Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czerniak - słoneczny zbójca

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czerniak - słoneczny zbójca"— Zapis prezentacji:

1 Czerniak - słoneczny zbójca
Zespół „Niepokorne Dziewiątki” IX Liceum Ogólnokształcące w Gdyni

2 Mam Haka Na Raka – edycja VI
Mam Haka na Raka to ogólnopolski program dla młodzieży, który został stworzony z myślą o budowaniu świadomości o zdrowiu społeczeństwa. Program skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Koncepcja Mam Haka na Raka oparta jest na idei myśl globalnie, działaj lokalnie. Zgodnie z tą zasadą, program zachęca młodych Polaków do prowadzenia działań profilaktycznych wśród lokalnych społeczności. Zarówno działania na poziomie lokalnym, jak i ogólnopolska kampania społeczna, opracowana przez uczestników i emitowana po każdej edycji, mają szansę realnie przyczynić się do zmiany statystyk zapadalności i umieralności na choroby nowotworowe w Polsce. Program, realizowany równolegle do roku szkolnego, ma charakter cykliczny. Każda z edycji dedykowana jest innemu nowotworowi. W tym roku bierzemy udział w VI edycji programu.

3 Czym jest czerniak? Czerniak to powszechna nazwa nowotworu skóry, który charakteryzuje się dużą złośliwością z powodu szybkiego wzrostu, wczesnych i licznych przerzutów oraz niewielkiej podatności na leczenie. Ten typ nowotworu wywodzi się z melanocytów (tzn. komórek barwnikowych wytwarzających i zawierających melaninę), które ulegają złośliwej przemianie. Niestety lecz czerniaka ciężko wykryć przez jego duże podobieństwo do niegroźnych znamion i pieprzyków.

4 Czynniki ryzyka Czynnikami ryzyka zachorowania na czerniaka złośliwego są: długotrwała ekspozycja na słońce i promieniowanie ultrafioletowe, oparzenia słoneczne w dzieciństwie, oparzenia spowodowane popiołem odroślinnym, wrodzone znamiona, bardzo duża liczba znamion barwnikowych, znamiona w miejscach drażnienia, kolor skóry, włosów, oczu (rasa biała; jasna karnacja; rude lub blond włosy; niebieskie lub zielone tęczówki; liczne piegi), czerniak występujący w rodzinie lub wcześniejsze zachorowanie u tego samego pacjenta.

5 Znamiona pod lupę… Należy udać się do dermatologa lub onkologa zawsze, jeśli zauważy się znamię z co najmniej jedną z poniższych cech: zmieniające kształt, zmieniające kolor, krwawiące., swędzące, zaczerwienie wokół znamienia, znamię czarne lub bardzo ciemne, znamię asymetryczne, brzegi nierówne, postrzępione, różne kolory na jednym znamieniu, wielkość powyżej 6 mm Czerniak może (choć rzadziej) też powstać ze znamienia, które nie zmieniało się wiele lat.

6 Jak z nim walczyć Jeżeli czerniak zostanie zdiagnozowany, najważniejsze jest jego szybkie usunięcie. Polega ono na wycięciu zmiany naskórnej wraz z węzłami wartowniczymi. Następnym krokiem jest chemoterapia oraz podawanie dożylnie leków aby zapobiec nawrotom i przerzutom. Ostatnio coraz częściej stosuje się specjalną szczepionkę w grupach zagrożonych ale niema ona skuteczności w 100%. Najlepszą metodą jest jednak zapobieganie, które nie jest trudne. Wystarczy mniej przebywać na słońcu, zwłaszcza w godzinach jak i na solariach. Trzeba również stosować kremy z filtrem oraz osłaniać wrażliwe miejsca np. ubierając kapelusz. Równie ważna jest obserwacja wszystkich znamion.

7 Uwaga!!! Organizujemy konkurs na plakat z hasłem o tematyce : nowotwór-czerniak. Format pracy A2 lub A3. Technika dowolna. Prace oddawać do pani Ryl lub przewodniczącej Samorządu Szkolnego. Przewidziane ciekawe nagrody. Termin do 1 lutego 2013


Pobierz ppt "Czerniak - słoneczny zbójca"

Podobne prezentacje


Reklamy Google