Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CHOROBY SKÓRY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CHOROBY SKÓRY."— Zapis prezentacji:

1 CHOROBY SKÓRY

2 WAŻNIEJSZE CHOROBY SKÓRY:
Albinizm Atopowe zapalenie skóry Bielactwo nabyte Czerniak złośliwy Czyrak Grzybica Oparzenia Trądzik młodzieńczy Wszawica Łuszczyca świerzb

3 ALBINIZM brak pigmentu w skórze, tworach skórnych, włosach i tęczówce oka (czerwone oczy lub, rzadziej, niebieskawe).

4 OBJAWY ALBINIZU bardzo jasna skóra, białe włosy, rzęsy i brwi.

5 ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY
zwane też wypryskiem atopowym, egzemą, a niegdyś świerzbiączką, wypryskiem alergicznym lub alergicznym zapaleniem skóry, choroba wywołana genetycznie uwarunkowana nieprawidłową reakcją immunologiczną, związana jest z nieprawidłową odpowiedzią odpornościową na małe dawki antygenów, w wyniku której dochodzi do nadmiernego wytwarzania przeciwciał .

6 OBJAWY ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY
zaczerwienienie i suchość skóry, jej swędzenie i skłonność do nawrotowych zakażeń bakteryjnych, zmiany najczęściej lokalizują się na zgięciach łokciowych i kolanowych, na twarzy i szyi, ale mogą obejmować całe ciało.

7 OBJAWY ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY

8 BIELACTWO NABYTE przewlekła choroba polegająca na depigmentacji płatów skóry, przyczyną jest wymieranie melanocytów, komórek odpowiedzialnych za kolor skóry, przyczyny powstawania bielactwa nie są do końca poznane, przypuszcza się, że może być ono efektem zespołu czynników genetycznych, środowiskowych i reakcji autoimmunologicznej.

9 OBJAWY BIELACTWA NABYTEGO
białe plamy pojawiające się na całym ciele.

10 CZERNIAK ZŁOŚLIWY złośliwy nowotwór skóry, błon śluzowych albo błony naczyniowej gałki ocznej, wywodzący się z komórek barwnikowych wytwarzających melaninę – melanocytów, charakteryzuje się dużą złośliwością z powodu szybkiego wzrostu, wczesnych i licznych przerzutów oraz niewielkiej podatności na leczenie.

11 OBJAWY CZERNIAKA ZŁOŚLIWEGO
plamy, guzki na powierzchni skóry lub paznokci.

12 CZYRAK ropne zapalenie okołomieszkowe z wytworzeniem czopa martwiczego, ma postać z początku guzka, potem krosty, spowodowane zakażeniem gronkowcowym.

13 OBJAWY CZYRAKA początkowo tworzy się naciek zapalny w otoczeniu mieszka włosowego i drobny sinoczerwony guzek. Po upływie kilku dni na szczycie guzka powstaje krosta, pod którą wytwarza się martwica. Następnych kilka dni przynosi samoistne pęknięcie krosty i ewakuację mas martwiczych.

14 GRZYBICA Choroba zakaźna ludzi i zwierząt wywoływana przez mikroskopijne grzyby.

15 OBJAWY GRZYBICY skóra zaczerwieniona, pojawiają się wykwity w postaci grudek i pęcherzyków ze strupkami występującymi na bocznych powierzchniach dłoni i palców rąk, na stopach umiejscawia się na ich spodniej stronie, towarzyszy świąd.

16 OPARZENIA uszkodzenie skóry i w zależności od stopni oparzenia także głębiej położonych tkanek lub narządów wskutek działania ciepła, żrących substancji chemicznych, prądu elektrycznego, promieni słonecznych – UV, promieniowania (RTG, UV i innych ekstremalnych czynników promiennych), przy rozległych oparzeniach ogólnoustrojowy wstrząs może doprowadzić do zgonu.

17 OBJAWY OPARZEŃ I stopnia – zaczerwienienie, rumień,
II stopnia – pęcherze, III stopnia – martwica.

18 TRĄDZIK MŁODZIEŃCZY choroba skóry, której początek występuje w wieku pokwitania, kiedy pod wpływem zmian hormonalnych dochodzi do nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych (łojotoku).

19 OBJAWY TRĄDZIKU zaskórniki i grudki, popularnie nazywane pryszczami.

20 WSZAWICA choroba ludzi i zwierząt powodująca zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy.

21 OBJAWY WSZAWICY intensywny świąd skóry.

22 ŁUSZCZYCA przewlekła, nawracająca choroba skóry, która charakteryzuje się występowaniem na skórze łuszczących się wykwitów.

23 OBJAWY ŁUSZCZYCY czerwonobrunatne lub zaróżowione, płaskie grudki o wyrazistych brzegach i zróżnicowanej wielkości pokryte srebrzystą lub srebrzystoszarą, nawarstwiającą się łuską

24 ŚWIERZB choroba zakaźna ludzi i zwierząt spowodowaną przez świerzbowce.

25 OBJAWY ŚWIERZBU dokuczliwy świąd i zmiany skórne w postaci przeczosów, grudek i plam.


Pobierz ppt "CHOROBY SKÓRY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google