Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czad - cichy zabójca Czad, czyli tlenek węgla wydzielający się podczas spalania w piecach czy urządzeniach gazowych, to bezzapachowy gaz powodujący niedotlenienie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czad - cichy zabójca Czad, czyli tlenek węgla wydzielający się podczas spalania w piecach czy urządzeniach gazowych, to bezzapachowy gaz powodujący niedotlenienie."— Zapis prezentacji:

1 Czad - cichy zabójca Czad, czyli tlenek węgla wydzielający się podczas spalania w piecach czy urządzeniach gazowych, to bezzapachowy gaz powodujący niedotlenienie tkanek. Najbardziej narażone są serce i mózg. Zatrucie może się, więc skończyć zawałem, paraliżem a nawet śmiercią.

2 Zmęczenie, złe samopoczucie, senność kołatanie serca - kiedy podobne objawy odczuwa cała rodzina, to znak, że w mieszkaniu może wydobywać się trujący czad.

3 Objawy takie występują przy przewlekłym, trwającym dłuższy czas zatruciu, kiedy stężenie gazu jest stosunkowo niewielkie. W nagłych przypadkach dochodzi do utraty przytomności, a nawet śmierci.

4 Jedyną szansą na uniknięcie tragedii jest systematyczna kontrola pieców i urządzeń gazowych oraz wentylacji. Niesprawny przewód kominowy, uszkodzony piecyk lub kuchenka gazowa, mogą być przyczyną tragedii.

5 TLENEK WĘGLA (CZAD) Jest to bezbarwny, bezwonny i niedrażniący gaz.
Ma nieco mniejszą gęstość od powietrza i gromadzi się w górnych częściach pomieszczenia. JEDNAK jako produkt spalania paliw powstaje w mieszaninie z ciężkim dwutlenkiem węgla, co sprawia, że spaliny mając gęstość większą od powietrza gromadzą się w dolnych partiach pomieszczeń.

6 Zatrucie tlenkiem węgla (popularnie nazywane zaczadzeniem) jest najczęściej spotykanym zatruciem gazowym.

7 Toksyczne działanie tlenku węgla wynika z jego większego od tlenu ( razy) wiązania się z hemoglobiną, zawartą w erytrocytach krwi. Blokuje on połączenie służące do transportu tlenu z płuc do tkanek (połączenie tlenu z hemoglobiną). Dochodzi więc do niedotlenienia tkanek i w wielu przypadkach prowadzi do śmierci.

8 (0,01% - 0,02%) - lekki ból głowy przy ekspozycji przez 2-3 godziny;
Objawy zatrucia tlenkiem węgla zależnie od stężenia objętościowego w powietrzu są różnie nasilone: (0,01% - 0,02%) - lekki ból głowy przy ekspozycji przez 2-3 godziny; (0,04%) - silny ból głowy zaczynający się ok. 1 godzinę po wdychaniu tego stężenia; (0,08%) - zawroty głowy, wymioty i konwulsje po 45 minutach wdychania, po dwóch godzinach trwała śpiączka;

9 (0,16%)- silny ból głowy, wymioty, konwulsje po 20 minutach, zgon po dwóch godzinach;
(0,32%) - intensywny ból głowy i wymioty po 5-10 minutach, zgon po 30 minutach; (0,64%) - ból głowy i wymioty po 1-2 minutach, zgon w niecałe 20 minut; (1.28%) - śmierć po 3 minutach.

10 Skutki zatrucia zależą zarówno od stężenia tlenku węgla w powietrzu oddechowym, jak i od czasu ekspozycji. Również wiek zatrutego odgrywa istotną rolę. Najbardziej wrażliwy jest płód i noworodek, następnie ludzie w podeszłym wieku i dzieci, dorośli z chorobami układu krążenia, wreszcie zdrowi dorośli. Palący papierosy mogą mieć stale nawet 10% hemoglobiny tlenkowęglowej i dlatego już stosunkowo niewielkie narażenie na dodatkowe działanie tlenku węgla może u nich mieć poważne następstwa.

11 U zatrutych osób uratowanych przed śmiercią często występują uszkodzenia ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego.

12 wadliwe piece gazowe, olejowe, węglowe, miałowe itp.
Przyczyny zatruć tlenkiem węgla: pożary budynków, tlące się łóżka, dywany itp. (zasypianie po alkoholu z palącym się papierosem) wadliwe piece gazowe, olejowe, węglowe, miałowe itp. niesprawna wentylacja w miejscach instalacji tych pieców zatrucia samobójcze spaliny silnikowe

13 Przypominam tym, którzy jeszcze tego nie zrobili, że w sezonie zimowym należy bezwzględnie zadbać o sprawność instalacji wentylacyjnej, zwłaszcza w pomieszczeniach gdzie używa się urządzeń grzewczych na paliwo stałe, płynne i gazowe (piece, podgrzewacze wody, kominki, itp.). Zbyt mała wymiana powietrza może doprowadzić do obniżenia poziomu tlenu w pomieszczeniu oraz do powstawania toksycznego produktu niecałkowitego spalania jakim jest czad.

14 W oczekiwaniu na przybycie zespołu ratowniczego:
mokrego pacjenta szybko osusz ułóż nieprzytomnego w pozycji bezpiecznej, która zapewni drożność dróg oddechowych i zapobiegnie zachłyśnięciu w razie wystąpienia wymiotów ciepło okryj poszkodowanego

15

16 Wentylacja grawitacyjna zła !!! Wentylacja grawitacyjna dobra

17 Nie zasłaniaj kratki !!! Czyść ją regularnie!!
W łazience zakryte domowymi sposobami lub z zamontowanym wentylatorkiem, w kuchni w ogóle niewidoczne – MOGĄ BYĆ POWODEM GROMADZENIA TLENKU WĘGLA W POMIESZCZENIU !!! Nie zasłaniaj kratki !!! Czyść ją regularnie!!

18 Tlenek węgla nazwa zwyczajowa: czad


Pobierz ppt "Czad - cichy zabójca Czad, czyli tlenek węgla wydzielający się podczas spalania w piecach czy urządzeniach gazowych, to bezzapachowy gaz powodujący niedotlenienie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google