Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DOŻYNKI.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DOŻYNKI."— Zapis prezentacji:

1 DOŻYNKI

2 Dożynki, Święto Plonów– ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W czasach przedchrześcijańskich – etniczne święto słowiańskie, przypadające w okresie równonocy jesiennej- 23 września.

3 Żniwa będące podsumowaniem całorocznej pracy rolnika, są ważnym wydarzeniem zwłaszcza na rolniczych terenach powiatu gliwickiego i dlatego zawsze wiązała się z nimi radosna uroczystość zwana DOŻYNKAMI. Dawniej zwyczaj ten podtrzymywali bogaci chłopi, którzy zatrudniali robotników sezonowych. Dożynki rozpoczynało wówczas rozpoczynało zaniesienie wieńca żniwnego z różnych gatunków zbóż do właściciela ziemi, z której zebrano plony. Ukoronowaniem dożynek była zabawa z poczęstunkiem, którą urządzał właściciel ziemi. Obecnie tradycja dożynek jest kultywowana, ale organizowane są one przez rady sołeckie czy władze samorządowe.

4 Główną formą obchodów dożynek jest dziękczynna msza dożynkowa z ofiarowaniem i poświęceniem płodów rolnych.

5 Na tę uroczystość przygotowuje się tradycyjnie wyplatane przez gospodynie korony żniwne z kłosów zboża połączone czasem z sianem lub słomą.

6

7

8

9 Jest to dla nich ogromny zaszczyt.
Najważniejszymi osobami na dożynkach są starostowie dożynek wybierani spośród największych lub najznamienitszych rolników. Jest to dla nich ogromny zaszczyt.

10 Starostowie przekazują dożynkowy chleb , który wcześniej jest święcony przez kapłana sprawującego mszę świętą i obiecują „dzielić ten chleb sprawiedliwie”. W powiecie gliwickim podczas dożynek wypiekanych i świeconych jest osiem bochenków chleba, tak aby przynajmniej jeden trafił do każdej z ośmiu gmin powiatu.

11

12 Dożynkami żyje cała miejscowość- często już na wjeździe do niej przybywających gości witają ogromne słomiane kukły , przyozdobione mostki czy maszyny rolnicze.

13

14

15 Najważniejszym punktem dożynek jest jednak barwny korowód dożynkowy, w którym prezentują się przedstawiciele wszystkich grup tworzących daną społeczność- samorządów, szkół, przedszkoli, ale przede wszystkim rolnicy prezentujący sprzęt rolniczy, maszyny, zwierzęta hodowlane. Ważne są także zabawne i humorystyczne scenki rodzajowe i hasła wymyślone przez rolników, a eksponowane na wózkach i ciągnikach. Korowód jest komentowany przez konferansjera, który opisując wszystkich uczestników korowodu mówi o każdym coś miłego.

16

17 DOŻYNKI W CZĘSTOCHOWIE

18 Tysiące rolników biorą zawsze udział w dożynkach jasnogórskich z udziałem prezydenta RP.
Na święto plonów delegacje rolników z całej Polski przynoszą ozdobne wieńce dożynkowe.

19

20

21


Pobierz ppt "DOŻYNKI."

Podobne prezentacje


Reklamy Google