Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zalety gazu ziemnego (LNG)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zalety gazu ziemnego (LNG)"— Zapis prezentacji:

1 Zalety gazu ziemnego (LNG)
Domowa instalacja gazowa Rodzaje gazu ziemnego W Polsce używane są dwa rodzaje gazu ziemnego: gaz ziemny wysokometanowy – E (ok. 90% odbiorców korzysta z tego rodzaju gazu) gaz ziemny zaazotowany – Ls (do 2010 r mamy z niego zrezygnować) Zalety gazu ziemnego (LNG) - przesyłany jest gazociągami do miejsca użytkowania, nie wymaga więc przeładowywania i magazynowania u odbiorcy - nowoczesne urządzenia gazowe umożliwiają łatwą regulację i automatyzację procesu spalania, co pozwala na uzyskania wysokiej sprawności energetycznej. Wygodnie, bez zbędnego wysiłku i pracy, możemy używać gazu do ogrzewania pomieszczeń, podgrzewania wody czy przygotowywania posiłków - konstrukcja urządzeń opalanych gazem jest stosunkowo prosta, co zwiększa stopień ich niezawodności i daje możliwość łatwej konserwacji - dobrze utrzymane urządzenia gazowe są całkowicie bezpieczne i wygodne w użytkowaniu - przy spalaniu gazu ziemnego nie powstają zanieczyszczające środowisko: dwutlenek siarki, sadza, popiół, żużel i pyły. Emisja dwutlenku węgla i związków azotu ze spalania gazu jest znacznie niższa niż w przypadku innych paliw Paliwo ekonomiczne Gaz ziemny to najtańszy nośnik energii spośród paliw wygodnych w użytkowaniu.

2 Gaz płynny (LPG) otrzymuje się w rafineriach przeróbki ropy naftowej w procesie uwodorniania i syntezy ropy naftowej. Gaz płynny jest gazem bezbarwnym, bezzapachowym, nie toksycznym, łatwo palnym i wybuchowym. Ze względów bezpieczeństwa jest zwykle nawaniany co umożliwia wykrycie go przez zapach. (ok. 5% odbiorców korzysta z tego gazu) Gaz koksowniczy – paliwo uzyskiwane poprzez przemysłowe wygrzewanie węgla kamiennego w temperaturze ponad 1000 °C w specjalnie w tym celu skonstruowanym piecu koksowniczym, bez dostępu tlenu. Oprócz gazu w procesie tym, zwanym suchą destylacją węgla powstaje koks. W przeszłości gaz koksowniczy był stosowany w przedsiębiorstwach oraz w gospodarstwach domowych. Ze względu na dużą szkodliwość zawartego w nim tlenku węgla, zakazano użytkowania gazów zawierających tlenek węgla w gospodarstwach domowych i przemyśle. Gaz drzewny jest gazem produkowanym w procesie zgazowania z drewna w urządzeniu zwanym gazogeneratorem. Paliwo to może być stosowane do zasilania silników spalinowych i innych urządzeń (np. kotłów). Biogaz jest gazem powstającym w wyniku fermentacji beztlenowej materii organicznej, np. biomasy, odchodów zwierzęcych, osadów ściekowych, biodegradowalnych stałych odpadów komunalnych. Ponieważ powstaje samoczynnie między innymi na wysypiskach, znany jest również jako gaz wysypiskowy.

3 Domowa instalacja gazowa
piecyk kuchenka rura doprowadzająca gaz licznik zawór GAZ przyłącze

4 Naprawa urządzeń gazowych
W żadnym wypadku samodzielnie nie należy naprawiać urządzeń gazowych samodzielnie. W razie wykrycia nieszczelności instalacji gazowej, uszkodzenia urządzenia do odbioru gazu, należy zakręcić zawór i wezwać pomoc. Częstą „awarią” gazową w domu jest zalanie kuchenki gazowej przygotowywaną potrawą (mlekiem, zupą itp.). W takim wypadku nie Musimy wzywać pogotowia gazowego. Kuchenkę możemy wyczyścić samodzielnie. Należy pamiętać żeby w trakcie czyszczenia nie używać ostrych narzędzi i po wyczyszczeniu wytrzeć kuchenkę do sucha. Podstawowe informacje na temat czyszczenia i konserwacji kuchenek gazowych zawsze znajdziemy w instrukcji, która jest dołączona do kuchenki.

5 Skutki wybuchu gazu Gaz z powietrzem stanowi mieszankę wybuchową. Skutki wybuchu gazu mogą być tragiczne (wybuch Rotundy w Warszawie, wybuch w bloku wielorodzinnym w Gdańsku, Olsztynie).

6 Pierwsza pomoc osobie zatrutej gazem
Skutki zatrucia gazem Gaz jest bezwonny. Dlatego też dodaje się do niego substancje zapachowe. Gaz powoduje zatrucie organizmu. Oprócz samego gazu, który jest trucizną, innym niebezpiecznym związkiem trującym jest tlenek węgla (czad). Nazywany jest „skrytym zabójcą”. Tlenek węgla powstaje na skutek spalania gazu, węgla przy niedostatecznej ilości powietrza. Np. zbyt małe pomieszczenia, brak wentylacji. Pierwsza pomoc osobie zatrutej gazem Natychmiast usunąć zatrutą osobę z niebezpiecznej strefy, pamiętając jednocześnie o zabezpieczeniu siebie przed zatruciem. Poszkodowanego należy przetransportować do miejsca, gdzie ma on dostęp do dużych ilości świeżego powietrza. W razie omdlenia i ustania oddechu, zastosować sztuczne oddychanie. Natychmiast sprowadzić lekarza. Pierwsza pomoc osobie poparzonej W lżejszych przypadkach należy oparzoną powierzchnię przemyć strumieniem bieżącej wody przez 5-10 minut, ewentualnie skonsultować się z lekarzem. W przypadkach poważniejszych oparzeń, należy natychmiast wezwać pogotowie lub przetransportować chorego do lekarza.


Pobierz ppt "Zalety gazu ziemnego (LNG)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google