Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Misją Wspólnoty jest praktykowanie i nauczanie Medytacji w tradycji chrześcijańskiej, tak jak przekazał ją o. John Main OSB, w duchu powszechnej służby.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Misją Wspólnoty jest praktykowanie i nauczanie Medytacji w tradycji chrześcijańskiej, tak jak przekazał ją o. John Main OSB, w duchu powszechnej służby."— Zapis prezentacji:

1 Misją Wspólnoty jest praktykowanie i nauczanie Medytacji w tradycji chrześcijańskiej, tak jak przekazał ją o. John Main OSB, w duchu powszechnej służby i jedności.

2 o. John Main OSB ( ) Kontemplacja nie jest zarezerwowana dla wąskiego grona wybranych, lecz każdy jest wybrany, aby nią podążał.

3 John Main - żołnierz, dyplomata, prawnik, wykładowca – mając 33 lata wstępuje do benedyktynów

4 św. Jan Kasjan (360 – 435) John Main OSB w tradycji Ojców i Matek Pustyni odkrywa praktykę medytacji, przekazaną Zachodowi przez Jana Kasjana  - mistrza św. Benedykta z Nursji.

5 św. Benedykt z Nursji (480 – 547)
„W chwili, kiedy cudowne światło zabłysło oczom jego ciała, serce mu zalało światło wewnętrzne, które porwało jego duszę w Boga pokazując zarazem, jak ograniczone jest wszystko, co Bogiem nie jest.” Święty Grzegorz Wielki, Dialogi Księga druga Vision of Saint Benedict (c.1360, Giovanni del Biondo)

6 Silentium. Auscuta. Św. Benedykt pisząc Regułę czerpał z doświadczeń ludzi Wschodu, którzy w IV w. Egipcie, Syrii i Azji Mniejszej osiedlali się na pustyni, aby z dala od świata dążyć do doskonałości chrześcijańskiej. Czerpał również z dzieł Jana Kasjana i zalecał, aby mnisi je również czytali lat po jej powstaniu Reguła nadal jest aktualna i wytycza drogę nie tylko zakonnikom, ale także ludziom świeckim.

7 Pierwsze grupy medytacji chrześcijańskiej
1975 – Londyn – pierwsza grupa 1977 – Montreal – klasztor

8 Klasztor w Montrealu (1977-1982)
John Main zainspirował jeden z ruchów odnowy kontemplacyjnej w Kościele.

9 o. Laurence Freeman OSB (ur. 1951)
Magister literatury angielskiej. Pracował w ONZ, bankowości i jako dziennikarz. Wstąpił do klasztoru benedyktynów opactwa Ealing. Nowicjat odbył pod kierunkiem ojca Johna Maina OSB i wraz z nim zakładał pierwsze Centrum Medytacji Chrześcijańskiej i klasztor w Montrealu. Przewodnik duchowy Światowej Wspólnoty Medytacji Chrześcijańskiej.

10 Międzynarodowe Centrum Medytacji Chrześcijańskiej
O. Freeman w 1991 roku wraca do Anglii, gdzie zostaje członkiem wspólnoty benedyktyńskiej należącej do Kongregacji oliwetańskiej i zakłada Międzynarodowe Centrum nowo powstałej Światowej Wspólnoty Medytacji Chrześcijańskiej.

11 WCCM - Klasztor bez ścian 1500 grup w 120 krajach

12 Kościół rzymskokatolicki wobec WCCM
„uważając, że jego członkowie w sposób wybitny przyczyniają się do apostolatu chrześcijańskiego, propagując nade wszystko bogactwo duchowości i medytacji chrześcijańskiej oraz wykazują postawę dialogu i poszanowania wobec wszystkich; uważając, że tego rodzaju Stowarzyszenie, działające w obrębie naszej diecezji, może przyczyniać się do realizowania jedności wspólnoty kościelnej, dawać świadectwo życia ewangelicznego i dialogu ekumenicznego oraz dialogu międzyreligijnego; „

13 5.08 - 8.08 2010 Seminarium Johna Maina
w Mainz o. Freeman z kard. Kasperem – patronem WCCM

14 Poznań, Kraków, Warszawa, Wrocław, Katowice
Meditatio Poznań, Kraków, Warszawa, Wrocław, Katowice

15 Oblaci WCCM John Main założył odrębną formę wspólnoty benedyktyńskiej, opartą na Regule św. Benedykta i praktyce medytacji dla osób świeckich.

16 Szkoła Medytacji dla pogłębiania własnej praktyki oraz stanowi wsparcie szczególnie dla tych, którzy czują powołanie, aby dzielić się darem medytacji z innymi.

17

18 Literatura

19 Grupy medytacyjne BIAŁYSTOK CIESZYN CZĘSTOCHOWA GDAŃSK GLIWICE
KATOWICE KRAKÓW LUBLIN OLSZTYN ORNONTOWICE SZCZECIN WARSZAWA  WĄSOSZ GÓRNY – zakład karny  WILNO KIJÓW LWÓW


Pobierz ppt "Misją Wspólnoty jest praktykowanie i nauczanie Medytacji w tradycji chrześcijańskiej, tak jak przekazał ją o. John Main OSB, w duchu powszechnej służby."

Podobne prezentacje


Reklamy Google