Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Maria Skłodowska-Curie „ Kobieta, Uczona, Polka”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Maria Skłodowska-Curie „ Kobieta, Uczona, Polka”"— Zapis prezentacji:

1 Maria Skłodowska-Curie „ Kobieta, Uczona, Polka”
Agata Kwiatkowska Weronika Szeszycka Adrian Szeszycki

2 Spis treści Notka biograficzna. Drogi do sukcesu. Osiągnięcia.
Wyróżnienia i nagrody. Ciekawostki. Anegdoty. Bibliografia.

3 Notka biograficzna MARIA SKŁODOWSKA-CURIE, urodziła się 7 XI 1867 roku w Warszawie. Była piątym dzieckiem Władysława — nauczyciela fizyki i matematyki, oraz Bronisławy z Boguskich — przełożonej pensji dla dziewcząt.

4 Notka biograficzna W 1895 roku wyszła za mąż za Pierre’a (Piotra) Curie i przyjęła francuskie obywatelstwo. Państwo Curie mieli dwie córki, Irenę i Ewę.

5 Notka biograficzna Zmarła 4 lipca 1934 roku, w Passy na skutek choroby związanej z długoletnią pracą z substancjami promieniotwórczymi.

6 Drogi do sukcesu Na swój sukces uczona pracowała już od najmłodszych lat. W domu Skłodowskich zabawy miały charakter edukacyjny. Do nauki historii Marysi służyła loteryjka. Klocków nie używano do budowania klasycznych wież, lecz do nauki geografii. W soboty, od siódmej przez dwie godziny, ojciec czytał im i recytował polskie utwory zabronione przez zaborcę.

7 Drogi do sukcesu Po rocznej nauce na prywatnej pensji, rozpoczęła naukę w III Gimnazjum Żeńskim w Warszawie, które ukończyła w roku ze złotym medalem. W latach kontynuowała naukę w nielegalnym Uniwersytecie Latającym. Pracowała jako guwernantka w okolicach Płocka. Tam przeżyła swoją pierwszą miłość.

8 Drogi do sukcesu Po powrocie do Warszawy, (1889) uzupełniała wiedzę z chemii i fizyki, korzystając z pracowni naukowej Muzeum Przemysłu i Rolnictwa. Tę możliwość dał Jej Józef Jerzy Boguski – Jej cioteczny brat, który był kierownikiem pracowni fizycznej w Muzeum. Nauka w Muzeum, zwłaszcza w pracowni chemicznej, dała Jej gruntowną wiedzę z dziedziny analizy chemicznej, świetnie wykorzystaną w późniejszej pracy naukowej.

9 Drogi do sukcesu Rosyjski uniwersytet w Warszawie nie przyjmował kobiet, więc w 1891 roku Maria Skłodowska wyjechała do Paryża i rozpoczęła studia na Sorbonie; w 1893 roku uzyskała dyplom z fizyki, a w następnym roku z matematyki. Pokonała tym samym stereotyp kobiety – zajmującej się wyłącznie domem i rodziną, uznawanej za gorszą od mężczyzn.

10 Osiągnięcia Maria Skłodowska Curie opracowała teorię promieniotwórczości i technikę rozdzielania izotopów promieniotwórczych. Dzięki Jej odkryciom powstała radiochemia – nowa gałąź chemii. Pod Jej osobistym kierunkiem prowadzono pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniowania jonizującego.

11 Osiągnięcia 1898 r. - Maria i Piotr odkryli dwa pierwiastki promienio-twórcze: polon i rad.

12 Polon Radioaktywny pierwiastek chemiczny z grupy metali bloku „p” w układzie okresowym. Nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy Polski. Polon bywa klasyfikowany jako półmetal, co jest błędem, wykazuje on typowe właściwości metalu.

13 Rad Pierwiastek chemiczny z grupy metali ziem alkalicznych, posiadający silne właściwości promieniotwórcze. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa radius oznaczającego promień.

14 Wyróżnienia i nagrody 1903 rok – Maria Skłodowska-Curie otrzymuje Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki łącznie z Henri Becquerelem i Piotrem Curie, 1911 rok – to samo wyróżnienie w dziedzinie chemii.

15 Wyróżnienia i nagrody Odznaczenie Legią Honorową Doktoraty honorowe:
- Politechniki Lwowskiej – (1912 rok) -Uniwersytetu Poznańskiego (1922 rok) -Uniwersytetu Jagiellońskiego (1924 rok) - Politechniki Warszawskiej (1926 rok)

16 Wyróżnienia i nagrody Pośmiertnym, ale zapewne bardzo ważnym wyróżnieniem jest Muzeum poświęcone Jej życiu. Znajduje się w Warszawie. Mieści się w XVIII-wiecznej kamienicy mieszczańskiej, w której urodziła się Maria Skłodowska-Curie, i w której obecnie mieści się również siedziba Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chemicznego.

17 Ciekawostki Z okazji stulecia narodzin uczonej, powstał medal na Jej cześć.

18 Ciekawostki Córka Skłodowskiej - Ewa, napisała książkę, która przedstawia życie jej matki.

19 Ciekawostki Wszystkie jej zdolności odziedziczyła po niej córka Irena. Ona i jej mąż - Frédéric Joliot, również otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

20 Ciekawostki Podczas wojny, uczona organizowała specjalne ambulanse do prześwietlania rannych. Jako jedna z pierwszych kobiet zrobiła prawo jazdy, by móc prowadzić półciężarowy samochód. Pojazdy zawierające aparaty rentgenowskie zwano "małymi Curie". Przebadano w nich około 10 tysięcy rannych.

21 Ciekawostki Albert Einstein mówił o niej, że była jedynym człowiekiem niezepsutym przez sławę. Mimo swojej ogromnej wiedzy Maria Skłodowska-Curie pozostała osobą skromną i pracowitą. Jej siła woli oraz otwarty umysł doprowadziły ją na francuską Sorbonę, gdzie była pierwszą kobietą-profesorem. Jako pierwsza kobieta została również pochowana w Panteonie.

22 Ciekawostki Do tej pory powstało kilka filmów biograficznych o uczonej: -Madame Curie – amerykański film z 1943 r. na podstawie książki jej córki, -Maria Skłodowska-Curie podtytuł W stulecie wielkiej uczonej– polski film biograficzny z 1977r., -Marie Curie– miniserial telewizyjny z 1977 r., -Maria – film biograficzny w reżyserii z 1998 r.. Powstał on z inicjatywy Komitetu Obchodów 100-lecia Odkrycia Polonu i Radu. -Maria Skłodowska-Curie – polski film z 2004 r.

23 Anegdoty Maria Skłodowska - Curie była bardzo pracowitą i porządną kobietą. Podczas spotkania z prezydentem Polski, Stanisławem Wojciechowskim, Prezydent spytał: - Czy pamięta Pani jasiek, który mi pożyczyła na drogę, gdy jechałem z Paryża do Warszawy? - Pamiętam nawet, że pan mi go zapomniał zwrócić - odpowiedziała nasza uczona.

24 Anegdoty Skłodowska - Curie chociaż jest uznawana za obrończynię kobiet, to nie popierała wszystkich nowości. Krótko przed śmiercią widząc nowe buty swojej córki zwraca się do niej: - Och moje biedactwo, jakież okropne obcasy. Nie, nigdy mnie nie przekonasz, że kobiety są stworzone do chodzenia na szczudłach.

25 Rok 2011 rokiem Marii Skłodowskiej Curie
W setną rocznicę przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie nowych pierwiastków polonu i radu, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia oddać hołd jednemu z najwybitniejszych naukowców naszych czasów, którego przełomowe odkrycia przyczyniły się do światowego rozwoju nauki. 

26 Bibliografia http://www.agcia.yoyo.pl/curie/index.html
historia_kobiet.w.interia.pl/teksty/sklodowska.html „Popularna Encyklopedia” wyd. Kluszczyński „Świat nauki i techniki” wyd.Reader’s Digest

27 „Jestem z tych, którzy wierzą, że Nauka jest czymś bardzo pięknym.”
(Maria Skłodowska Curie)

28 Dziękujemy za obejrzenie naszej prezentacji !
KONIEC Dziękujemy za obejrzenie naszej prezentacji !


Pobierz ppt "Maria Skłodowska-Curie „ Kobieta, Uczona, Polka”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google