginął, przejechany przez konny wóz ciężarowy Po śmierci męża stała się pierwszą kobietą - profesorem Sorbony.

8 Ciekawostka Biografia Marii Skłodowskiej- Curie , napisana przez jej córkę Ewę jest najczęściej czytaną na świecie biografią, a w Japonii - obowiązująca lekturą szkolną.

9 Muzeum Jedyne na świecie biograficzne Muzeum Marii Skłodowskiej- Curie znajduje się w Warszawie, mieści się w zabytkowej kamienicy z XVIII wieku, w której w 1867 roku przyszła na świat. Pozostaje pod opieką Polskiego Towarzystwa Chemicznego, którego współzałożycielem i członkiem honorowym była wielka Rodaczka.

10 Sale w Muzeum W Muzeum są cztery sale, a w nich eksponaty, które pokazują kolejne etapy jej życia, pracę, nagrody, tytuły naukowe oraz konsekwencje odkrycia polonu i radu. W każdej sali znajdują się cytaty oraz fragmenty wypowiedzi Marii i Piotra Curie. Można tu zobaczyć jej prywatne rzeczy np.: pierwszy podręcznik z chemii, płaszcz w którym chodziła, kapelusz i rower.

11 Rad „Rad wykryłam, ale nie stworzyłam, więc nie należy do mnie, a jest własnością całej ludzkości." Rad został odkryty w 1898 roku. Promieniotwórczy pierwiastek chemiczny z II grupy głównej układu okresowego ( metali ziem alkalicznych). Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa radius oznaczającego promień. Liczba atomowa 88, masa atomowa 226,03. Rad posiada 25 izotopów , najtrwalszy z nich jest izotop 226, który ma czas połowicznego rozpadu 1600 lat. Jest to ciało stałe o srebrno-szarym kolorze.

12 Polon „Przypuszczamy, że ciało które wyodrębniliśmy ze smółki uranowej zawiera nieznany jeszcze metal, zbliżony do bizmutu ze swoich właściwości chemicznych. Jeśli istnienie tego metalu się potwierdzi, proponujemy dla niego nazwę polon - od imienia ojczyzny jednego z nas." Polon został odkryty w 1898 roku.Jest to promieniotwórczy pierwiastek chemiczny 16 grupy głównej układu okresowego. Liczba atomowa 84, masa atomowa 208,98. Znanych jest 28 izotopów polonu, z których najtrwalszy ma czas połowicznego rozpadu 102 lata. Nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy Polski.Polon jest srebrzystoszarym metalem o żółtym odcieniu i metalicznym połysku. Dobrze przewodzi prąd elektryczny. Tworzy dwie odmiany alotropowe.

13 I Wojna Światowa W czasie I Wojny Światowej organizowała ruchome stacje rentgenowskiego, w prześwietlano rannych. Z własnej inicjatywy zdobyła 20 samochodów i zorganizowała ruchome pogotowie z aparatami Roentgena. W lipcu 1916 roku jako jedna z pierwszych kobiet zrobiła prawo jazdy, by móc prowadzić samochód. Docierała do najbardziej zagrożonych pozycji pod Verdun. Jej pogotowie znał cały front. Oprócz pogotowia Maria Curie założyła 220 stacji radiologicznych i przeszkoliła kadry do ich obsługi. Obsłużyły one ponad 3 miliony przypadków urazów wśród francuskich żołnierzy.

14 Cytaty : „Polska traci w śp. Pani Curie-Skłodowskiej nie tylko uczoną, ale i wielką obywatelkę, zawsze przez całe życie czujnie stojącą na straży interesów swojego narodu". Ignacy Mościcki „Pani Curie jest - z wszystkich ludzi na świecie - jednym nie zepsutym przez sławę człowiekiem." Albert Einstein „Ludzkość potrzebuje zapewne ludzi praktycznych, którzy pracują przeważnie dla własnych celów, chociaż pamiętają też o potrzebach ogółu. Lecz potrzebuje  również marzycieli, których bezinteresowne dążenie do celu jest tak potężne, że nie potrafią oni zwracać uwagi na własną korzyść materialną." Maria Skłodowska Curie „Zanim przystąpię do właściwego tematu pragnę przypomnieć, że odkrycie radu i polonu dokonaliśmy wspólnie  z Piotrem Curie. Prace z zakresu chemii, których celem było wydzielenie czystych soli radu i określenie właściwości tego pierwiastka wykonałam co prawda sama, lecz wiąże się ona najczęściej z wspólnym naszym dziełem..." Maria Skłodowska Curie

15 Prezentację przygotowali :
Damian Chechelski Patryk Pietrucin Z klasy 1a


Pobierz ppt "Maria Skłodowaska - Curie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google