Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Maria Skłodowska - Curie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Maria Skłodowska - Curie"— Zapis prezentacji:

1 Maria Skłodowska - Curie
Katarzyna Bednarek kl. II BTE

2 Maria Skłodowska -Curie
„Ludzkość potrzebuje zapewne ludzi praktycznych, którzy pracują przeważnie dla własnych celów, chociaż pamiętają też o potrzebach ogółu. Lecz potrzebuje  również marzycieli, których bezinteresowne dążenie do celu jest tak potężne, że nie potrafią oni zwracać uwagi na własną korzyść materialną." 

3 ŻYCIORYS Maria Skłodowska-Curie
Urodzona 7 listopada zmarła 4 lipca 1934, wybitna uczona urodzona w Polsce, większość życia i kariery naukowej spędziła we Francji. Zajmowała się badaniami z zakresu fizyki i chemii.  Dwukrotnie wyróżniona Nagroda Nobla za osiągnięcia naukowe, po raz pierwszy w 1903 z fizyki wraz z mężem i Henrim Becquerelem  za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości, po raz drugi w 1911 z chemii za wydzielenie czystego radu. Do dziś pozostaje jedyną kobietą, która tę nagrodę otrzymała dwukrotnie, a także jedynym uczonym w historii uhonorowanym Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych. Żona Pierre'a Curie, matka Eve Curie i Irène Joliot-Curie.

4 Do jej dokonań należą: opracowanie teorii promieniotwórczości,
technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Pod jej osobistym kierunkiem prowadzono też pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości.

5 Dzieciństwo i młodość Maria urodziła się jako 5 dziecko w znanej rodzinie nauczycielskiej. Jej dziadek Józef Skłodowski był szanowanym lubelskim pedagogiem. Ojciec Władysław Skłodowski był nauczycielem matematyki, fizyki i dyrektorem kolejno dwóch warszawskich gimnazjów męskich, oraz prowadził w domu stancję dla chłopców. Matka zaś była dyrektorką prestiżowej, warszawskiej pensji dla dziewcząt z dobrych domów. Chorowała na gruźlicę i zmarła gdy Maria miała 12 lat. Ojciec był wolnomyślicielem, matka zaś głęboko wierzącą katoliczką.

6 DRZEWO GENEALOGICZNE    Józef Skłodowski  Władysław Skłodowski Salomea z Sagtyńskich Skłodowska         Maria Skłodowska-Curie 6. Feliks Boguski      Bronisława Boguska   7. Maria Zaruska   

7 Rodzina uczonej… Ojciec Władysław Skłodowski wykładał fizykę i matematykę w gimnazjum Zmarł w 1902r. Matka Bronisława z Boguskich była przełożoną jednej z najlepszych szkół żeńskich w Warszawie. Zmarła w 1876r. Zofia - zmarła jako czternastoletnia dziewczynka w r podczas epidemii tyfusu w Warszawie. Helena - nauczycielka i wizytatorka szkół w Warszawie. Józef - późniejszy doktor medycyny, ordynator szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie. Bronisława - z czasem doktor medycyny, współzałożycielka sanatorium dla gruźlików w Zakopanem.

8 Prace naukowe Maria początkowo z pomocą młodego chemika robiącego licencjat- A.Debierne rozpoczęła żmudną pracę rozdzielenie rudy uranowej na pojedyncze związki chemiczne i poszukiwanie związku powodującego jej wysoką radioaktywność. Do zespołu tego dołączył później Pierre. Badania te, po czterech latach doprowadziły do odkrycia najpierw polonu, a następnie dużo bardziej radioaktywnego radu, a także do wyjaśnienia prawdopodobnych przyczyn zjawiska radioaktywności jako efektu rozpadu jąder atomów.

9 Rad i polon Po zrobieniu doktoratu przez Pierre'a Curie, Maria Skłodowska poślubiła go w 1895 roku. Dwa lata później przyszła na świat ich pierwsza córka Irène. Pierre Curie zarekomendował Marię Skłodowską H. Becquerelowi, który zaproponował jej podjęcie studiów doktoranckich pod jego opieką. Becquerel zaproponował jej pozornie mało atrakcyjny i pracochłonny temat zbadania, dlaczego radioaktywność niektórych rodzajów rudy uranowej jest znacznie wyższa, niż wynikałoby to z udziału w niej czystego uranu. Maria Skłodowska, początkowo z pomocą robiącego licencjat młodego chemika André-Louisa Debierne'a, rozpoczęła żmudną pracę rozdzielania rudy uranowej na pojedyncze związki chemiczne i poszukiwanie związku powodującego jej wysoką radioaktywność. Do zespołu tego dołączył później Pierre Curie. Badania te po 4 latach doprowadziły do odkrycia najpierw polonu, następnie dużo bardziej radioaktywnego radu, a także do wyjaśnienia prawdopodobnych przyczyn zjawiska radioaktywności jako efektu rozpadu jąder atomów. W 1903 r. Maria Skłodowska-Curie jako pierwsza kobieta w historii otrzymała stopień doktora fizyki i w tym samym roku przyznano jej też Nagrodę Nobla.

10 Nagroda Nobla chemii… Po wielkich odkryciach oraz po odebraniu Nagrody Nobla wiele instytucji naukowych w Polsce przekazało wielkiej uczonej najwyższe tytuły i odznaczenia. Otrzymała tytuły doktora h.c. Uniwersytetu Warszawskiego (1909 r.), Uniwersytetu Lwowskiego i Politechniki Lwowskiej (1912 r.), Uniwersytetu Poznańskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego (1924 r.). Należała do stałych członków Akademii Umiejętności od 1909 r. W 1911 r. Kiedy Maria Skłodowska-Curie otrzymała po raz drugi Nagrodę Nobla,  w swoim uzasadnieniu Komitet Naukowy Chemii Fundacji Nobla przyznał jej nagrodę indywidualną za rozwój chemii dzięki odkryciu polonu i radu oraz za zbadanie metalicznego radu i jego związków chemicznych.

11 Maria straciła towarzysza życia i pracy.
Śmierć Piotra... 19 kwietnia 1906 roku Pierre zginął przejechany przez konny wóz ciężarowy. Maria straciła towarzysza życia i pracy.

12 Nagrody Nobla

13 ( pierwszy gram podarowano jej w 1921 roku).
Podróże Marii 1920 r. Marię Skłodowską - Curie odwiedza w Instytucie Radowym przy ul. Pierre Curie w Paryżu dziennikarka amerykańska z Nowego Jorku - p. Meloney ( Missy). Organizuje ona pobyty Marii Skłodowskiej- Curie w USA ( 1921 i 1929 r.) 1921 r. ( maj- 28 czerwiec) pierwsza podróż do USA ( spotkanie z prezydentem USA ( od 1921 r.) Hardingiem Warrenem Gamalielem ( ). W USA przebywa wraz z córkami Ireną i Marią. Odbiera 1 g radu zamknięty w szkatułce , do której złoty kluczyk wręczył jej prezydent USA Harding. 1922 r. Udział w pracach Międzynarodowej Komisji Współpracy Intelektualnej w Genewie. (Rada Ligi Narodów mianuje Marię Skłodowską - Curie członkiem tej komisji; później zostaje jej wiceprzewodniczącą). 1925 r. udział w uroczystości poświęcenia kamienia węgielnego pod Instytut Radowy w Warszawie. Maria spotyka się z prezydentem Wojciechowskim Stanisławem ( ) - drugim prezydentem RP ( ) oraz z polskimi fizykami i chemikami. 1929 r. ( październik) druga podróż do USA . Maria Skłodowska-Curie jest gościem prezydenta USA ( ) Hoovera Herberta Clarka ( ) Przez kilka dni mieszka w Białym Domu. Ameryka daruje Marii Curie drugi gram radu ( pierwszy gram podarowano jej w 1921 roku).

14 1929 r. ( październik) druga podróż do USA
1929 r. ( październik) druga podróż do USA . Maria Skłodowska-Curie jest gościem prezydenta USA Zwiedza Uniwersytet Św. Wawrzyńca ( 26 października) pod opieką Younga Owena D. ( ) - prawnika i ekonomisty amerykańskiego . Na frontonie gmachu fizyki znajduje się płaskorzeźba w kamieniu przedstawiająca jej wizerunek. Bierze także udział w jubileuszu Edisona . 1932 r. ( 29 maj) uczestniczy jako honorowa kierowniczka w uroczystości otwarcia Instytutu Radowego im. Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie. Dyrektorem Instytutu Radowego została jej siostra dr Bronisława Dłuska. Wykończony w pełni został szpital należący do Instytutu Radowego . Maria Skłodowska - Curie uczestniczy w jego inauguracji wraz z prezydentem RP ( ) chemikiem prof. Ignacym Mościckim ( ) . Uczestniczy także w sadzeniu drzewek przed Instytutem Radowym . Jest to ostatnia podróż Marii Skłodowskiej - Curie do Polski.

15 Studia i wykłady na Sorbonie
W Paryżu, w 1891r. Maria zdała jako pierwsza kobieta w historii egzaminy wstępne na wydział fizyki i chemii Sorbony. W dzień studiowała a wieczorami pracowała jako korepetytorka z trudem zarabiając na utrzymanie. W 1893 r. uzyskała licencjat z fizyki i zaczęła pracować jako laborantka w przemysłowym laboratorium zakładów Lippmana. W tym czasie dalej studiowała na Sorbonie uzyskując drugi licencjat z matematyki w 1894r.

16 Ciekawostki Do największych dokonań należą; opracowanie teorii promieniotwórczości , technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków polonu i radu. Pod jej osobistym kierunkiem prowadzono także pierwsze w świecie badanie nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Była prekursorem nowej gałęzi chemii-radiochemii. Jedyne na świecie biograficzne Muzeum Marii Skłodowskiej Curie znajduje się przy ul. Freta16 w Warszawie, mieści w zabytkowej kamienicy z XVIII w, w której w 1867r. Uczona przyszła na świat. Maria Skłodowska-Curie była bardzo skromną, pracowitą i porządną kobietą. Podczas spotkania z prezydentem polki Stanisławem Wojciechowskim, Prezydent spytał; -czy pamięta Pani jasiek, który mi pożyczyła na drogę, gdy jechałem z Paryża do Warszawy? -Pamiętam nawet, że Pan mi go zapomniał zwrócić-odpowiedziała nasza uczona

17 Dziękuje za uwagę 


Pobierz ppt "Maria Skłodowska - Curie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google