Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WSZYSTKO O KLIMACIE NA ŚNIEŻCE !!!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WSZYSTKO O KLIMACIE NA ŚNIEŻCE !!!"— Zapis prezentacji:

1 WSZYSTKO O KLIMACIE NA ŚNIEŻCE !!!
ROK NA ŚNIEŻCE WSZYSTKO O KLIMACIE NA ŚNIEŻCE !!!

2 ŚNIEŻKA Śnieżka (1603 m n.p.m.) to szczyt górujący nad Karkonoszami. Ten skalny stożek zbudowany jest w głównej części ze skał metamorficznych zwanych hornfelsami, natomiast od zachodniej strony, w swojej podstawie, z granitu. Najbardziej niedostępne południowe zbocze pocięte jest głębokimi żlebami. Od północy dominuje stromo opadający rumosz skalny, a od wschodu łagodnie opada do Słonecznej Doliny.

3 Zimą jest górą nie do zdobycia
Wystający 200 metrów ponad Równię Pod Śnieżką szczyt jest miejscem, z którego można podziwiać wspaniałe panoramy. Widoczność przy sprzyjających warunkach przekracza 200 km. Góra ta jest miejscem pielgrzymek turystów nie tylko z Polski. Tłumnie odwiedzana w lecie, w okresie zimowym często staje się pustelnią, kiedy to z uwagi na warunki atmosferyczne jest górą nie do zdobycia.

4 CZYM JEST KLIMAT? Klimat – charakterystyczny przebieg zjawisk pogodowych na danym obszarze. Ustalony jest na podstawie wieloletnich obserwacji (30 – 50 lat). Czynniki klimatotwórcze: szerokość geograficzna wysokość nad poziomem morza ukształtowanie terenu rozkład lądów i oceanów prądy morskie pokrycie terenu działalność człowieka. Klimat jest jednym z czynników ekologicznych wpływających na występowanie i życie organizmów. Badaniem klimatu zajmuje się klimatologia.

5 Warunki pogodowe Na Śnieżce panuje specyficzny klimat, zbliżony do tego za kołem podbiegunowym. Dlatego, na niższych wysokościach niż gdzie indziej w tych szerokościach geograficznych, wykształciła się roślinność alpejska. Odpowiedzialne są za to warunki meteorologiczne. Średnia roczna temperatura na Śnieżce nieznacznie przekracza 0°C, w najcieplejszym miesiącu wynosi 10.6°C, a najwyższa temperatura jaką zanotowano na Śnieżce to 24.5°C (najnowszy rekord z 29 lipca 2005 roku). Stąd też pokrywa śnieżna zalega już czasami od października, a kończy się w maju. W ciągu roku średnia suma opadów przekracza 1000 mm . Jednak najbardziej charakterystyczne dla tego szczytu są huraganowe wiatry przekraczające 80 m/s oraz częste zamglenie (ponad 300 dni w roku).

6 Różnice pogody GOPR-owcy do znudzenia przypominają wczasowiczom, beztrosko wspinającym się na garby, iż Karkonosze są górami wysokimi i różnice klimatu między miejscowościami u ich podnóża, a warunkami na grzbiecie mogą być bardzo duże. Mimo tych upomnień oglądając letnią rewię wakacyjnej mody pod Śnieżką, czy odzieżowe ekscesy zimą wydaje się, że nie każdy ma szansę pojąć ich treść. Specyfika klimatu Karkonoszy jest zaś taka, iż pod Śnieżką upał i słońce, a w Śnieżnych Kotłach pada śnieg.

7 …tam wszystko jest możliwe…
Zdarzały się w Karkonoszach przypadki zamarznięcia latem. Twierdzącym, iż przecież teraz klimat się ociepla, przypominamy, iż w lipcu 1998 r. na Śnieżce padał śnieg.

8 Obserwacje wskazują , iż…
Wieloletnie obserwacje wskazują, iż Karpacz, położony u stóp Śnieżki, jest mniej wietrzny i bardziej słoneczny od Szklarskiej Poręby, drugiego słynnego karkonoskiego wczasowiska. Częściej za to we wschodnich Karkonoszach występują burze. Temperatura poniżej 0°C występuje na Śnieżce przez ponad 180 dni w roku, a zimą często obserwować można zjawisko inwersji termicznej (w Kotlinie Jeleniogórskiej jest zimniej niż w górach), czemu nierzadko towarzyszą słynne morza chmur. Największe opady deszczu notuje się w rejonie Śnieżnych Kotłów. W górach najczęściej pada w lipcu. Śniegu najwięcej jest w Karkonoszach zachodnich. Dni bezwietrznych w górnych partiach Karkonoszy notuje się w ciągu roku 3 (słownie: trzy). Jeżeli zaś uda się trafić na arktyczne masy powietrza, napływające tu najczęściej w porze zimowej, będzie to niepowtarzalna szansa sięgnąć wzrokiem do 100 km w głąb Sudetów i Dolnego Śląska.

9 Charakterystyczne zjawiska górskie
Charakterystyczne zjawiska górskie, które można zobaczyć w Karkonoszach to: widmo Brockenu (cień człowieka na mgle lub chmurze) oraz ognie św. Elma (iskrzenie przedmiotów, a nawet ludzi - najczęściej w chmurach burzowych).

10 HISTORIA OBSERWATORIUM
Pierwsze systematyczne obserwacje meteorologiczne zapoczątkowano na Śnieżce w 1880 roku, w schronisku. Dla ich kontynuowania wybudowano w 1900 roku obserwatorium. Była to najdroższa inwestycja w ówczesnej Europie. Zły stan techniczny obserwatorium sprawił, że już po wojnie pojawiły się plany wybudowania nowego. Jednak dopiero w 1969 roku podjęto się ich realizacji. Powstał projekt trzech połączonych ze sobą talerzy autorstwa W. Lipińskiego i W. Wawrzyniaka. W celu przygotowania prac, wcześniej konieczne było odbudowanie całej drogi dojazdowej oraz rozebranie schroniska z 1857 roku. Zakończenie prac datuje się na 1974 rok. Opuszczone, stare obserwatorium stało jeszcze przez 15 lat stopniowo niszczejąc. Pojawił się pomysł jego odbudowy w Karpaczu, jednak nie został on zrealizowany. W latach 80-tych zamknięto schronisko po czechosłowackiej stronie. Z uwagi na jego bardzo zły stan techniczny w 2004 roku zostało ono rozebrane.

11 Śnieżka zimą

12 Śnieżka wiosną

13 Śnieżka latem

14 Śnieżka jesienią

15 Temperatury na Śnieżce w 2007 roku

16 WYKRES PRZEBIEGU ŚREDNIEJ TEMPERATURY NA ŚNIEŻCE W 2007 ROKU

17 TEMPERATURY NA ŚNIEŻCE W LATACH 1886 – 2005

18 WYKRES PRZEBIEGU ŚREDNIEJ ROCZNEJ TEMPERATURY POWIETRZA NA ŚNIEŻCE W LATACH 1886 – 2005

19 WYKONAŁY: Justyna Wojciechowska Elżbieta Lewandowska Alicja Czajka
Bardzo dziękujemy Panu Piotrowi Krzaczkowskiemu za udostępnienie nam zdjęć i danych dotyczących klimatu Śnieżki. Źródła:


Pobierz ppt "WSZYSTKO O KLIMACIE NA ŚNIEŻCE !!!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google